- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Aj takto možno spájať naše a ukrajinské deti. V kine!
Ukrajinské aj slovenské deti sa stretnú v prešovskom kine, kde si spoločne pozrú predstavenia, ktorým budú všetci rozumieť.
-
Je v poriadku ukazovať svoje deti na sociálnych sieťach? Celebrity hovoria nie, deti v núdzi však nemajú na výber
Veľa slovenských celebrít usiluje o ochranu súkromia svojich detí, preto na sociálnych sieťach nezverejňujú ich fotky. Deti v núdzi, ktorým pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky hrozí odobratie z rodiny, však musia byť vidieť. Na Slovensku pod hranicou chudoby žije až 700 tisíc ľudí a pre vysokú infláciu majú problém s nákupom potravín či platením energií. Úsmev ako dar momentálne pomáha vysporiadať sa s neľahkou situáciou až 2 000 rodinám, teraz prichádza s novou zbierkou.
-
„Čo bolo v škole? Nič.“ Rozčuľuje vás taká odpoveď? Ako sa správne pýtať, aby sa dieťa rozhovorilo
Poznajú to asi všetci rodičia. Dieťa sa vráti zo školy domov a vás hneď vo dverách zaujíma, ako sa dnes malo, čo preberali a aké známky dostalo. Na otázku „Čo bolo v škole?“ sa vám však dostane len znudeného výrazu, prevrátených očí a obligátnej odpovede: „Nič.“
-
Deti môžu hlasovať za Detský čin roka do konca novembra
Počas leta vybrala výberová komisia 39 detských skutkov, ktoré sú nominované v ôsmich kategóriách.
-
Zjednodušujte čo sa dá, do prác zapájajte aj deti. Desať praktických zásad dnešného rodiča, odkiaľ čerpať pokoj a silu
Byť rodičom nie je vždy ľahké, neraz sme to však aj my sami, kto si túto krásnu rolu zbytočne sťažuje. Ako si uchovať energiu a načerpať pokoj a tešiť sa z každodenných drobností i starostí, ktoré život s deťmi prináša? Tu je 10 múdrych rád.
-
Prečo je dôležité objímať deti. 10 prínosov, ktoré im aj nám výrazne zlepšujú život
Nešetrite dotykmi. Dokážu povedať viac než slová a deti ich bytostne potrebujú. Od prvých chvíľ na tomto svete až do dospelosti sú nevyhnutné pre zdravý duševný (aj fyzický) vývoj. Je dokázané, že človek, s ktorým sa rodičia v detstve často maznali, je vyrovnanejší, šťastnejší, lepšie zvláda stresové situácie a v konečnom dôsledku je aj zdravší.
-
„Aké riešenie navrhuješ?“ Skúste vo výchove priam zázračnú metódu, ktorá tiež dokáže zlepšiť vzťahy s dieťaťom
Kto sa naučil používať túto výchovnú metódu, často žasne nad jej účinnosťou. Namiesto výčitiek či trestu, keď dieťa urobilo niečo nežiaduce, sa ho radšej opýtajte, ako možno vzniknutú situáciu napraviť. Pravdepodobne vám predloží zopár prijateľných návrhov, ktoré potom aj s radosťou zrealizuje.
-
Aký by mal byť otec v súčasnej dobe? Prísny alebo empatickejší?
Všetky výskumy ukazujú, že empatický a na deti koncentrovaný prístup pri výchove je účinnejší ako prísny a trestajúci. Mrkva funguje lepšie ako palica. Výprask spôsobí viac zla ako dobra. Hanba spôsobuje dlhotrvajúce psychologické traumy... Je čas, aby otcovia prestali vnímať fyzickú silu a emocionálny nátlak ako základné riešenie a osvojili si vnímavejší prístup.
-
„Nevrieskaj, buď dobrý!“ už dávno neplatí. 8 zásad, ako deťom naozaj pomôžeme zvládnuť plač či hnev
„Nevrieskaj, neplač, nedupoc, nezlosť sa, upokoj sa, buď ticho, buď dobré dieťa... “ Koľkokrát ste niečo z toho povedali svojmu potomkovi, keď sa mu niečo nepáčilo a on to dával svojsky hlučne najavo? A koľkokrát to zabralo?
-
Aktivity, ktoré odvial čas. Päť spomienok z nášho detstva, ktoré dnešné deti už nezažívajú
Čo bolo, bolo... Môžeme len spomínať. Aj detstvo dnešnej rodičovskej generácie vyzeralo úplne inak než zažívajú deti dnes. Neboli mobily, nákupné centrá, internet ani 200 programov v televíznej ponuke, a predsa si nachádzali zábavu. Čo vypĺňalo ich svet? Pripomeňme si päť činností, ktoré dnešná moderná doba výrazne pozmenila, prípadne vytlačila do zabudnutia.
-
10 krokov do školy. Prehľadný manuál, ako prejsť z prázdninového režimu na školský
Do konca prázdnin ostáva týždeň, a aj keď si ho treba ešte vychutnať, zároveň je to čas, kedy treba začať postupne prelaďovať z letného na školský režim. Samozrejme, nenásilne a nenápadne, aby bol prechod do školy čo najľahší.
-
Je nevychované? Nie, len potrebuje pomoc. Stručný manuál, čo znamenajú nevhodné prejavy v správaní dieťaťa a ako ich čítať
Príde k vám návšteva a vaše dieťa sa začne predvádzať – skáče po nábytku či dospelým do reči? Alebo naopak, nechce sa pustiť vašej sukne a tvári sa ustráchane, akoby bol koniec sveta? Situácie, ktoré ako rodičia nevidíme radi a deti často okríkneme. Čo sa však za takýmto správaním v skutočnosti skrýva, čo nám ním vlastne odkazujú?
-
Rozpoznáte depresiu u detí? Toto je osem hlavných znakov
V dnešnej spoločnosti je veľmi rozšírená a žiaľ, nevyhýba sa už ani deťom. Depresia, častý problém dnešnej populácie. Rozpoznať, že ňou trpia, majú niekedy problém i dospelí. U detí je to ešte náročnejšie.
-
Päťročný syn Wima Hofa na strome ako doma. „Nebráňte deťom v rozvoji zákazmi,“ odkazuje slávny rekordér rodičom
Mokré nohavice, bosé nohy, dlhé vlasy a – na strome ako doma. Svetoznámy rekordér v extrémoch Wim Hof zverejnil na sociálnej sieti video svojho najmladšieho syna Edena, ako lozí po strome v mestskom parku a rodičom posiela aj jeden odkaz.
-
Dieťa a jeho zdravý duševný vývoj: Čo má vedieť, ak má rok, čo keď má tri, šesť, deväť či dvanásť rokov?
„Všetko, čo potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke,“ pomenoval jednu zo svojich kníh spisovateľ Robert Fulghum. Dnes sa snažíme deti učiť kadečomu – cudziemu jazyku od útleho veku, rôznym zručnostiam, básničkám, piesňam. Čo ale potrebujú naozaj vedieť vo veku jedného, troch, šiestich a deviatich rokov?
-
Chlapček sa dobre orientuje v priestore, dievčatko sa lepšie učí jazyky? Áno, rozdiely v mozgu existujú
Žena sa stratí aj na ulici, v ktorej býva a muž nedokáže skoro nikdy pochopiť, čo od neho jeho partnerka chce. Myslíte si, že tieto tvrdenia platia? Ak áno, nemusíte sa kvôli tomu hneď považovať za spiatočníka. Vedecké výskumy ukazujú, že ženský a mužský mozog sa už v maternici vyvíjajú odlišne a o rozdieloch sa asi každý z nás presvedčuje dennodenne.
-
Ľúbte ma, aj keď sa hnevám... „Dovoľme deťom prejaviť hnev, no pomôžme im ho aj zvládnuť,“ odkazuje psychologička
Hanka s bratom Paľkom hrajú hru. Hanke sa nedarí, brat sa chichoce, ju to hnevá ešte viac, a keď prehrá úplne, od zlosti všetko rozhádže. „Už nikdy sa s tebou nebudem hrať! Tyyyyy...!“ kričí na Paľka. Ten sa rozplače. Poznáte takú situáciu aj z vlastnej domácnosti?
-
ROZHOVOR Ak dieťa zničí darček od babky, neznamená to, že nevie byť vďačné
„Dôležitejšie než to, čo sa nám v živote stane, je to, aký postoj k tomu zaujmeme.“ Rodičovská koučka Katarína Winterová z Mamedeti.sk rozpráva o vďačnosti, pokore aj o tom, ako dať deťom správny príklad. Je vhodný tvrdý prístup?
-
Minimalizmus, trend dneška. Zbavte sa všetkého nepotrebného v štyroch krokoch, budete sa cítiť lepšie
„Niekam to odložím, však sa to zíde...“ Hovoríte si túto vetu často? A potom ste zavalení predmetmi a zúfate, že doma sa niet kam pohnúť? Zoznámte sa s princípmi minimalizmu, ktorý je dnes vychyteným trendom.
-
Letný tábor pre deti – za trest či za odmenu?
Niektoré deti sa tešia, iným pri pomyslení na blížiaci sa termín odchodu zviera žalúdok. Letný tábor, či už denný alebo pobytový je pre rodičov vďačnou voľbou, kam dať deti počas prázdnin, nie však vždy pre ich potomkov.