„Mami, ty zomrieš?“ Ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse

Gabriela Bachárová, 11. marca 2020 o 04:59

Povedať pravdu a upokojiť. Práve tak by sa mali dospelí baviť s deťmi o novej celosvetovej hrozbe.

S koronavírusom sa deti vyrovnávajú po svojom, svoje pocity a myšlienky vyjadrujú prostredníctvom hier podobne ako 9-ročná dcéra autorky tohto textu.

Foto: archív Gabriely Bachárovej

Dospelí chcú byť samozrejme informovaní o aktuálnej situácii, a tak v mnohých domácnostiach beží od rána televízia. Koronavírus je aj častým námetov „dospeláckych“ rozhovorov. Zvlášť menej psychicky odolní ľudia dávajú najavo svoje obavy. Ako to ale vplýva na deti?

Hoci sa môže zdať, že sa hrajú a robia si svoje veci, všetko pozorne počúvajú a vnímajú. A vzhľadom na obmedzené životné skúsenosti nevedia, ako sa s informáciami vyrovnať. To môže spôsobovať zmätok a strach v detských dušiach, začnú sa báť o seba a o svojich najbližších. „Neumrieš na koronavírus, mami, že?“ takou otázku vyprevádzala ráno do práce jedno osemročné dievčatko.

„Obmedzte preto pozeranie správ a rôzne jóbové správy si nechajte pre seba, deti nimi nestrašte,“ radí psychologička Gabriela Herényiová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. To však neznamená, že rozhovory na tému koronavírusu majú byť tabu. Veďte ich však v pokojnom a optimistickom tóne. „Racionálne vysvetľujte situáciu. Spomeňte aj podobne vírusové ochorenia z minulosti a podčiarknite, že ich vždy ľudia zvládli a prežili,“ radí odborníčka.

Povedzte pravdivo, že situácia nie je úplne jednoduchá a ešte istý čas potrvá, kým sa svet s koronavírusom vyrovná. Zároveň však deti ubezpečte, že im prakticky nič nehrozí. Je tiež malá pravdepodobnosť, že by mohli ochorieť príbuzní a ľudia z ich okolia. A ak aj ochorejú, zrejme sa z toho bez následkov dostanú.

Pravdivo však priznajte, že starší a zdravotne oslabení ľudia majú vyššie riziko nákazy a ťažkých následkov. Je dobré, ak deti budú mať o koronavíruse dostatok informácií. V malých hlavičkách sa tak zmenší priestor na katastrofické scenáre.

„Je veľmi dôležité, aby sa dospelí, rodičia, starí rodičia či učitelia postavili k situácii zodpovedne a bez paniky. Naše emócie sa prenášajú na deti a ony kopírujú naše správanie,“ konštatuje odborníčka a ako dopĺňa: „Ukážme deťom svoj pokoj a radosť zo života, ukážme im svoju zrelosť a schopnosť zvládať situáciu.“

Čo kreslia v posledných dňoch?
Dávajú vaše deti najavo, že ich situácia s koronavírusom vôbec, ale vôbec nezaujíma a vám tento postoj pripadá zvláštny, nepravdepodobný? Skúste sa pohrabať v kresbách, ktoré vytvorili v posledných dňoch. Je možné, že medzi kresbičkami bude aj zopár s námetom nebezpečného vírusu.

Deti často nevedia svoje pocity vyjadriť slovami alebo sa tvária nezúčastnene, nechcú nič povedať a vyvolávajú dojem, že im je všetko jedno. V skutočnosti však o téme veľmi intenzívne premýšľajú a svoje myšlienkové pochody a obavy potom zveria papieru. Pozrite sa, ako nákazu výtvarne stvárnili a na základe toho ľahšie pochopíte, ako ju vnímajú a či sa jej obávajú. Prípadne im môžete sami navrhnúť, aby výtvarne zobrazilo, čo ich momentálne trápi. Pomôže im to lepšie sa vyrovnať s prípadným strachom.


Všetko zlé je na niečo dobré
Na prvý pohľad sa síce nasledujúce odporúčanie môže zdať cynické, ale skúste súčasnú situáciu trochu využiť v prospech seba a svojich detí. „Ukáže im, ako si správne umývať ruky, doma sa s nimi hrajte,“ hovorí psychologička Gabriela Herényiová.








Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >