Nekarhajte, nepoučujte. Päť zásad našich predkov, ako z detí vychovať poriadnych ľudí

Patricia Poprocká, 6. júna 2022 o 04:55

Múdre, dobré, samostatne uvažujúce, ktoré pomáha ostatným... Kto by nechcel také dieťa? Doviesť ho k tomu nie je tak ťažké, tu je niekoľko zásad našich predkov, ktorí na výchovu detí nemali veľa času, a predsa to zvládali. Princíp je jednoduchý – zapájanie detí do každodenných činností a láskavé vedenie. Bez karhania, zbytočných hračiek, poučiek a fráz.

Zapájať deti do činnosti dospelých je úplne normálne a vôbec nie ťažké. Stačí chuť a trpezlivosť.

Foto: shutterstock.com

Nedávajte im zbytočné hračky

Nepotrebujú ich. Možno sa s nimi chvíľku zabavia, ale skôr či neskôr ich omrzia a vy máte akurát tak starosť navyše. Ak sa budú chcieť zahrať, pomôžu si aj samé. Nájdu si zmysluplnú činnosť. Okolitý svet, najmä príroda podnecuje fantáziu a ponúka nekonečné možnosti. A navyše, ak ich zapojíte do ozajstných činností, bude to pre ne tá najlepšia hra.

Zapojte ich do práce

Najprv ich o to poproste. Vážne, ako dospelého. Napokon, v čom je dieťa iné? Ak napríklad sadíte, dajte im podržať semienka, motyku, nádobku s vodou. Môžu tiež v zemi vyhĺbiť jamku, prípadne zahrabať semienka. Zároveň vysvetľujte, čo a prečo robíte a čo sa bude následne diať. Ako napríklad semienko vyklíči, ako naň bude svietiť slniečko, ako z neho vyrastie bylinka, ktorú zjete a podobne. To isté pri varení, krok za krokom, rovnako pri upratovaní. Nech si dieťa predstaví, nech rozumie, nech ho to baví.

Na nezdar poukážte, ale nekarhajte

Dieťa pochopí aj samé, že sa niečo nepodarilo, nepotrebuje k tomu výčitky. Ak napríklad pri spomínaním sadení zlomí kvietok, väčšina dospelých dieťa automaticky okríkne, prípadne aspoň zalamentuje, že urobilo zle a má dávať pozor. Na to, aby dieťa pochopilo, že sa kvetiny lámať nemajú, ale môže prísť aj za iných, miernejších okolností. Napríklad ak dieťaťu pokojne poviete, že kvetinka teraz zrejme uhynie, ale môžete ju ešte skúsiť zasadiť. Kvetinka, samozrejme, vyschne. Ak to dieťa uvidí na vlastné oči, bude to silnejšie než stotisíc výčitiek a pokarhaní a nabudúce si dá väčší pozor.

Nepoučujte ich

Najlepšia škola je napodobňovanie, takže myslime na to, aký príklad dávame deťom my sami. A okrem toho – nevieme všetko. Veľa vecí nás v škole síce naučili, ale či je to všetko jediná pravda, nevie nik. Rovnako veľa vecí je stále nepreskúmaných. Namiesto toho, aby sme dieťaťu vtláčali do hlávky naučené poučky je teda lepšie nechať ho samostatne premýšľať, vnímať a vytvárať si vlastný, našimi vedomosťami nezaťažený názor. Na školské poučky je vždy čas.

Pýtajte sa

Sú to síce deti, v mnohých veciach nás ale prevyšujú a máme sa od nich čo učiť tak isto, ako sa oni majú čo učiť od nás. Pýtajme sa ich na názory, na pocity. Jednak sa veľa dozvieme, jednak ich tým budeme viesť k premýšľaniu. A v neposlednom rade – uvedomia si, že sú ako ľudia dôležití, že na nich niekomu záleží.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >