Traumy sa prenášajú z generácie na generáciu, potvrdili aj vedci

Gabriela Bachárová, 29. januára 2021 o 05:00

Ustrašenosť, sklony k úzkostiam či depresiám. Toto nepriaznivé psychické nastavenie môže matka nevedomky predať svojmu dieťaťu. To, čo intuitívne vedia tisíce z nás, teraz potvrdili aj najmodernejšie lekárske vyšetrenia.

Matky, ktoré boli v detstve emočne zanedbávané, môžu traumu preniesť na svojho potomka.

Foto: shutterstock.com

„Zistenia ukázali, že na vývoj mozgu nemá vplyv len to, že zažívame vo svojom vlastnom život, ale formujú ho i zážitky, ktoré mali rodičia pred našim počatím,“ zhrnula výsledky štúdie jej hlavná autorka Cassandra Hendrixová z Emory University, čo je súkromná výskumná univerzita v Atlante v štáte Georgia v Spojených štátoch amerických. Výskum publikoval časopis Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.

Vedci sledovali 48 dojčiat a ich matky. V prvom trimestri tehotenstva sa žien pýtali, či boli v detstve obeťami emočného zanedbávania alebo fyzického týrania. Okrem toho im pomocou vedeckých metód zmerali, v akom psychickom stave sa momentálne nachádzajú a či netrpia úzkosťami, depresiami alebo nejakou stresovou záťažou.

Keď mali deti jeden mesiac, v spánku im pomocou takzvanej funkčnej magnetickej rezonancie preskúmali mozog. A zistili, že potomkovia žien, ktoré v detstve zažili psychické týranie či emočné zanedbávanie, majú veľmi silné spojenie medzi amygdalou (časť mozgu, ktorá „zodpovedá“ za vznik pocitov strachu či ohrozenia, navonok sa jej pôsobenie prejavuje rýchlym bitím srdca, zrýchleným dýchaním, zovretím žalúdka a podobne) a prefrontálnou kôrou a prednou cingulárnou kôrou, ktoré majú vplyv na to, ako regulujeme svoje emócie.

Psychické týranie je horšie

Výsledok štúdie? Asi neprekvapí. Čím viac psychických tráum si matka niesla zo svojho vlastného detstva a čím vyššia bola aktuálna úroveň jej stresu, tým silnejšie bolo spojenie amygdaly a prefrontálnej a prednej cingulárnej kôry u jej maličkého dieťaťa. Zaujímavé pitom je, že vedci nepotvrdili súvislosť medzi fyzickým týraním matiek v detstve a stavom mozgu ich detí.

Že nás psychické týranie poznamenáva viac ako to fyzické, potvrdil v rozhovore pre náš web i uznávaný detský psychiater Peter Pöthe: „Mal som v terapii dospelých, ktorí boli v detstve bití, ale rodičia k nimi boli inak vrelí. A potom takých, ku ktorým boli rodičia citovo chladní. Odmietali a trestali ich tým, že sa s nimi odmietali baviť. Ťažšie traumy mala celkom jednoznačne druhá skupina.“

Zistenia štúdie naznačujú, že emočné zanedbávanie v detstve má medzigeneračný vplyv na štruktúru a funkciu mozgu. Vedcom však ešte nie je celkom jasné, čo presne znamená silné spojenie medzi vymenovanými časťami mozgu. Môže to mať totiž dva rôzne významy. Podľa jednej teórie silné spojenie značí zvýšené riziko, že dieťa bude vo svojom živote úzkostné, bojazlivé či si sklonmi k depresii. Podľa druhého výkladu by mohlo ísť naopak o spôsob, ako sa s traumou matky vyrovnať a získať naopak väčšiu psychickú odolnosť. Až život detí a to, v akých podmienkach budú vyrastať, ukáže, ako to bude naozaj.

„V každom prípade sa zdá, že emocionálne zanedbávanie z vlastného detstva matky zanechá v jej dieťati nervový podpis, ktorý môže predisponovať dieťa k ľahšiemu odhaleniu hrozby v prostredí takmer od narodenia. Naše zistenia zdôrazňujú dôležitosť emocionálnej podpory na začiatku života, a to aj pre ďalšie generácie,“ dodala univerzitná vedkyňa.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >