- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť
Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.
-
15 viet, ktoré si v komunikácii s dieťaťom zakážte. Oslabujú jeho dôveru vo vás, vyvolávajú vzdor
Nerozumiete, prečo vaše dieťa večne neposlúcha, je vzdorovité, odmieta sa vám zverovať so svojimi pocitmi a celkovo s ním nemáte veľmi dobrý vzťah, hoci sa o to snažíte? Často si za také správanie potomka môžeme sami, pretože používame nevhodné komunikačné techniky, ktoré dieťa zahanbujú, vyvolávať v ňom hnev a oslabujú tak jeho dôveru k nám.
-
„Ja to nedokážem!“ Naučte dieťa zvládať prekážky v siedmich krokoch
„Neviem to, neviem a nikdy sa to nenaučím!“ jačí tretiačka Andrea nad geometrickými úlohami a jej matka sa bezradne prizerá. Najradšej by dcéru prefackala, namiesto toho však premýšľa, ako amok zastaviť a ukázať jej, že úloha nie je ťažká, stačí sa upokojiť a sústrediť.
-
Nekarhajte, nepoučujte. Päť zásad našich predkov, ako z detí vychovať poriadnych ľudí
Múdre, dobré, samostatne uvažujúce, ktoré pomáha ostatným... Kto by nechcel také dieťa? Doviesť ho k tomu nie je tak ťažké, tu je niekoľko zásad našich predkov, ktorí na výchovu detí nemali veľa času, a predsa to zvládali. Princíp je jednoduchý – zapájanie detí do každodenných činností a láskavé vedenie. Bez karhania, zbytočných hračiek, poučiek a fráz.
-
Ako v džungli. Väčšina rodičov svoje deti na internete vôbec nekontroluje
„Deti sú v digitálnom priestore bez kontroly. Tri štvrtiny rodičov nevyužívajú žiadne nástroje, ktorými by kontrolovali, ako ich deti využívajú internet,” informoval hovorca Národného bezpečnostného úradu Peter Habara.
-
5 múdrych citátov o živote, ktoré určite naučte deti. Pomôžu im byť šťastnými a spokojnými
Pomôžte si vo výchove svojich detí inšpiratívnymi citátmi, ktoré deťom predstavia významné životné pravdy. Nebudú ich potom možno musieť samy zložito poznávať.
-
Staré dobré „Poď von!“ Desať dôvodov, prečo by sa deti mali hrať každý deň vonku
Pustite ich von a nechajte ich tak. Bez hračiek, bez dozoru, bez pokynov i usmernení. Voľné hranie detí je dnes čoraz väčšou vzácnosťou. Kým ich rodičia prišli zo školy domov, hodili školskú tašku a poďho von s kamarátmi, dnešné deti majú harmonogram plný krúžkov a organizovaných aktivít. Voľné hranie je pritom podľa psychológov nesmierne prospešné a nevyhnutné pre každé dieťa.
-
Keď sa ti minie balzam na pery, musíš sa zabiť. Deti ohrozuje ďalšia nezmyselná internetová výzva
Porozprávajte sa so svojím potomkom, či už počul o výzve, ktorá sa momentálne šíri medzi deťmi najmä prostredníctvom obľúbenej sociálnej siete TikTok.
-
Rómske deti nepatria automaticky do špeciálnych škôl. V škole na východe boli „mentálne postihnuté“ celé triedy
Prax umiestňovať malých Rómov do tried, kam vôbec nepatria, je na Slovensku stále rozšírená, hoci bráni deťom z okrajových komunít získať normálne vzdelanie a sťažuje im štartovaciu čiaru do života.
-
Ako dlho má trvať hovor a dokedy je vhodné volať? Naučte deti zásady slušného telefonovania
„Hm? Nooo?“ Pri telefonovaní sme spohodlneli, keďže vďaka „múdrym“ technológiám okamžite vieme, kto nám volá, v rámci zrýchlenia komunikácie sa často neunúvame ani pozdraviť či predstaviť. V detstve sme sa to ale naučili a treba to naučiť aj naše deti.
-
Ukrajinské deti dostávajú na objímanie oranžových orangutanov
Na slovensko-ukrajinských hraniciach a v hotspotoch v Michalovciach a Košiciach sa ako terapia stresu osvedčili plyšové orangutany, ktoré slúžia na podporu detí traumatizovaných vojnovým konfliktom.
-
Týka sa to aj vás? Sedem rizík, ak rodičia trávia na internete priveľa času
Život bez mobilu? Kdeže, pre ženy na materskej dovolenke je často na dlhé hodiny jediným spojítkom s okolitým svetom. Komunikácia s blízkymi, tipy na varenie, hľadanie rýchlych odpovedí, ak si nevedia s niečím rady, sledovanie životov druhých... Skrátka priateľ na všetko. Predsa len má online svet úskalia a ak sa už nevieme bez neho zaobísť, čas strávený v ňom by sme mali minimalizovať.
-
Zopár šikovných rád, ako sebavedomo reagovať na kritiku vašich rodičovských schopností
Pozná to asi každý rodič, najmä ten, ktorý sa snaží vychovávať svoje dieťa trochu inak, kontaktnejšie a s väčším citom pre potreby svojho potomka. Jeho výchovné metódy niekedy kritizujú nielen najbližší či známi, ale aj celkom cudzí ľudia. V tom prípade sa oplatí vedieť, ako sebavedomo a bez hnevu odpovedať na neopodstatnené výčitky.
-
Nechváliť, neporovnávať, netrestať. Desatoro rodiča, ako reagovať na súrodeneckú rivalitu
„Já! Jáááá!“ Aj u vás sa deti prekrikujú, keď treba v kuchyni zhasnúť svetlo či pretočiť kalendár? Idú sa pobiť o to, kto bude sedieť vedľa vás? A niekedy aj navzájom, trebárs o bezvýznamnú kocku?
-
Pozor! Týchto 12 vecí od nás deti preberajú, hoci si to neuvedomujeme
„Pánaboha!“ zanadáva si šesťročný Mirko, keď mu vypadnú z poličky štyri knižky namiesto tej jednej, ktorú sa pokúšal vytiahnuť. Že kde sa to v tom dieťati berie?
-
Ako pediatrička s humorom a nadhľadom zvládla pubertu svojich detí: „Nehladkať, nedráždiť, nakŕmiť.“
Jedného dňa si takmer rozbijete nos o zamknuté dvere. Keď sa konečne otvoria, tak sladké „Maminka“ nahradí kyslé „Čo je?“
-
„Asi ma porazí, zas neposlúcha!“ 15 účinných techník na zmiernenie konfliktov s deťmi
Presviedčanie, výčitky, zvyšovanie hlasu a napokon frustrácia, aké je to ťažké. Do konfliktu s deťmi sa dostávame neraz, spúšťačom je niekedy naozaj len drobnosť, ako nevhodný tón hlasu alebo priveľká únava – či už na strane dieťaťa alebo dospelého, no potom sa to celé stupňuje až do nepekných scén. Ako sa konfliktu s dieťaťom vyhnúť?
-
„Ale mama mi to dovolila!“ Ako zladiť odlišné predstavy o výchove dieťaťa
Zatiaľ čo vy možno chcete, aby si dieťa urobilo domáce úlohy hneď po škole, váš partner mu najskôr dopraje odpočinok a zábavu. Jeden z vás potomkovi meria prísnejším metrom a sústreďuje sa viac na výkon a poslušnosť, no tomu druhému sa takýto prístup nepáči. Ako zvládnuť odlišné výchovné štýly a predstavy, ktoré môžu veľmi negatívne zasiahnuť do chodu celej rodiny?
-
Ukrajinským deťom aj ich rodičom pomáha 62 intervenčných psychologických tímov
Intervenčné tímy tvoria psychológovia, špeciálni pedagógovia či odborníci, ktorí majú skúsenosti s krízovou intervenciou. V každom tíme sú traja až ôsmi odborníci a nachádzajú sa v každom kraji na Slovensku.
-
Slovenskí rodičia nie sú ako Ronaldo, väčšina mobil deťom kúpila. Kedy a prečo, opýtali sme sa v ankete
„Moje najstaršie dieťa je takmer 12-ročný syn, zakaždým sa ma pýta: Ocko, môžem mať telefón, môžem mať telefón, môžem mať telefón? Hovorím mu, Cristiano, máš na to čas,“ opisoval nedávno futbalista Cristiano Ronaldo dialógy so svojím synom.