- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Ako sa vyvíja detská morálka. Čo dokáže chápať sedemročné, čo 12-ročné dieťa?
Sú zákerné, robia nám naschvály alebo len jednoducho nepoznajú dôsledky toho, čo práve činia? Deti naozaj dokážu vystrojiť kadejaké neplechy a len málokto z rodičov si v duchu nikdy nepovedal: „Toto robí náročky, chce ma nahnevať, skúša, koľko vydržím...“ Ako to naozaj je?
-
Výskum: Predškoláci len ťažko rozpoznajú emócie u ľudí s rúškami
Tím vedcov z Talianskeho technologického inštitútu vo svojej štúdii upozorňuje, že nosenie rúšok môže ovplyvniť správny vývoj schopností detí v oblasti učenia sa sociálnej interakcii.
-
Sedem viet, ktoré by si mal pamätať každý rodič
Rodičovstvo nie je vždy jednoduché, ale zasa ani nič nezvládnuteľné. Veľa závisí od psychickej pohody rodiča, jeho mentálneho nastavenia a uhle pohľadu na ten ktorý výchovný problém. Ak máte občas pocit, že vám už všetko prerastá cez hlavu a neviete, ako ďalej, možno vám pomôže niektorá z nasledujúcich myšlienok.
-
Historik Tomáš Hrubý o tvorbe rodokmeňov: „Slováci majú často šľachtických predkov.“
„Asi najväčšou kuriozitou bol objav, že predok skúmaného rodu pôsobil v zbojníckej družine Juraja Jánošíka," vraví historik Tomáš Hrubý, ktorý sa profesionálne venuje tvorbe rodokmeňov. V rozhovore sa dozviete, či je aj laik schopný pátrať v archívoch a matrikách, čo všetko sa pri tom o svojich predkoch môže dozvedieť a prečo by sme si ich mali vážiť.
-
Čo je najpodstatnejšie vo výchove dieťaťa? Spokojná mama i bezpodmienečná láska
„Najdôležitejšia je šťastná, spokojná, vyrovnaná a primerane vzdelaná mama so zmyslom pre humor, ktorá žije v harmonickom spolužití s partnerom aj sama so sebou a ktorá si so svojím dieťaťom dokáže vytvoriť vzťah založený na láske a dôvere," tak znie jedna z výherných odpovedí v našej súťaži o päť vstupeniek na online seminár o tom, ako nás v živote ovplyvňuje detstvo. Náš web je mediálnym partnerom podujatia.
-
Keď deti kradnú... Kedy treba spozornieť a čo robiť? 8 rád odborníčky
Ktoré dieťa nikdy nič neukradlo? Situáciu, kedy si dieťa zobralo niečo z obchodu bez zaplatenia, muselo riešiť veľa rodičov. Dokedy je to svojím spôsobom normálne a čo robiť, ak dieťa kradne opakovane?
-
Dažďové ihriská. Tu deťom nikto nezakazuje skákať do kaluží
„Neskáč do tej kaluže, budeš mokrý a špinavý!“ Túto, u nás tak rozšírenú vetu, vo Švédsku deti nepočujú. Z dažďa severania urobili prednosť, dokonca začali budovať špeciálne ihriská, v ktorých sa najlepšie hrá, keď vonku prší. Dobre vedia, že len máločo deti milujú viac ako skok do mláky. Len máločo pritom deti milujú viac ako pocit, keď skočia do vody.
-
5 vecí, ktoré sa môžeme naučiť len od detí
To by tak bolo, ak by deti mohli vychovávať svojich rodičov! Všetci by sa celkom určite cítili šťastnejšími.
-
Čoraz menej rodičov zapája detí do domácich prác. Veľká chyba, pomáhať by mali už škôlkari. Toto všetko zvládnu
Že s deťmi doma nič nespravíte? Nemusíte vyháňať von celú rodinu, aby ste si stihli všetko v kľude porobiť, smelo zapojte do domácich prác aj deti. Už štvor-päťročné už toho zvládnu naozaj veľa, ak im dáte primerane atraktívnu prácu a budú cítiť vašu dôveru. Samozrejme, rátajte s častými otázkami a tým, že práca bude trvať o niečo dlhšie, napriek tomu sa to však oplatí.
-
NÁZOR Nebezpečný strach z dúhy
Dúha už nie je dúha? Pandémia koronavírusu prevrátila v našich životoch mnoho vecí naruby, ale naozaj sme zašli až takto ďaleko? Zbláznila sa škôlka alebo rodičia, ktorým prekážala dúha nad budovou škôlky, pretože je o. i. aj symbolom hnutia LGBT, zaoberajúcim sa právami ľudí s inou sexuálnou orientáciou?
-
„Plaché dieťa neprerábajte,” hovorí výchovná poradkyňa Martina Vagačová. V online prednáške vysvetlí, ako s hanblivosťou pracovať
Už sa neviete pozerať na to, ako vášmu múdremu a šikovnému dieťaťu strpčuje plachosť detstvo? Ako je kvôli bojazlivosti a citlivosti vyčleňované z kolektívu, bojí sa nadväzovať nové kontakty či naplno sa prejaviť v triede a medzi spolužiakmi?
-
Kto vyhral vstupenky na online seminár o hyperaktivite a poruche pozornosti? Prihlásiť sa môžu i ďalší záujemcovia
Aj keď má dieťa diagnostikovanú hyperaktivitu a poruchu pozornosti, rodičia nemusia hádzať flintu do žita, s týmto problémom sa dá dobre pracovať. Päť z vás získalo príležitosť zúčastniť sa zdarma na online seminári, ktorý povedie Soňa Vancáková, zanietená sociálna pracovníčka, autorka a odborníčka s 25-ročnými skúsenosťami s výchovou dieťaťa s ADHD.
-
Toto video vás dojme! Gorila sa rozplývala nad ľudským mláďaťom
Svety ľudí a zvierat sú si bližšie, ako si možno myslíme.
-
Psychoterapeut Jan Vávra: „Vzťahy bez porazených existujú.“ Webinár priblíži, ako riešiť konflikty s dieťaťom
Menej hádok, menej bojov, menej zúrivých scén, klamstiev a následných trestov. To je snom každého rodiča, ktorý by si za dennodenné zvládanie prejavov najrôznejších detských emócií, od hnevu a frustrácie až po sklamanie a zúfalstvo, často zaslúžil Nobelovu cenu za mier.
-
Primárka psychiatrie v Levoči: „Depresie, úzkosti a nespavosť. To je účet za epidémiu.“
Epidémiu koronavírusu strieda epidémia psychických problémov. Tá v súčasnosti rastie priam exponenciálne, čo potvrdzuje i primárka oddelenia psychiatrie levočskej nemocnice Erika Gernáthová. Zvlášť ohrozená je mládež.
-
10 nápadov na darčeky, ktorými deti môžu potešiť svoju mamičku na Deň matiek
Deň matiek síce oslávime až v nedeľu, ale je najvyšší čas popremýšľať, aký darček by mamičke vyčaroval úsmev na tvári. Pobavte sa s deťmi, čo by tej vašej urobilo radosť.
-
10 inšpiratívnych myšlienok uznávaného psychológa Zdeňka Matějčeka o rodičovstve
Slávny český detský psychológ Zdeněk Matějček síce už nie je sedemnásť rokov medzi živými, ale jeho knihy majú stále pevné miesto v domácich knižniciach a jeho myšlienky prijalo veľa rodičov za vlastné. Vybrali sme pre vás desať nádherných myšlienok o rodičovstve, ktoré stoja za to, aby ste nad nimi popremýšľali.
-
Detský čin roka opäť hľadá deti, ktoré pomáhajú
Dobré skutky detí, jednotlivcov aj kolektívov možno nominovať na ocenenie Detský čin roka do 30. júna. Správu o nich môžu posielať deti, rodičia, pedagógovia aj ostatní dospelí.
-
Zamerajte sa na silné stránky vašich detí, načúvajte. 9 múdrych rád, ako sa stať prirodzenou autoritou
Chceme-nechceme, každý rodič je vodcom. On ukazuje dieťaťu, ako zvládať náročné situácie, ako sa správať k druhým, ako riešiť konflikty. Vodcovstvo však nie je o vydávaní príkazov a ich kontrolovaní, ale o osobnom príklade. Čo vám pomôže byť dobrým vodcom?
-
Ako zvládnuť agresivitu, priblíži webinár. „Dôležité je, aby dieťa mohlo vyjadriť aj silnú emóciu,“ vravia v rozhovore psychologičky
Kopance, údery, štípance, výbuchy zlosti či hádzanie sa o zem v supermarkete. Napriek láskyplnej výchove sa v deťoch často objavuje správanie, s ktorým si nevieme rady.