Nechce vás dieťa poslúchať? Vyskúšajte fungujúcu metódu dohôd

Gabriela Bachárová, 4. marca 2020 o 04:30

Výchova je náročná aj preto, že na dieťa máme denne desiatky požiadaviek a vedieme s ním vyčerpávajúce boje, pretože sa nám často nechce podriadiť. Na konci dňa tak toho majú všetci dosť a vzájomný vzťah dostáva poriadne zabrať.

Namiesto výčitiek a zlej atmosféry dohoda.

Foto: shutterstock.com

Namiesto príkazov, zákazov či zvýšeného hlasu v prípade, ak dieťa nechce „poslúchať“, však môžete vyskúšať nenásilnú metódu dohody. Má až prekvapivé účinky a veľmi uľahčí často náročné rodinné spolužitie.

Modelová situácia: Potrebujete, aby sa dieťa dohralo a išlo sa pripravovať na spánok. „Bežné“ dieťa sa nechce vzdať hry a do povinností sa mu nechce, zvlášť keď vidí, že rodič na nich trvá. Veď komu by sa chcelo plniť to, čo mu iný rozkáže. Vzpierajú sa tomu aj dospelí a deti nie sú iné.

Rodič teda namiesto rozkazu môže navrhnúť: „Dohodnime sa, že sa ešte chvíľku pohráš a potom už zúbky, dobre?“ Nie je v tom žiadny nátlak ani obmedzovanie. Rodič ukáže, že dieťaťu chce vyjsť v ústrety, zároveň trvá na svojom. Dôležité je, aby dieťa s dohodou vyslovene súhlasilo. A keď ju nebude chcieť splniť, jednoducho mu pripomeniete, že ste sa tak predsa dohodli.

Skúsiť sa dohodnúť môžete už s malým dieťaťom, hoci samozrejme je nutné voliť slová, ktorým bude rozumieť a neočakávať, že vaše dohody splní vždy a na sto percent. Časom sa to však bude zlepšovať.

Môžete namietnuť, že keď dohody stanovuje len rodič a dieťa iba bezmyšlienkovito prikyvuje, nie je v tom žiadna veľká demokracia a rešpekt k potomkovi. Postupne preto môžete dieťa ponúkať k tomu, aby samo navrhovalo, čo a ako sa bude diať. Ak mu dáte možnosť podieľať sa na riešení situácie, bude mať tendenciu dohodu plniť, pretože ju samo navrhlo. Stane sa to preň otázka cti.

Môžete potom použiť napríklad vety: „Čo navrhuješ v tejto situácii? alebo „Máš nejaký nápad, ako by sme to mohli vyriešiť? alebo „Ako by sme sa mohli dohodnúť, aby sme obaja boli spokojní?“ Rozdiel v komunikácii je podstatný. Namiesto autoritatívneho štýlu zvolíte partnerský a rešpektujúci. Vyskúšate?

A čo, ak sa hádajú deti medzi sebou?
Metódu dohody môžete uplatniť aj pri súrodeneckých sporoch, ktoré sa nevyhnú žiadnej rodine. Namiesto snahy vyriešiť konflikt z pozície rodičovskej autority však dajte deťom možnosť „vybaviť“ si to po svojom. Rodič je len v úlohe moderátora diskusie.

Postup, ktorý by mohol fungovať aj u vás, navrhuje vo svojom blogu na webe Denníka N špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová. Popisuje situáciu, keď sa jej deti chcú hrať v rovnakej chvíli s tou istou hračkou:

„Zdá sa, že sa obaja chcete hrať s rovnakým autom. Ale o hračky sa nebije. Ako to vyriešime? Dajte nejaký návrh.“
„Ja navuhujem, že auto budem mať ja.“
Ozve sa Emin nesúhlasný plač.
„Kľud, Emka,“ a smerom k Matejovi: „Zdá sa, že Emka s tým nesúhlasí.“
„Ja navuhujem, že budem mať auto ja.“
„Nie!“ Matej sa snaží ukoristiť auto.
„Kľud, Matej,“ a smerom k Eme: „Zdá sa, že Matej s tým nesúhlasí.“
„Čo môžeme vymyslieť ešte?“
Ticho. Potomkovia majú ruky skrížené, pusy vytrčené.
„A čo ak by ste sa striedali? Kým sa presype piesok?“
Nesúhlasné ticho.
„A čo ak vám to zoberiem a nemá to nikto?“
„Nie!“ objaví sa prvý náznak spoločného záujmu. Prvý úspech, gratulujem si. Chvíľu ich nechám rozmýšľať. Poprípade zrekapitulujem. „Tak aké máme možnosti: Bude to mať len Matej, bude to mať len Ema, budete sa striedať, nebude to mať nikto.“
Ozve sa ťažký povzdych doprevádzaný vetou: „Tak dobje, budeme sa stjedať.“





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >