- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Je „zlé“ dieťa naozaj zlé? Štyri veci, ktoré sa javia ako problémové, ale nie sú
Hnevá sa, nepočúva, zahĺbené vo svojich myšlienkach alebo sa len tak poflakuje? Zúfate si niekedy nad takýmto správaním svojho dieťaťa? Nemusíte. Aj keď naša prvotná reakcia je, že sa dieťa chová nevhodne, v skutočnosti nie je na takýchto prejavoch nič zlé, naopak.
-
Prázdniny, piatok večer, diskotéka a – podnapité deti na každom kroku, odhalila polícia. Čo by mali rodičia robiť?
Veľa či málo? Piatkový prázdninový večer trávia mladí vonku s pohárikom v ruke. Diskotéka v známom klube v meste Šaštín-Stráže ukázala, že alkohol a mládež ide u nás vcelku dokopy.
-
ROZHOVOR Neprikázala by som synovi, aby uvoľnil miesto staršiemu, vraví zakladateľka komunitnej školy Michaela Vajová
Svoje deti vedie inak než je zaužívané. Žiadne príkazy, odmeny či tresty, necháva im priestor, aby samé prišli na to, čo ich baví a rozvíjali to, bez akéhokoľvek tlaku či pocitu „musím“. Michaela Rodana Vajová zo Stožku pri Detve s ďalšími podobne zmýšľajúcimi rodičmi založila a vedie v tomto duchu aj komunitnú školu Dúholie. Učenie sa tu nevolá učenie, učiteľ je sprievodca, test je vypĺňanie papierov a klasické školstvo podľa nej nepripravuje deti dostatočne na život. „Prečo by nemohli na písomke spolupracovať?“ pýta sa.
-
„Buďte šéf, nie otrok.“ 10 rád, ako prežiť dovolenku s deťmi v rodinnej pohode
„Priznám sa, tešila som sa, že ideme domov. 10 dní v Bulharsku so sedemročnou dcérkou bolo úmorných. Sofinka vyskúšala snáď všetky atrakcie – od animačných hier cez člnkovanie až po zapletanie dredov, a neustále sa dožadovala niečoho nového, tvárila sa znudene. Vôbec som nezrelaxovala, nenačerpala nových síl.“ Zažili ste na dovolenke niečo podobné ako Pavlína?
-
Zaujímavosť: Na Slovensku je 1,4 milióna otcov, nad 65 rokov má dieťa skoro každý muž
Viac ako 90 percent mužov nad 65 rokov má v Slovenskej republike deti. Aj muži nad 43 rokov holdujú otcovstvu. Vyše tri štvrtiny mužov z nich majú potomstvo. Vo veku nad 33 rokov je to viac ako polovica mužov.
-
Tréma, stres, viete ich ovládnuť? Účinné tipy, ako sa upokojiť
Blížiaci sa koniec školského roka predstavuje pre mnohé deti veľkú psychickú záťaž. Stres zo skúšania či slávnostných záverečných vystúpení mnohým zväzuje ruky. Viete, ako napätie zmierniť? Možno pomôže niektorá z nasledujúcich techník.
-
Väčšina slovenských mužov priznáva, že cíti tlak finančne zabezpečiť rodinu
Hoci sa na Slovensku veľa rozpráva o rovnoprávnosti pohlaví, v skutočnosti stále pretrvávajú tradičné predstavy o rodinnom živote. Šesť z desiatich slovenských mužov cíti, že je hlavne na nich, aby finančne zabezpečili rodinu. Viac ako polovina z nich pritom očakáva, že na oplátku by sa žena mala zaujímať o domácnosť a deti viac než o kariéru.
-
Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť
Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.
-
15 viet, ktoré si v komunikácii s dieťaťom zakážte. Oslabujú jeho dôveru vo vás, vyvolávajú vzdor
Nerozumiete, prečo vaše dieťa večne neposlúcha, je vzdorovité, odmieta sa vám zverovať so svojimi pocitmi a celkovo s ním nemáte veľmi dobrý vzťah, hoci sa o to snažíte? Často si za také správanie potomka môžeme sami, pretože používame nevhodné komunikačné techniky, ktoré dieťa zahanbujú, vyvolávať v ňom hnev a oslabujú tak jeho dôveru k nám.
-
„Ja to nedokážem!“ Naučte dieťa zvládať prekážky v siedmich krokoch
„Neviem to, neviem a nikdy sa to nenaučím!“ jačí tretiačka Andrea nad geometrickými úlohami a jej matka sa bezradne prizerá. Najradšej by dcéru prefackala, namiesto toho však premýšľa, ako amok zastaviť a ukázať jej, že úloha nie je ťažká, stačí sa upokojiť a sústrediť.
-
Nekarhajte, nepoučujte. Päť zásad našich predkov, ako z detí vychovať poriadnych ľudí
Múdre, dobré, samostatne uvažujúce, ktoré pomáha ostatným... Kto by nechcel také dieťa? Doviesť ho k tomu nie je tak ťažké, tu je niekoľko zásad našich predkov, ktorí na výchovu detí nemali veľa času, a predsa to zvládali. Princíp je jednoduchý – zapájanie detí do každodenných činností a láskavé vedenie. Bez karhania, zbytočných hračiek, poučiek a fráz.
-
Ako v džungli. Väčšina rodičov svoje deti na internete vôbec nekontroluje
„Deti sú v digitálnom priestore bez kontroly. Tri štvrtiny rodičov nevyužívajú žiadne nástroje, ktorými by kontrolovali, ako ich deti využívajú internet,” informoval hovorca Národného bezpečnostného úradu Peter Habara.
-
5 múdrych citátov o živote, ktoré určite naučte deti. Pomôžu im byť šťastnými a spokojnými
Pomôžte si vo výchove svojich detí inšpiratívnymi citátmi, ktoré deťom predstavia významné životné pravdy. Nebudú ich potom možno musieť samy zložito poznávať.
-
Staré dobré „Poď von!“ Desať dôvodov, prečo by sa deti mali hrať každý deň vonku
Pustite ich von a nechajte ich tak. Bez hračiek, bez dozoru, bez pokynov i usmernení. Voľné hranie detí je dnes čoraz väčšou vzácnosťou. Kým ich rodičia prišli zo školy domov, hodili školskú tašku a poďho von s kamarátmi, dnešné deti majú harmonogram plný krúžkov a organizovaných aktivít. Voľné hranie je pritom podľa psychológov nesmierne prospešné a nevyhnutné pre každé dieťa.
-
Keď sa ti minie balzam na pery, musíš sa zabiť. Deti ohrozuje ďalšia nezmyselná internetová výzva
Porozprávajte sa so svojím potomkom, či už počul o výzve, ktorá sa momentálne šíri medzi deťmi najmä prostredníctvom obľúbenej sociálnej siete TikTok.
-
Rómske deti nepatria automaticky do špeciálnych škôl. V škole na východe boli „mentálne postihnuté“ celé triedy
Prax umiestňovať malých Rómov do tried, kam vôbec nepatria, je na Slovensku stále rozšírená, hoci bráni deťom z okrajových komunít získať normálne vzdelanie a sťažuje im štartovaciu čiaru do života.
-
Ako dlho má trvať hovor a dokedy je vhodné volať? Naučte deti zásady slušného telefonovania
„Hm? Nooo?“ Pri telefonovaní sme spohodlneli, keďže vďaka „múdrym“ technológiám okamžite vieme, kto nám volá, v rámci zrýchlenia komunikácie sa často neunúvame ani pozdraviť či predstaviť. V detstve sme sa to ale naučili a treba to naučiť aj naše deti.
-
Ukrajinské deti dostávajú na objímanie oranžových orangutanov
Na slovensko-ukrajinských hraniciach a v hotspotoch v Michalovciach a Košiciach sa ako terapia stresu osvedčili plyšové orangutany, ktoré slúžia na podporu detí traumatizovaných vojnovým konfliktom.
-
Týka sa to aj vás? Sedem rizík, ak rodičia trávia na internete priveľa času
Život bez mobilu? Kdeže, pre ženy na materskej dovolenke je často na dlhé hodiny jediným spojítkom s okolitým svetom. Komunikácia s blízkymi, tipy na varenie, hľadanie rýchlych odpovedí, ak si nevedia s niečím rady, sledovanie životov druhých... Skrátka priateľ na všetko. Predsa len má online svet úskalia a ak sa už nevieme bez neho zaobísť, čas strávený v ňom by sme mali minimalizovať.
-
Zopár šikovných rád, ako sebavedomo reagovať na kritiku vašich rodičovských schopností
Pozná to asi každý rodič, najmä ten, ktorý sa snaží vychovávať svoje dieťa trochu inak, kontaktnejšie a s väčším citom pre potreby svojho potomka. Jeho výchovné metódy niekedy kritizujú nielen najbližší či známi, ale aj celkom cudzí ľudia. V tom prípade sa oplatí vedieť, ako sebavedomo a bez hnevu odpovedať na neopodstatnené výčitky.