- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Nechajte vychovávať mužov! Prečo deťom prospieva, keď sa otcovia viac zapoja
Preč je doba, v ktorej by otec nevyšiel von s kočiarikom, pretože by to pre neho bola potupa. Úlohou muža bolo v minulosti hlavne zarobiť, o deti sa starali ženy. Dnes je to našťastie celkom inak, otcovia sa do výchovy zapájajú nadšene, vnímajú to ako prirodzenú vec a deťom to náramne prospieva. Prečítajte si päť našich argumentov, prečo otcovia patria k deťom (a naopak).
-
Čo sa stane, ak vo výchove občas porušíte pravidlá
Aj keď by vo výchove mali platiť jasné pravidlá, raz za čas ich porušiť vôbec nie je na škodu, naopak. Nebojte sa občas dovoliť školákovi pozerať večer futbal, kúpiť mu trojitú zmrzlinu pred jedlom či privrieť oči nad šialeným účesom vašej teenagerky. Výnimky, ale naozaj výnimočné a vhodne načasované, majú svoje miesto.
-
„Falošný rešpekt k dieťaťu podráža rodičom nohy,“ vraví Katka Králová z Nevýchovy. VEĽKÝ ROZHOVOR, ktorý zmení váš pohľad na výchovu
„Úlohou rodičov je stať sa takým človekom, ktorému dieťa túži načúvať,“ je presvedčená Češka Katka Králová, autorka výchovného konceptu Nevýchova, ktorým už úspešne prešli desaťtisíce rodičov. Prečítajte si obsiahly a podnetný rozhovor, v ktorom sa dozviete, čo všetko je dôležité pre dobrú výchovu dieťaťa.
-
„A prečo nemá čiapočku? Veď mu bude zima!“ Ako vtipne reagovať, keď cudzí ľudia komentujú vaše dieťa
Neznámi ľudia vždy vedia oveľa lepšie ako vy, čo by ste mali robiť so svojím dieťaťom, a neboja sa to vysloviť.
-
Skrývate pred deťmi svoje pocity? Zaslúžia si vedieť, čo vás trápi
Dieťa má právo vedieť pravdu. Ak mu bránite pochopiť, čo sa okolo neho deje, cíti sa stratené a zradené.
-
Zamyslenie na nedeľu: Načo sme si vraj urobili deti, keď to teraz s nimi doma nezvládame?
Ten názor sa objavuje často, zvlášť na sociálnych sieťach, keď sa rodičia (a mamy zvlášť) trochu posťažujú, že je toho na ne doma teraz viac ako dosť, pretože musia plniť funkciu učiteľov, kuchárov, upratovačov, animátorov a do toho ešte pracovať, či už v obývačke, alebo na svojom pracovisku. „Načo teda tie deti máte, keď to s nimi nezvládate,“ zaznie nemilosrdné odsúdenie.
-
Ja sááám! Prečo je dobré nechať dieťa rozliať džbán vody
„Ja sám, ja sáááám,“ kričí trojročný Janko, keď mu mama chce pomôcť s nalievaním vody. Samozrejme, voda z džbánu tečie okrem pohára aj mimo, čo mamu síce rozhodí, Janka však vôbec. „No vidíš, vravela som ti, že ti mám pomôcť,“ skonštatuje mama a berie mu džbán z ruky. Robí dobre?
-
„Milá Eliška...“ Písať listy namiesto mailov sa oplatí. Zlepšuje to pamäť i sebaovládanie
Neplatí tak celkom, že počas pandémie sú deti odkázané len na elektroniku, ak chcú byť v kontakte s rovesníkmi. Sú tu ešte stáročia známe obyčajné papierové listy, na ktoré sa pri rýchlych mailoch a četoch akosi zabúda. Komunikácia prostredníctvom listov medzi deťmi má pritom oproti tej elektronickej množstvo výhod.
-
„Keď si spomeniem na pani učiteľku, rozplačem sa.“ Opýtali sme sa detí, ako sa cítia, keď nemôžu do školy
Až na pár výnimiek sú deti doma prakticky od začiatku školského roku. Mnohí z tých, ktorí prešli na novú školu, ešte ani nevideli svojich spolužiakov či učiteľov naživo bez rúšok, o utváraní nových kamarátstiev nehovoriac. O neblahých účinkoch izolácie na deti a tínedžerov sa už popísalo veľa, ako to však vidia samotné deti? Opýtali sme sa v našej ankete.
-
ROZHOVOR Ako zvládať detské hádky? Úlohou rodiča nie je rozhodnúť, kto má pravdu, vraví rodičovská koučka
Hádky detí stupňujú stres v celej rodine, pre sociálny vývoj detí sú však veľmi dôležité. Kedy a ako do nich zasiahnuť, kedy má zmysel robiť „vyšetrovateľa“, prečo nefunguje metóda „ručne stručne“ a prečo hádkam ťažko predchádzať, vysvetľuje v rozhovore rodičovská koučka PaedDr. Katarína Winterová z mamedeti.sk
-
Na čo myslí moje dieťa? Odhalí vám to táto geniálna jednoduchá hra
O čom premýšľa moje dieťa? Čo ho teší, čo by chcelo, čo neznáša? Ak sa detí opýtate priamo, nie vždy dokážu odpovedať úprimne, najmä tie nepríjemné veci. Táto skvelá hra vám však umožní nahliadnuť do vnútra vášho dieťaťa a veľa prezradí o tom, čo sa skrýva v jeho hlávke.
-
Kriminálny psychológ Ondrej Kubík: Ako sa vymaniť spod vplyvu manipulátora a psychopata
„Ako máte hľadieť na deti a vážiť si iných ľudí, keď si nemôžete pri psychopatovi vážiť seba samého? Základným princípom posudzovania reality a posudzovania vlastnej hodnoty je sebaláska, vďaka ktorej sme schopní si vytvoriť pred druhými zdravé hranice, čím sa chránime,“ vraví kriminálny psychológ, právnik a bezpečnostný analytik Ondrej Kubík.
-
Nezakazujte dieťaťu cucanie palca, je to preň veľmi dôležité. Kedy však už škodí
Cucanie palca dieťa upokojuje, nebráňte mu v tom.
-
RTVS dnes uvedie šokujúci dokument o sexuálnych predátoroch na internete V sieti
RTVS prináša český dokument V sieti, ktorý odhaľuje brutálne praktiky internetových sexuálnych predátorov. Naladiť si ho môžete v stredu 10. marca o 20.10 na Dvojke.
-
Povzbuďte deti, aby v týchto časoch neklesali na duchu. Sedem rád odborníčky
Pandémia a izolácia majú neblahý dopad aj na deti. Odborníci konštatujú tretinový nárast depresií detí do 18 rokov, u časti z nich dokonca nárast samovražedných sklonov. Linky dôvery evidujú rekordné počty volaní, deťom v týchto ťažkých časoch však môžu pomôcť aj rodiča. Čo je v ich silách, vysvetľuje sociálna pracovníčka a zakladateľka OZ Rozumieme deťom Petra Ragas.
-
Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“
„Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.
-
Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov
Ach, tie dnešné deti! My v ich rokoch... Večná veta, ktorú konštatuje azda každá generácia, presvedčená, že za ich čias boli deti určite lepšie, schopnejšie. Počuť ju aj dnes. Aké sú dnešné deti? Sú naozaj nemožnejšie ako ich predchodcovia?
-
Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše
Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.
-
ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“
„Dobrú školu robia dobrí učitelia. Ich rola je kľúčová, môžu deti natrvalo ovplyvniť – v dobrom, ale, žiaľ, i v zlom," vraví víťazka súťaže Učiteľ Slovenska Iveta Barková, zakladateľka a učiteľka Súkromnej základnej školy v Senci, ktorá zároveň získala i Cenu verejnosti.
-
Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou
Padla vám do oka osamelá matka a premýšľate, ako s ňou mať dobrý vzťah. Zopár užitočných rád prináša Eva Marková, predsedníčka združenia Jeden rodič: „Pochopte, že randenie so ženou, ktorá má už záväzky, sa úplne líši od randenia s niekým bez detí. Jej čas je obmedzený. Čas matky je vypočítaný na minúty a veľa energie smeruje do starostlivosti o deti. Ale takáto žena má oveľa jasnejšie v tom, čo v živote chce.“