- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Primárka psychiatrie v Levoči: „Depresie, úzkosti a nespavosť. To je účet za epidémiu.“
Epidémiu koronavírusu strieda epidémia psychických problémov. Tá v súčasnosti rastie priam exponenciálne, čo potvrdzuje i primárka oddelenia psychiatrie levočskej nemocnice Erika Gernáthová. Zvlášť ohrozená je mládež.
-
10 nápadov na darčeky, ktorými deti môžu potešiť svoju mamičku na Deň matiek
Deň matiek síce oslávime až v nedeľu, ale je najvyšší čas popremýšľať, aký darček by mamičke vyčaroval úsmev na tvári. Pobavte sa s deťmi, čo by tej vašej urobilo radosť.
-
10 inšpiratívnych myšlienok uznávaného psychológa Zdeňka Matějčeka o rodičovstve
Slávny český detský psychológ Zdeněk Matějček síce už nie je sedemnásť rokov medzi živými, ale jeho knihy majú stále pevné miesto v domácich knižniciach a jeho myšlienky prijalo veľa rodičov za vlastné. Vybrali sme pre vás desať nádherných myšlienok o rodičovstve, ktoré stoja za to, aby ste nad nimi popremýšľali.
-
Detský čin roka opäť hľadá deti, ktoré pomáhajú
Dobré skutky detí, jednotlivcov aj kolektívov možno nominovať na ocenenie Detský čin roka do 30. júna. Správu o nich môžu posielať deti, rodičia, pedagógovia aj ostatní dospelí.
-
Zamerajte sa na silné stránky vašich detí, načúvajte. 9 múdrych rád, ako sa stať prirodzenou autoritou
Chceme-nechceme, každý rodič je vodcom. On ukazuje dieťaťu, ako zvládať náročné situácie, ako sa správať k druhým, ako riešiť konflikty. Vodcovstvo však nie je o vydávaní príkazov a ich kontrolovaní, ale o osobnom príklade. Čo vám pomôže byť dobrým vodcom?
-
Ako zvládnuť agresivitu, priblíži webinár. „Dôležité je, aby dieťa mohlo vyjadriť aj silnú emóciu,“ vravia v rozhovore psychologičky
Kopance, údery, štípance, výbuchy zlosti či hádzanie sa o zem v supermarkete. Napriek láskyplnej výchove sa v deťoch často objavuje správanie, s ktorým si nevieme rady.
-
Nechajte vychovávať mužov! Prečo deťom prospieva, keď sa otcovia viac zapoja
Preč je doba, v ktorej by otec nevyšiel von s kočiarikom, pretože by to pre neho bola potupa. Úlohou muža bolo v minulosti hlavne zarobiť, o deti sa starali ženy. Dnes je to našťastie celkom inak, otcovia sa do výchovy zapájajú nadšene, vnímajú to ako prirodzenú vec a deťom to náramne prospieva. Prečítajte si päť našich argumentov, prečo otcovia patria k deťom (a naopak).
-
Čo sa stane, ak vo výchove občas porušíte pravidlá
Aj keď by vo výchove mali platiť jasné pravidlá, raz za čas ich porušiť vôbec nie je na škodu, naopak. Nebojte sa občas dovoliť školákovi pozerať večer futbal, kúpiť mu trojitú zmrzlinu pred jedlom či privrieť oči nad šialeným účesom vašej teenagerky. Výnimky, ale naozaj výnimočné a vhodne načasované, majú svoje miesto.
-
„Falošný rešpekt k dieťaťu podráža rodičom nohy,“ vraví Katka Králová z Nevýchovy. VEĽKÝ ROZHOVOR, ktorý zmení váš pohľad na výchovu
„Úlohou rodičov je stať sa takým človekom, ktorému dieťa túži načúvať,“ je presvedčená Češka Katka Králová, autorka výchovného konceptu Nevýchova, ktorým už úspešne prešli desaťtisíce rodičov. Prečítajte si obsiahly a podnetný rozhovor, v ktorom sa dozviete, čo všetko je dôležité pre dobrú výchovu dieťaťa.
-
„A prečo nemá čiapočku? Veď mu bude zima!“ Ako vtipne reagovať, keď cudzí ľudia komentujú vaše dieťa
Neznámi ľudia vždy vedia oveľa lepšie ako vy, čo by ste mali robiť so svojím dieťaťom, a neboja sa to vysloviť.
-
Skrývate pred deťmi svoje pocity? Zaslúžia si vedieť, čo vás trápi
Dieťa má právo vedieť pravdu. Ak mu bránite pochopiť, čo sa okolo neho deje, cíti sa stratené a zradené.
-
Zamyslenie na nedeľu: Načo sme si vraj urobili deti, keď to teraz s nimi doma nezvládame?
Ten názor sa objavuje často, zvlášť na sociálnych sieťach, keď sa rodičia (a mamy zvlášť) trochu posťažujú, že je toho na ne doma teraz viac ako dosť, pretože musia plniť funkciu učiteľov, kuchárov, upratovačov, animátorov a do toho ešte pracovať, či už v obývačke, alebo na svojom pracovisku. „Načo teda tie deti máte, keď to s nimi nezvládate,“ zaznie nemilosrdné odsúdenie.
-
Ja sááám! Prečo je dobré nechať dieťa rozliať džbán vody
„Ja sám, ja sáááám,“ kričí trojročný Janko, keď mu mama chce pomôcť s nalievaním vody. Samozrejme, voda z džbánu tečie okrem pohára aj mimo, čo mamu síce rozhodí, Janka však vôbec. „No vidíš, vravela som ti, že ti mám pomôcť,“ skonštatuje mama a berie mu džbán z ruky. Robí dobre?
-
„Milá Eliška...“ Písať listy namiesto mailov sa oplatí. Zlepšuje to pamäť i sebaovládanie
Neplatí tak celkom, že počas pandémie sú deti odkázané len na elektroniku, ak chcú byť v kontakte s rovesníkmi. Sú tu ešte stáročia známe obyčajné papierové listy, na ktoré sa pri rýchlych mailoch a četoch akosi zabúda. Komunikácia prostredníctvom listov medzi deťmi má pritom oproti tej elektronickej množstvo výhod.
-
„Keď si spomeniem na pani učiteľku, rozplačem sa.“ Opýtali sme sa detí, ako sa cítia, keď nemôžu do školy
Až na pár výnimiek sú deti doma prakticky od začiatku školského roku. Mnohí z tých, ktorí prešli na novú školu, ešte ani nevideli svojich spolužiakov či učiteľov naživo bez rúšok, o utváraní nových kamarátstiev nehovoriac. O neblahých účinkoch izolácie na deti a tínedžerov sa už popísalo veľa, ako to však vidia samotné deti? Opýtali sme sa v našej ankete.
-
ROZHOVOR Ako zvládať detské hádky? Úlohou rodiča nie je rozhodnúť, kto má pravdu, vraví rodičovská koučka
Hádky detí stupňujú stres v celej rodine, pre sociálny vývoj detí sú však veľmi dôležité. Kedy a ako do nich zasiahnuť, kedy má zmysel robiť „vyšetrovateľa“, prečo nefunguje metóda „ručne stručne“ a prečo hádkam ťažko predchádzať, vysvetľuje v rozhovore rodičovská koučka PaedDr. Katarína Winterová z mamedeti.sk
-
Na čo myslí moje dieťa? Odhalí vám to táto geniálna jednoduchá hra
O čom premýšľa moje dieťa? Čo ho teší, čo by chcelo, čo neznáša? Ak sa detí opýtate priamo, nie vždy dokážu odpovedať úprimne, najmä tie nepríjemné veci. Táto skvelá hra vám však umožní nahliadnuť do vnútra vášho dieťaťa a veľa prezradí o tom, čo sa skrýva v jeho hlávke.
-
Kriminálny psychológ Ondrej Kubík: Ako sa vymaniť spod vplyvu manipulátora a psychopata
„Ako máte hľadieť na deti a vážiť si iných ľudí, keď si nemôžete pri psychopatovi vážiť seba samého? Základným princípom posudzovania reality a posudzovania vlastnej hodnoty je sebaláska, vďaka ktorej sme schopní si vytvoriť pred druhými zdravé hranice, čím sa chránime,“ vraví kriminálny psychológ, právnik a bezpečnostný analytik Ondrej Kubík.
-
Nezakazujte dieťaťu cucanie palca, je to preň veľmi dôležité. Kedy však už škodí
Cucanie palca dieťa upokojuje, nebráňte mu v tom.
-
RTVS dnes uvedie šokujúci dokument o sexuálnych predátoroch na internete V sieti
RTVS prináša český dokument V sieti, ktorý odhaľuje brutálne praktiky internetových sexuálnych predátorov. Naladiť si ho môžete v stredu 10. marca o 20.10 na Dvojke.