Ako sa vyvíja detská morálka. Čo dokáže chápať sedemročné, čo 12-ročné dieťa?

Patricia Poprocká, 28. júna 2021 o 04:46

Sú zákerné, robia nám naschvály alebo len jednoducho nepoznajú dôsledky toho, čo práve činia? Deti naozaj dokážu vystrojiť kadejaké neplechy a len málokto z rodičov si v duchu nikdy nepovedal: „Toto robí náročky, chce ma nahnevať, skúša, koľko vydržím...“ Ako to naozaj je?

Zbytočne sa nerozčuľujte, platí to pre debatu s dieťaťom v akomkoľvek veku.

Foto: shutterstock.com

Detská morálka, rozpoznanie dobrého a zlého sa vyvíja postupne. My dospelí sa im to snažíme vysvetľovať na rozprávkach či rôznych príbehoch, neraz však naše snahy o vštepenie „toho správneho“ končia tým, že dieťa síce prikývne, ale aj tak si urobí „po svojom“. K zúfalstvu rodiča.

Zúfať však netreba, ako upozorňuje rodičovská koučka z Mamedeti.sk Katarína Winterová, o fungovaní sveta a pravidlách v ňom sa deti učia postupným dozrievaním a sociálnym učením. Pre každú vekovú kategóriu je schopnosť vnímania vlastných skutkov a ich dôsledkov iná.

V tejto súvislosti pripomína odborníčka švajčiarskeho psychológa Jeana Piageta, ktorý hovorí o takzvanom morálnom vývine dieťaťa v troch štádiách podľa veku. Do 7 rokov, do 11 rokov a staršie. Čo je pre ktorú skupinu typické?

Deti do 7 rokov

Morálne pravidlá sú u nich závislé od autority. „To znamená, že počúvajú a poslúchajú pretože im to povedala autorita (rodič, učiteľ, starý rodič...). Takisto hodnotia svoje správanie aj správanie druhých ľudí na základe hodnotenia dospelej osoby/autority,“ vysvetľuje Katarína Winterová. Deti tejto vekovej kategórie teda nevedia vlastným myslením posúdiť, či niekto konal správne alebo nie, potrebujú k tomu dospelého.

Spomína príklad, ak dieťa aj povie, že sa niečo „nesmie“, resp. „to sa nerobí“, odôvodní to najčastejšie tým, že „lebo tak povedala maminka/pani učiteľka“. „Akceptujú pravidlá dospelých, správnym sa stáva každé správanie, ktoré je v zhode s pravidlami a každé konanie, ktoré porušuje pravidlá, považujú deti za zlé,“ vraví rodičovská koučka.

Deti 7-11 rokov

Sú v procese, kedy sa samy učia vyhodnocovať správnosť a vhodnosť jednotlivých činov. „Čím sú staršie, tým častejšie a jasnejšie vedia, prečo sa niečo môže robiť a prečo niečo nie je správne,“ vysvetľuje Katarína Winterová.

Autoritu dospelého už nepotrebujú pri všetkom, začínajú chápať dohody, ktoré dobrovoľne akceptujú. Vedia aj odhadnúť niektoré reakcie na ich konanie.

Deti od 12 rokov

Tu Jean Piaget hovorí už o tzv. autonómnej morálke detí. „Tieto a staršie deti – tínedžeri vedia, že pravidlá sú vecou dohody, že je ich možné meniť a prispôsobovať,“ vraví Katarína Winterová.

Názor na to, čo je správne a čo nie si už robia vlastný, bez ohľadu na názor dospelého. Majú tiež zvnútornené normy hodnôt, čiže vedia, čo a prečo (s akým motívom) robia. „V tomto štádiu vývinu morálky sa postupne začína poslušnosť a rešpekt preklápať na cit pre spravodlivosť,“ dodáva. O to dôležitejšie je s nimi hovoriť ako s partnermi, nie z pohľadu autorít.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >