- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
ROZHOVOR Mnohé ukrajinské deti aj v bezpečí stále počujú zvuk streľby, cítia chlad pivničného úkrytu
Ukrajinským deťom sa zrútil svet, prišli o základný pocit bezpečia, o všetko, čo doteraz poznali. Sociálna pedagogička PaedDr. Katarína Winterová z Mamedeti.sk vysvetľuje, ako vojna zasahuje detskú psychiku, zanecháva stopy na celý život. Ako môžeme utečencom pomôcť, ako s nimi hovoriť, čo pre urobiť?
-
Rodič, najvplyvnejší influencer. V čom chcem byť ako on a v čom určite nie, pýtali sme sa slovenských detí
Nie nadarmo sa vraví, že deti sú zrkadlom svojich rodičov. Napodobňujú nás, kopírujú naše dobré i zlé vlastnosti. Ako nás ale vidia? V čom sme pre nich vzorom, v čom naopak, odstrašujúcim príkladom? Akú jednu vlastnosť svojich rodičov by chceli mať a ktorej by sa rozhodne chceli vyvarovať, pýtali sme sa slovenských detí nad 10 rokov. Tu sú ich odpovede.
-
Deti utekajúce z Ukrajiny bez sprievodu putujú do detských domovov
Ukrajinsko-slovenské hranice utekajúc pred vojnou prekračujú aj maloleté deti bez akéhokoľvek sprievodu. V takomto prípade policajti informujú zamestnancov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sú v pohotovosti a dostavia sa na pomoc.
-
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie aktivoval linku pomoci
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie reaguje na situáciu v súvislosti s vojenským útokom na Ukrajine a opäť aktivoval telefonickú linku pomoci. Prostredníctvom nej chce pomáhať rodičom, učiteľom, ale aj mladým ľuďom.
-
Matky a stres. Ako pomôcť v kritických časoch deťom i sebe
Vojna na Ukrajine nikomu na duševnej pohode nepridáva, a hoci sú to ukrajinskí ľudia, ktorých sa bytostne dotýka, obavy a úzkosť pociťujú aj mnohí u nás. Citlivejšie povahy zažívajú veľkú dávku stresu, ktorý sa z rodičov prenáša aj na deti – na nenarodené ešte v maternici, na bábätká i na tie väčšie.
-
VIDEO Nešťastný ukrajinský otec zveril deti úplne cudzej žene, sám cez hranice nemohol
Vojna na Ukrajine prináša srdcervúce príbehy. Zúfalý otec nemal iné východisko. Sám cez hranicu kvôli vojenskej mobilizácii mužov nemohol a jeho manželka sa k hraničnému priechodu ešte len blížila, avšak z druhej strany. Vložil preto dôveru do rúk celkom neznámeho človeka. Poprosil cudziu ženu, aby mu pomohla deti previesť na druhú stranu.
-
Štvorminútový film o chlapcovi, ktorý mešká do školy, dojme k slzám
Menej súďme, viac sa počúvajme. To je asi hlavné posolstvo krátkeho, štvorminútového filmu albánskeho teológa a islamského duchovného Elvisa Naciho, ktorý údajne natočil za 30 minút, a ktorý vie človeka dojať k slzám.
-
„Aj k nám prídu tanky?“ Ako s deťmi hovoriť o vojne a čo psychicky pomôže vám. Rady odborníkov
Vojna je tak blízko, čo v nás prirodzene vyvoláva strach. Snáď ešte viac to platí o deťoch. „Mami, bude sa aj u nás strieľať?“ pýtajú sa mnohé. Ako na ich otázky a obavy reagovať a ako upokojiť seba, prečítajte si v našom článku.
-
Kyberšikana môže viesť až k samovražde dieťaťa.
Kyberšikana je vo všetkých svojich podobách nebezpečná a môže mať katastrofálne následky. Je dôležité vzdelať deti a mladých ľudí tak, aby dokázali kyberšikanu rozpoznať a rodičia by mali včas zasiahnuť.
-
Kde žijete? Ste mysľou v prítomnosti, budúcnosti alebo zostávate v minulosti? Ukáže to tento krátky test
Iste, všetci sme v určitom čase na jednom konkrétnom mieste, aspoň fyzicky. Čo však naša myseľ? Sme aj duševne prítomní v tom, čo práve žijeme? Odhalí vám to tento jednoduchý test.
-
Päť P dnešného rodiča, riadite sa nimi?
Naši predkovia hovorievali, že každé poriadne dievča, súce na vydaj, by malo mať päť P: To znamenalo, že mala byť pracovitá, pobožná, pekná, pri peniazoch a panna. A čo päť P dnešných rodičov, viete, aké sú?
-
KRÁSNE VIDEO. Prezident odprevadil do školy dievča s Downovým syndrómom, ktoré tam nechceli
V triede ju nechceli niektorí spolužiaci ani ich rodičia. To nenechalo ľahostajným prezidenta malej balkánskej krajiny, dievča vzal minulý týždeň za ruku a do školy ju odprevadil. Silné gesto, ktoré ukazuje, že všetci sme si rovní a nik by nemal byť odstrkovaný len preto, že je odlišný.
-
Šťastný vzťah? Starajte sa v ňom o tú svoju polovicu, radí odborník
Znie to možno sebecky, ale rada na šťastný vzťah je naozaj veľmi jednoduchá: Starajte sa o seba.
-
Ach, toto video vás rozcíti! Dojatý chlapček vidí prvýkrát svoju novorodenú sestričku
Na konci tohto videa sa slzám pravdepodobne neubránite. Staršiemu bračekovi ukázali čerstvo narodenú sestričku. Jeho emócie vás dojmú.
-
Užite si polročné prázdniny, päť tipov na dobitie bateriek
Polročné prázdniny začínajú už zajtra, viete, čo podniknete? V zásade je jedno, či zostanete doma alebo sa vyberiete na hory, radosť a príjemný pocit z oddychu nosíte v sebe. Ak práve pohodovou náladou neoplývate, máme pre vás niekoľko tipov, ako si ju navodiť a dobiť baterky.
-
Opäť sa škriepia? Skúste detské hádky zastaviť pomocou jednoduchej hry
Hádky detí sú normálne, podľa odborníkov dokonca prospešné, pretože prostredníctvom nich sa učia vychádzať s druhými či rozpoznávať hranice, čo si môžu dovoliť. Ľahšie sa však o hádkach hovorí než keď ich má človek doma denne počúvať. Úlohou rodiča síce nie je spory vyriešiť, môže však vplývať na deti, aby sa viac rešpektovali a hádali menej. Napríklad hrou.
-
V slávnej dánskej škôlke má každé dieťa svoj narodeninový príbeh. Inšpirujte sa skvelou myšlienkou aj vy!
Vlastný narodeninový príbeh rozprávajú deťom v škôlke Nokken, ktorá pôsobí v Kodani, hlavnom meste Dánska. Známa je svojím láskavým prístupom k najmenším a blízkym vzťahom k prírode a prirodzenosti.
-
Už šesťročné deti si vymieňajú a ukazujú nahé fotky na internete, upozorňuje polícia
Deti vo veku šesť až dvanásť rokov vystavujú na fotografiách a vo videách svoje odhalené pohlavné orgány.
-
ROZHOVOR Lektor Marek Herman: „Kríza otcov trvá už 150 rokov, začalo to odchodom do fabrík.“
Od autority, ktorá neznesie odpor, až po muža, ktorý dokáže deťom vyjadriť bezpodmienečnú lásku. Postava otca prechádza v novom storočí vývojom, ktorý zásadne mení jeho úlohu v rodine a spoločnosti. Oslobodenie sa od stereotypov, ale aj nové výzvy, ktoré nepoznali generácie pred nami, prinášajú zásadné otázky: kto otec v dnešnej dobe je, aká je jeho úloha a miesto v rodinnom portréte.
-
„Slzy mi tiekli od šťastia.“ Nevšedný príbeh Lily, dievčaťa z detského domova a Simony, ktorú jej prihral osud
Na prvej samostatnej schôdzke ju nechala hodinu čakať vonku na mraze pred detským domovom. Chvíľu trvalo, kým si vtedy šestnásťročná a dnes dvadsaťtriročná Lily našla vzťah k dobrovoľníčke Simone, ktorú jej do života priniesol program Buddy. V ňom sa dospelí dobrovoľníci stretávajú s deťmi, o ktoré sa ich vlastní rodičia nevedeli alebo nechceli postarať.