Rozvrat v priamom prenose. K lekárovi sa dnes tak ľahko nedostanete a potom už môže byť neskoro…

Gabriela Bachárová, 5. februára 2021 o 05:00

To, čo sme ešte pred rokom považovali za samozrejmé a nemenné, sa rúca. Prístup k zdravotnej starostlivosti je obmedzený a dôsledky môžu byť vážne. Nielen pre zdravie.

V dnešnej dobe je lepšie neochorieť.

Foto: shutterstock.com

Pravdivá skúsenosť z ordinácie detského praktického lekára: Desaťročné dievčatko začali v nedeľu trápiť horúčky nad 39 stupňov a bolesti bruška. V pondelok sa mama pokúšala dovolať do ordinácie detského lekára, pretože dostať sa k nemu na vyšetrenie dnes nejde tak ako v minulosti. Že jednoducho prídete a ste ošetrení. Musíte sa vopred telefonicky dohodnúť.

Ak má dieťa možné príznaky koronavírusu – ktoré má ale aj veľa ďalších chorôb – na vyšetrenie hneď nemôžete. Musíte absolvovať test na Covid-19. Až potom vás do ambulancie pripustia. A vraj, ak sa stav zhorší, choďte si na pohotovosť. Dievčatko bolo na test objednané našťastie hneď ďalší deň, ale nie vždy je to tak a čaká sa i dlhšie. Medzitým sa jeho stav zhoršil, bruško veľmi bolelo, teploty neustupovali. Takže pohotovosť, ako poradil pediater.

Ako to vyzerá na pohotovostiach, to si každý dokáže určite veľmi dobre predstaviť. Väčšina z nich nemá neposkytuje ani obyčajné CRP vyšetrenie, ktoré by mohlo odlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu nákazu. Na pohotovosti sa na dieťa pozreli, popočúvali ho, prehmatali bruško, nezabudli na poznámku, že dieťa môže roznášať nákazu a odprevadili ich s tým, že ráno sa majú hlásiť u svojho pediatra, kde však dieťa bez testu odmietajú vyšetriť...

Test na koronavírus bol našťastie negatívny a dievča konečne mohlo na vyšetrenie k detskému lekárovi. Presnú diagnózu síce nedostalo, ale CRP bolo zvýšené. Vraj bude už len lepšie, povedala lekárka. Lenže, čo ak by išlo o nejaký vážnejší problém?

Celkom zbytočne

Pacient v čase korony často nedostane ošetrenie včas a jeho stav sa môže kvôli tomu úplne zbytočne zhoršiť. Ak by dostal liečbu hneď, nemuselo by k tomu vôbec prísť. Na Slovensku je už takých prípadov určite viac než dosť.

Postoj lekárov je samozrejme pochopiteľný, riziko nákazy je v prípade návštevy infikovaného pacienta veľké. Na druhej strane, ako k tomu ľudia prídu? Sú vydaní napospas a môžu sa len modliť, aby sa im bez odbornej pomoci nezhoršil zdravotný stav. Áno, treba to povedať natvrdo, bez pomoci. Tej sa vám často dostane, len ak je to už naozaj vážne a inak to nejde.

Rovnako to platí aj u chorých na Covid-19. Ich zdravotný stav vôbec nikto nekontroluje, lekár ich vidieť nechce. Majú si volať sanitku, ak sa im pohorší. Lenže to už môže byť neskoro. Ak by ľudia mali prístup k normálnej starostlivosti, lekár by včas odhalil prípadné zhoršenie zdravotného stavu a mohol konať. Úmrtí by mohlo byť menej.

Dnes si ale chorí domov kupujú prístroje na meranie okysličenia krvi či domáce sady CRP testov, suplujú prácu doktorov. K lekárovi sa maximálne dovolajú, ale bez osobného vyšetrenia je to zúfalo málo. Ako sa dajú ťažké stavy liečiť na diaľku?

Situácia u lekárov je príkladom zlyhania a rozkladu verejného priestoru. Spoločenská zmluva stojí i na pravidle, že keď človek potrebuje pomoc, má na ňu nárok. Dnes nemá… Veľa ľudí si to odnesie zdravotne, ale nebezpečné je to i pre psychickú kondíciu celej spoločnosti. Ako vidíme, veľmi rýchlo sa môžu rozbiť hodnoty, na ktorých civilizácia stojí. Stačí jeden vírus a všetko je inak. To, čo bolo z morálneho hľadiska nepredstaviteľné, si už dnes dokážeme predstaviť veľmi dobre. Dôsledky novej situácie sa zrejme budú ťahať aj do budúcnosti a ktovie, akých nebezpečných zmien sa ešte spoločnosť dočká. A nikto vás neochráni. Máme sa asi čoho báť.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >