Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?

TASR, 14. februára 2021 o 03:50

S dnes už populárnym dňom zaľúbených, ktorý pripadá na 14. februára, sa viaže hlavne legenda o kňazovi zo starovekého Ríma Valentínovi, ktorý aj napriek zákazu cisára Claudia II. sobášil rímskych vojakov. Cisár vojakom zakazoval uzavrieť manželstvo, lebo si myslel, že by ich manželský život odvádzal od plnenia vojenských povinností.

Ako oslávite dnešný deň?

Foto: shutterstock.com

Valentín považoval toto nariadenie za porušenie božích zákonov a snúbencov tajne oddával, za čo skončil vo väzení a 14. februára 270 nášho letopočtu ho popravili sťatím hlavy. Podľa legendy pred popravou ešte stihol napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve tento lístok sa stal základom valentínskej tradície, takzvanej valentínky.

Valentína neskôr vyhlásili za svätého a stal sa patrónom zaľúbených, snúbencov a mladomanželov. Sviatok svätého Valentína sa začal v katolíckej cirkvi oficiálne pripomínať v roku 496 počas pontifikátu pápeža Gelasia I.

Iná legenda hovorí, že sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredovekom Anglicku a Francúzsku, pretože práve v polovici februára začínajú mnohé druhy vtákov vytvárať páry.

Deň zamilovaných je už desiatky rokov populárny v Spojených štátoch amerických, Austrálii, Británii, vo Francúzsku, Kanade, Portugalsku, Španielsku či Taliansku. V Japonsku napríklad dávajú dievčatá chlapcom - nie vždy manželom či snúbencom - čokoládu. Tí, čo dostali tento darček, môžu o mesiac, 14. marca, dať dotyčnej bielu čokoládu.

Na Slovensko sviatok zamilovaných prenikol začiatkom 90. rokov minulého storočia prevažne vo svojej komerčnej podobe. Psychologička Vlasta Romanová uviedla: „Sviatok Valentína vnímame dnes skôr v jeho skomercionalizovanej podobe, všade na nás vyskakujú červené srdiečka a červené ružičky. Nezabúdajme však, že by to mal byť sviatok intímny. Jeho komerčná stránka môže pripomínať aj akýsi nátlak na tú časť populácie, ktorej sa až tak netýka. Sviatok má predsa prekrývať banality a teda nebyť banálnym".

Podľa nej by tento deň nemal byť ani akýmsi odpustkom vo vzťahoch, ktoré sú „naštrbené", ale mal by byť ubezpečením o hodnote partnera pre náš život a príležitosťou pre kultiváciu vzťahu. Aj Deň sv. Valentína môže podľa Romanovej upriamiť pozornosť na to, aké dôležité až určujúce sú pre ľudskú existencie vzťahy.

„Mali by sme tento sviatok vnímať ako symbolickú príležitosť, keď môžeme vyjadriť svoje city, tajné priania a túžby. Práve v tento deň si môžeme dovoliť priznať farbu a vyjadriť, že niekoho máme radi, že je nám niekto blízky, lebo v bežnom živote, pod nánosom každodenných banalít, romantické gestá často strácajú účinok," uviedla pre psychologička.

Deň zaľúbených nadobudol na Slovensku aj iný rozmer - Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami organizujú Valentínsku kvapku krvi. Tohtoročná kampaň Slovenského Červeného kríža zameraná na bezpríspevkové darcovstvo krvi sa začína 15. februára a potrvá do 19. marca.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Povzbuďte deti, aby v týchto časoch neklesali na duchu. Sedem rád odborníčky

  Povzbuďte deti, aby v týchto časoch neklesali na duchu. Sedem rád odborníčky

  Pandémia a izolácia majú neblahý dopad aj na deti. Odborníci konštatujú tretinový nárast depresií detí do 18 rokov, u časti z nich dokonca nárast samovražedných sklonov. Linky dôvery evidujú rekordné počty volaní, deťom v týchto ťažkých časoch však môžu pomôcť aj rodiča. Čo je v ich silách, vysvetľuje sociálna pracovníčka a zakladateľka OZ Rozumieme deťom Petra Ragas.

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

  Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

  Ach, tie dnešné deti! My v ich rokoch... Večná veta, ktorú konštatuje azda každá generácia, presvedčená, že za ich čias boli deti určite lepšie, schopnejšie. Počuť ju aj dnes. Aké sú dnešné deti? Sú naozaj nemožnejšie ako ich predchodcovia?

 • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

 • Obrázok ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

  ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

  „Dobrú školu robia dobrí učitelia. Ich rola je kľúčová, môžu deti natrvalo ovplyvniť – v dobrom, ale, žiaľ, i v zlom," vraví víťazka súťaže Učiteľ Slovenska Iveta Barková, zakladateľka a učiteľka Súkromnej základnej školy v Senci, ktorá zároveň získala i Cenu verejnosti.

 • Obrázok Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

  Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

  Padla vám do oka osamelá matka a premýšľate, ako s ňou mať dobrý vzťah. Zopár užitočných rád prináša Eva Marková, predsedníčka združenia Jeden rodič: „Pochopte, že randenie so ženou, ktorá má už záväzky, sa úplne líši od randenia s niekým bez detí. Jej čas je obmedzený. Čas matky je vypočítaný na minúty a veľa energie smeruje do starostlivosti o deti. Ale takáto žena má oveľa jasnejšie v tom, čo v živote chce.“

 • Obrázok Je to len kríza alebo život s násilníkom?

  Je to len kríza alebo život s násilníkom?

  Prípadov domáceho násilia v čase pandémie pribúda, nielen fyzického. To psychické je ťažšie rozpoznateľné, mnohí ľudia žijú vo vzťahu s násilníkom bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Násilné správanie považujú za partnerské nezhody a presvedčení, že za záchranu vzťahu sa oplatí bojovať, situáciu neriešia. Kedy ide o krízu, kedy už o násilie?

Ďalšie články v rubrike >