Rozvrat v priamom prenose. K lekárovi sa dnes tak ľahko nedostanete a potom už môže byť neskoro…

Gabriela Bachárová, 5. februára 2021 o 05:00

To, čo sme ešte pred rokom považovali za samozrejmé a nemenné, sa rúca. Prístup k zdravotnej starostlivosti je obmedzený a dôsledky môžu byť vážne. Nielen pre zdravie.

V dnešnej dobe je lepšie neochorieť.

Foto: shutterstock.com

Pravdivá skúsenosť z ordinácie detského praktického lekára: Desaťročné dievčatko začali v nedeľu trápiť horúčky nad 39 stupňov a bolesti bruška. V pondelok sa mama pokúšala dovolať do ordinácie detského lekára, pretože dostať sa k nemu na vyšetrenie dnes nejde tak ako v minulosti. Že jednoducho prídete a ste ošetrení. Musíte sa vopred telefonicky dohodnúť.

Ak má dieťa možné príznaky koronavírusu – ktoré má ale aj veľa ďalších chorôb – na vyšetrenie hneď nemôžete. Musíte absolvovať test na Covid-19. Až potom vás do ambulancie pripustia. A vraj, ak sa stav zhorší, choďte si na pohotovosť. Dievčatko bolo na test objednané našťastie hneď ďalší deň, ale nie vždy je to tak a čaká sa i dlhšie. Medzitým sa jeho stav zhoršil, bruško veľmi bolelo, teploty neustupovali. Takže pohotovosť, ako poradil pediater.

Ako to vyzerá na pohotovostiach, to si každý dokáže určite veľmi dobre predstaviť. Väčšina z nich nemá neposkytuje ani obyčajné CRP vyšetrenie, ktoré by mohlo odlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu nákazu. Na pohotovosti sa na dieťa pozreli, popočúvali ho, prehmatali bruško, nezabudli na poznámku, že dieťa môže roznášať nákazu a odprevadili ich s tým, že ráno sa majú hlásiť u svojho pediatra, kde však dieťa bez testu odmietajú vyšetriť...

Test na koronavírus bol našťastie negatívny a dievča konečne mohlo na vyšetrenie k detskému lekárovi. Presnú diagnózu síce nedostalo, ale CRP bolo zvýšené. Vraj bude už len lepšie, povedala lekárka. Lenže, čo ak by išlo o nejaký vážnejší problém?

Celkom zbytočne

Pacient v čase korony často nedostane ošetrenie včas a jeho stav sa môže kvôli tomu úplne zbytočne zhoršiť. Ak by dostal liečbu hneď, nemuselo by k tomu vôbec prísť. Na Slovensku je už takých prípadov určite viac než dosť.

Postoj lekárov je samozrejme pochopiteľný, riziko nákazy je v prípade návštevy infikovaného pacienta veľké. Na druhej strane, ako k tomu ľudia prídu? Sú vydaní napospas a môžu sa len modliť, aby sa im bez odbornej pomoci nezhoršil zdravotný stav. Áno, treba to povedať natvrdo, bez pomoci. Tej sa vám často dostane, len ak je to už naozaj vážne a inak to nejde.

Rovnako to platí aj u chorých na Covid-19. Ich zdravotný stav vôbec nikto nekontroluje, lekár ich vidieť nechce. Majú si volať sanitku, ak sa im pohorší. Lenže to už môže byť neskoro. Ak by ľudia mali prístup k normálnej starostlivosti, lekár by včas odhalil prípadné zhoršenie zdravotného stavu a mohol konať. Úmrtí by mohlo byť menej.

Dnes si ale chorí domov kupujú prístroje na meranie okysličenia krvi či domáce sady CRP testov, suplujú prácu doktorov. K lekárovi sa maximálne dovolajú, ale bez osobného vyšetrenia je to zúfalo málo. Ako sa dajú ťažké stavy liečiť na diaľku?

Situácia u lekárov je príkladom zlyhania a rozkladu verejného priestoru. Spoločenská zmluva stojí i na pravidle, že keď človek potrebuje pomoc, má na ňu nárok. Dnes nemá… Veľa ľudí si to odnesie zdravotne, ale nebezpečné je to i pre psychickú kondíciu celej spoločnosti. Ako vidíme, veľmi rýchlo sa môžu rozbiť hodnoty, na ktorých civilizácia stojí. Stačí jeden vírus a všetko je inak. To, čo bolo z morálneho hľadiska nepredstaviteľné, si už dnes dokážeme predstaviť veľmi dobre. Dôsledky novej situácie sa zrejme budú ťahať aj do budúcnosti a ktovie, akých nebezpečných zmien sa ešte spoločnosť dočká. A nikto vás neochráni. Máme sa asi čoho báť.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >