Výchova a vzťahy

 • Obrázok Týždeň s mamou, týždeň s otcom. Striedavá starostlivosť býva pre malé deti likvidačná

  Týždeň s mamou, týždeň s otcom. Striedavá starostlivosť býva pre malé deti likvidačná

  Rastislav sa rozviedol pred dvoma rokmi. Nebolo to práve v najlepšom, napriek tomu sa s manželkou dokázali dohodnúť na majetku i starostlivosti o deti. Nemienil pristúpiť na žiadne víkendové stretávania sa, takže si deti striedajú: týždeň uňho, týždeň u mamy. Pravidelne. Už dva roky, vrátane sviatkov či prázdnin. Rastislav je spokojný, vyhovuje mu to. A deťom?

 • Obrázok Deťom odopierame normálne detstvo. 6 vecí, ktoré im najviac chýbajú

  Deťom odopierame normálne detstvo. 6 vecí, ktoré im najviac chýbajú

  Je to paradox. Rodičia sa v súčasnej dobe deťom snažia maximálne venovať a rozvíjať ich potenciál, ale dnešné deti sa nezdajú byť veľmi šťastné. Množia sa najrôznejšie výchovné problémy či poruchy správania sa, tak kde nastala chyba? Deťom nedopriavame normálne detstvo a ideme proti ich prirodzeným potrebám. A to všetko v ich najlepšom záujme.

 • Obrázok Nahotu deti neriešia, nemusíte ani vy. Čas, keď sa začnú zatvárať v sprche, príde sám

  Nahotu deti neriešia, nemusíte ani vy. Čas, keď sa začnú zatvárať v sprche, príde sám

  Šesťročná Ninka sa na návšteve u bratrancov kúpala s nimi vo vani. Jeden mal osem, druhý desať rokov, tak ich matka usúdila, že bude správne, ak si všetci nechajú spodné prádlo. Urobila dobre, alebo bola zbytočne prudérna?

 • Obrázok Tomu sa ozaj verilo? Staré príručky o rodičovstve: Oddeliť matku od dieťaťa je správne a hlavne si ho príliš nevšímajte!

  Tomu sa ozaj verilo? Staré príručky o rodičovstve: Oddeliť matku od dieťaťa je správne a hlavne si ho príliš nevšímajte!

  Otec pri pôrode, to je len taká francúzska móda, ktorá sa k nám nehodí. Oddeliť dieťa po pôrode od matky je prospešné. Dojčiť môžete, dokonca aj štyri mesiace, ale len s rúškom cez ústa. A posteľ rodičov je jednoznačne zakázané územie. Výchovná rada číslo jedna? Hlavne si dieťa veľmi nevšímajte, nech ho nerozmaznáte.

 • Obrázok Patrí deťom do ruky zbraň? Určite áno, hlavne chlapcom je to prirodzené

  Patrí deťom do ruky zbraň? Určite áno, hlavne chlapcom je to prirodzené

  Patrí zbraň do rúk sedemročného dieťaťa? Diskusie na túto tému rozvírila pred pár dňami speváčka Pink, ktorej manžel zverejnil na Instagrame video, ako ich dcéra strieľa z pušky. Keď dáme nabok rozhorčené emócie vyvolané predstavou malých teroristov so zbraňami v rukách, môžeme akurát tak oceniť šikovnosť malej Willow. Ak niekto pozná zbrane a vie strieľať, neznamená to ešte totiž, že z neho bude automaticky násilník či vrah.

 • Obrázok 6 potrieb, ktoré si deti žiadajú naplniť. Dávate im to?

  6 potrieb, ktoré si deti žiadajú naplniť. Dávate im to?

  Každé dieťa je iné, ale všetky majú niečo spoločné. Aby sa mohli cítiť šťastne a spokojne, potrebujú uspokojiť svoje vrodené potreby. Ktoré to sú a ako ich naplniť?

 • Obrázok Jedináčik, ten to veru ľahké nemá... Päť dôvodov, prečo je lepšie mať súrodenca

  Jedináčik, ten to veru ľahké nemá... Päť dôvodov, prečo je lepšie mať súrodenca

  Čím viac detí, tým ťažšie. Alebo naopak? Nie každému je síce dopriate mať veľkú rodinu, kto sa však rozhoduje medzi jedným potomkom alebo súrodencami, argumenty hovoria v prospech väčšej rodiny. Na vekovom rozdiele až tak nezáleží - akýkoľvek má plusy aj mínusy.

 • Obrázok Mami, nechaj už konečne ten mobil, prekáža mi to!

  Mami, nechaj už konečne ten mobil, prekáža mi to!

  „Mojej dcérke veľmi prekážalo, keď som držala v ruke mobil alebo si niečo robila na počítači. Vyčítavo sa na mňa pozerala a hovorila mi, nech s tým prestanem. Najskôr som nerozumela, prečo s tým má taký problém. Potom som si však uvedomila, ako mne samej prekáža, keď sa s niekým bavím a on neustále niečo ťuká do mobilu," hovorí štyridsiatnička Hana, mama osemročnej dcéry.

 • Obrázok Komunikujte s deťmi správne. 6 super techník, aby náš počúvli a necítili sa pritom zahanbené

  Komunikujte s deťmi správne. 6 super techník, aby náš počúvli a necítili sa pritom zahanbené

  Koľkokrát ti to mám ešte povedať? Buď si tú izbu okamžite upraceš, alebo nejdeme do žiadneho kina! Rodič je možno spravodlivo rozhorčený, ale s takýmto prístupom toho veľa nedosiahne. Ako teda s deťmi správne komunikovať, aby sme dosiahli to, čo chceme a zároveň deti mali pocit, že ich rešpektujeme?

 • Obrázok 7 tipov, ako zvládnuť náročný koniec zimy. Máte jej tiež už dosť?

  7 tipov, ako zvládnuť náročný koniec zimy. Máte jej tiež už dosť?

  Dlhočizný január je našťastie za nami, ešte prežiť február (ten je našťastie krátky) a konečne príde jar. Tiež už túžobne očakávate teplejšie a dlhšie dni, prvé slnečné lúče a spev vtákov? Ešte si chvíľu počkáme, s nasledujúcimi radami však bude to čakanie veselšie.

 • Obrázok ... radšej nechci vedieť! 9 vecí, z ktorých pred deťmi robíme zbytočné tabu

  ... radšej nechci vedieť! 9 vecí, z ktorých pred deťmi robíme zbytočné tabu

  Dieťa je schopné pochopiť veľmi veľa, ak mu to vhodne vysvetlíme. Zaujíma sa o všetko okolo, dobré i zlé. A dobré i zlé musí poznať, aby to vedelo rozoznať. Ak sa ho pred tým zlým snažíme uchrániť, len mu tým vlastne škodíme. Nevedomosť je horšia. Aj zlé a nepríjemné veci sú súčasťou života, preto ich zbytočne pred deťmi nezatajujme. Vyrábame zbytočné tabu, ktoré deti mätie a sťažuje im spoznávanie života v neskorších rokoch.

 • Obrázok Nie súd, ale sami rodičia majú rozhodnúť, čo bude po rozchode s deťmi. Pomôže im v tom Cochemská prax

  Nie súd, ale sami rodičia majú rozhodnúť, čo bude po rozchode s deťmi. Pomôže im v tom Cochemská prax

  Vždy je lepšie, ak sa na starostlivosti o deti po rozvode či rozchode dohodnú sami rodičia, ako to nechať na sudcovi. Túto myšlienku sa na Slovensku snaží zaviesť takzvaná Cochemská prax. „Najväčšou výhodou oproti direktívnemu a zároveň veľmi dlhému rozhodovaniu súdov je, že rodičia svojou dohodou preukážu svoju rodičovskú zodpovednosť voči deťom a zároveň sa oni sami rozhodnú, ako to chcú,“ hovorí PhDr. Miroslava Kristinová Wieckowska, predsedníčka občianskeho združenia Cochemská prax.sk.

 • Obrázok Deti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?

  Deti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?

  Kým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.

 • Obrázok Dve deti prepadli dôchodkyňu, chceli peniaze

  Dve deti prepadli dôchodkyňu, chceli peniaze

  Už druhý prípad malých zlodejov riešila polícia tento týždeň. Pred pár dňami sa pokúšal ukradnúť kabelku 12-ročný chlapec v Nových Zámkoch, teraz zasa 13-ročný školák so spolužiačkou v Košiciach.

 • Obrázok Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí

  Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí

  Na akej strane nosíte svoje dieťa? Na ľavej, však? Hoci ste praváčka. Úplne intuitívne to tak robia matky na celom svete. Ale prečo?

 • Obrázok Nenúťte deti vystupovať a predvádzať sa, keď to samé nechcú

  Nenúťte deti vystupovať a predvádzať sa, keď to samé nechcú

  Karnevaly, vianočné besiedky či koncoročné vystúpenia. Príležitosť popýšiť sa – pre učiteľov tým, čo všetko dokázali s deťmi vytvoriť, pre rodičov, aké šikovné ratolesti majú, a čo deti? Od tých sa očakáva, že sa budú predvádzať, tešiť a zabávať. Ale čo prežívajú naozaj?

 • Obrázok Chceme jedno, kážeme druhé. Päť vecí, ktoré robíme vo vzťahu k deťom naopak

  Chceme jedno, kážeme druhé. Päť vecí, ktoré robíme vo vzťahu k deťom naopak

  Kto by nechcel odvážne, sebavedomé a samostatné dieťa? Sme to však často práve my dospelí, ktorí svojím prístupom, hoci v dobrej viere, orientujeme naše deti presne opačným smerom. Samozrejme, myslíme to dobre, no nie vždy platí, že to, čo my považujeme za najlepšie, najlepšie aj naozaj je. Spoločnosť nám určuje normy, ktoré by sme mali dodržiavať, práve pre tie však v deťoch neraz potláčame ich prirodzenú odvahu či samostatnosť.

 • Obrázok Ak máte týchto 6 vlastností, ste pre dieťa perfektným rodičom

  Ak máte týchto 6 vlastností, ste pre dieťa perfektným rodičom

  Aké by malo byť dieťa, o tom sa hovorí a píše stále. Malo by rešpektovať rodičov, byť samostatné, ovládať sa, dobre sa učiť… Nároky, ktoré kladieme na deti, sú často obrovské. Aké nároky však kladieme sami na seba ako na rodičov? Spĺňame predstavu svojich detí o dobrej mame a tatovi?

 • Obrázok Bité dieťa cíti des a bezmocnosť. Psychiater Jozef Hašto vystríha pred trestaním detí

  Bité dieťa cíti des a bezmocnosť. Psychiater Jozef Hašto vystríha pred trestaním detí

  Mama ma bila varechou a otec remeňom, vracia sa do svojich skorších rokov dnes 14-ročná Sofia. Rovnaké spomienky na detstvo má aj päťdesiatnik Anton. Fyzické tresty sú v niektorých krajinách zakázané, u nás, ako vidno, pretrvávajú z generácie na generáciu. Odkaz odborníkov je pritom jednoznačný: Nebite svoje deti, vážne im ubližujete do ďalších rokov.

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

Ďalšie naše weby