Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

Patricia Poprocká, 23. februára 2021 o 05:30

Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

Hry plné smiechu, ale aj len občajné pohladenie. Čokoľvek príjemné a opakujúce sa dieťaťu dokáže dodať pocit bezpečia a istoty, ktorý si zoberie aj do dospelosti.

Foto: shutterstock.com

Je to veľmi jednoduché. Hladivé rituály Marek Herman predstavuje ako opakované vľúdne a milé činnosti, ktorými dieťaťu symbolicky hovoríme „toto je tvoj svet, na ktorý sa môžeš spoľahnúť,“ prípadne „sme radi, že si“.

Ako ďalej uvádza vo svojej knihe Nájdite si svojho marťana, takýmto rituálom môže byť prakticky čokoľvek. Od chystania tej istej deky a toho istého vankúšika na čítanie rozprávky, cez rovnaké raňajky v určitý deň v týždni (napríklad krupica v sobotu), prípadne používanie toho istého tanierika, hrnčeka či mištičky až po pravidelnú činnosť ako prechádzka či rituál pred spaním.

V každom prípade by malo ísť o činnosti pravidelne sa opakujúce a – hladivé, čiže milé a vľúdne, odkazuje Marek Herman. O samotné pohladenia by nemala byť tiež núdza. „Pohladenie po vlasoch pri každom návrate domov, pomaznanie sa na kolenách, vzájomné mrknutie na seba pri rozbaľovaní nanuku. Čokoľvek, čo je len vaše. Čo je milé a vľúdne,“ približuje Marek Herman.

Hladivé rituály upevňujú vzťahy a sú zdrojom pocitu a bezpečia aj v dospelých časoch. Človek, ktorý si preniesol z detstva takéto spomienky, býva podľa psychológov celkovo šťastnejší, vyrovnanejší, má fungujúce vzťahy a je menej náchylný k pocitom osamelosti či depresiám. Niekedy z nich len tak načerpá mentálnu silu v ťažších časoch kopiacich sa problémov.

„Keď potrebujem zrelaxovať, prenesiem sa do detských čias, ako sme ako deti sedeli v kuchyni pri piecke, k mame zaskočila na „kus reči“ kamarátka, tetka Angela, oni dve sa rozprávali, a my deti sme si pri piecke sedeli a počúvali ich klábosenie,“ spomína dnes už šesťdesiatnička Ľubomíra.

Marek Herman v spomínanej knihe zasa opisuje príbeh svojho kamaráta, ako dodnes spomína na sobotné večery, keď jeho matka plietla svetre. Sedela v kuchyni, hodiny tíško tikali, v piecke pomaly horelo a on sa pri nej hral, prezeral si knihy, skrátka mal chvíľu pre seba.

„Dodnes si vybavujem ten príjemný pocit, pokojne sedela, trpezlivo plietla a občas sa na mňa usmiala, alebo sme na seba len tak mrkli. Keď sa povie sobota, vybaví sa mi naša kuchyňa, podvečer a mama, ktorá pletie,“ cituje Marek Herman kamaráta.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Povzbuďte deti, aby v týchto časoch neklesali na duchu. Sedem rád odborníčky

  Povzbuďte deti, aby v týchto časoch neklesali na duchu. Sedem rád odborníčky

  Pandémia a izolácia majú neblahý dopad aj na deti. Odborníci konštatujú tretinový nárast depresií detí do 18 rokov, u časti z nich dokonca nárast samovražedných sklonov. Linky dôvery evidujú rekordné počty volaní, deťom v týchto ťažkých časoch však môžu pomôcť aj rodiča. Čo je v ich silách, vysvetľuje sociálna pracovníčka a zakladateľka OZ Rozumieme deťom Petra Ragas.

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

  Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

  Ach, tie dnešné deti! My v ich rokoch... Večná veta, ktorú konštatuje azda každá generácia, presvedčená, že za ich čias boli deti určite lepšie, schopnejšie. Počuť ju aj dnes. Aké sú dnešné deti? Sú naozaj nemožnejšie ako ich predchodcovia?

 • Obrázok ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

  ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

  „Dobrú školu robia dobrí učitelia. Ich rola je kľúčová, môžu deti natrvalo ovplyvniť – v dobrom, ale, žiaľ, i v zlom," vraví víťazka súťaže Učiteľ Slovenska Iveta Barková, zakladateľka a učiteľka Súkromnej základnej školy v Senci, ktorá zároveň získala i Cenu verejnosti.

 • Obrázok Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

  Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

  Padla vám do oka osamelá matka a premýšľate, ako s ňou mať dobrý vzťah. Zopár užitočných rád prináša Eva Marková, predsedníčka združenia Jeden rodič: „Pochopte, že randenie so ženou, ktorá má už záväzky, sa úplne líši od randenia s niekým bez detí. Jej čas je obmedzený. Čas matky je vypočítaný na minúty a veľa energie smeruje do starostlivosti o deti. Ale takáto žena má oveľa jasnejšie v tom, čo v živote chce.“

 • Obrázok Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?

  Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?

  S dnes už populárnym dňom zaľúbených, ktorý pripadá na 14. februára, sa viaže hlavne legenda o kňazovi zo starovekého Ríma Valentínovi, ktorý aj napriek zákazu cisára Claudia II. sobášil rímskych vojakov. Cisár vojakom zakazoval uzavrieť manželstvo, lebo si myslel, že by ich manželský život odvádzal od plnenia vojenských povinností.

 • Obrázok Je to len kríza alebo život s násilníkom?

  Je to len kríza alebo život s násilníkom?

  Prípadov domáceho násilia v čase pandémie pribúda, nielen fyzického. To psychické je ťažšie rozpoznateľné, mnohí ľudia žijú vo vzťahu s násilníkom bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Násilné správanie považujú za partnerské nezhody a presvedčení, že za záchranu vzťahu sa oplatí bojovať, situáciu neriešia. Kedy ide o krízu, kedy už o násilie?

Ďalšie články v rubrike >