Konečne leto! 5 vecí, ktoré cez prázdniny deťom zaručene nerobte

Patricia Poprocká, 1. júla 2021 o 04:49

Prázdniny sú konečne tu, na dva mesiace voľna sa tešia veľkí i malí. Aj keď nik nevie, do akej miery ich opäť poznačí koronavírus, oddych vonku na slnku potrebuje každý ako soľ. Ako stráviť leto v harmónii? Možno vám pomôže týchto pár tipov.

Slnko, radosť a voľnosť, čo treba viac?

Foto: Shutterstock.com

Neriešte školu

Aj keď vysvedčenie nebolo podľa vašich predstáv a viete, že vaše dieťa má na viac, prípadne viete, v čom treba pridať, prázdniny sú na to, aby sa oddychovalo. Na školu treba na pár týždňov zabudnúť, oddýchnuté dieťa sa bude ľahšie (a aj radšej) sústrediť na učenie než keď mu budete neustále pripomínať jeho nedostatky a školské povinnosti. Pusťte školu z hlavy aj vy, najlepšia je škola hrou a prázdniny sú na to stvorené! Možno si vaše dieťa namiesto povinného precvičovania pravopisu začne písať samé od seba denník, možno namiesto nanútenej knihy zo školy siahne po encyklopédii zvierat či strojov, ktorá ho naozaj zaujme a čítanie si dobrovoľne precvičí tam... Dajte mu čas a priestor.

Nezanevrite na pomoc v domácnosti

Áno, dieťa síce má prázdniny, to ale neznamená, že nebude robiť nič ani doma. Aj keby každý deň muselo pomáhať dve hodiny denne, ostane mu desať na hry a iné aktivity. Nebojte sa presunúť časť povinností na deti, napokon, aj vy máte právo na voľnejší režim a výpomoc doma môže byť pre vášho potomka príjemnou zmenou. Čiže vyniesť smeti, upratať kuchyňu, pomáhať so zaváraním, zberom ovocia či zeleniny, čokoľvek robíte vy, môže i dieťa. Nebojte sa prizvať pomocníka. Napokon, čím skôr prácu urobíte, tým skôr sa môžete spolu zahrať alebo vybrať na výlet.

Nevnucujte dieťaťu vlastné predstavy

Áno, keď treba pomôcť v domácnosti, nech pomáha, ale vo chvíľach, keď si každý robí, čo chce, umožnite to aj dieťaťu. A to aj vtedy, ak máte pocit, že by malo robiť niečo iné, nechajte ho ísť si vo vlastnom režime. „Boli sme pri mori a náš päťročný syn prvé tri dni nevliezol do vody. Bolo mi ľúto, že vzácny čas nevyužíva tak, ako by mohol, no nechcelo sa mi s ním naťahovať ani ho presviedčať. My sme sa kúpali, on si chodil po pláži, hľadal mušle, kamienky... Keď sa začal cítiť istejšie, vybral sa do vody sám a v ďalšie dni si ju naozaj užíval. Myslím, že sme urobili dobre. Mali sme pokoj my aj on,“ opisuje príhodu z vlaňajšej dovolenky Alena. To isté platí, ak sa napríklad vaše dieťa nechce hrať s novými kamarátmi, zapájať do animačných programov a podobne, skrátka ak si chce robiť po svojom.

Nenúťte ho vždy „niečo robiť“

Niekedy sa pozerá naozaj ťažko na dieťa vyvaľujúce sa po gauči či koberci, odborníci však vravia, že práve takéto chvíľky deti, najmä menšie, potrebujú. V čase „ničnerobenia“ mozog vypína, čo je podľa klinickej psychologičky Lýdie Adamcovej nesmierne dôležité. „Predstavte si, čo by sa stalo, ak by ste 70 rokov nevypli mobil alebo počítač. Nenechávajte to na váš mozog, aby vypol sám v tú najnevhodnejšiu dobu, vedome mu doprajte ticho, pokoj, prázdno,“ odporúča. Nuda, ticho a prázdno dávajú podľa nej ľuďom možnosť byť samými so sebou. Mozog takto podľa nej získa priestor na oddelenie podstatného od menej dôležitého, na poukladanie informácií do pamäťových skladov, na oddych a následné nové nápady.

Nepreháňajte to s výnimkami

Iste, sú prázdniny, netreba ráno skoro vstávať, učiť sa ani nič podobné. Netreba ale ani celkom opustiť svoj doterajší život a záujmy. Môžete dovoliť deťom občas ostať dlhšie hore či s kamarátmi vonku, pozerať s vami večer film, dopriať im viac zmrzliny či čokolády, dať prestávku v cvičení (ak sa systematicky venujú nejakému športu alebo umeniu). Výnimky k prázdninám akosi patria, nie však pričasto a priveľmi. Výnimka je preto výnimkou, že k nej dochádza raz za čas. Ak sa stane pravidlom, stratí na vzácnosti a dieťaťu bude na škodu.

Prajeme vám krásne prázdniny!





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >