- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Aký by mal byť otec v súčasnej dobe? Prísny alebo empatickejší?
Všetky výskumy ukazujú, že empatický a na deti koncentrovaný prístup pri výchove je účinnejší ako prísny a trestajúci. Mrkva funguje lepšie ako palica. Výprask spôsobí viac zla ako dobra. Hanba spôsobuje dlhotrvajúce psychologické traumy... Je čas, aby otcovia prestali vnímať fyzickú silu a emocionálny nátlak ako základné riešenie a osvojili si vnímavejší prístup.
-
„Nevrieskaj, buď dobrý!“ už dávno neplatí. 8 zásad, ako deťom naozaj pomôžeme zvládnuť plač či hnev
„Nevrieskaj, neplač, nedupoc, nezlosť sa, upokoj sa, buď ticho, buď dobré dieťa... “ Koľkokrát ste niečo z toho povedali svojmu potomkovi, keď sa mu niečo nepáčilo a on to dával svojsky hlučne najavo? A koľkokrát to zabralo?
-
Aktivity, ktoré odvial čas. Päť spomienok z nášho detstva, ktoré dnešné deti už nezažívajú
Čo bolo, bolo... Môžeme len spomínať. Aj detstvo dnešnej rodičovskej generácie vyzeralo úplne inak než zažívajú deti dnes. Neboli mobily, nákupné centrá, internet ani 200 programov v televíznej ponuke, a predsa si nachádzali zábavu. Čo vypĺňalo ich svet? Pripomeňme si päť činností, ktoré dnešná moderná doba výrazne pozmenila, prípadne vytlačila do zabudnutia.
-
10 krokov do školy. Prehľadný manuál, ako prejsť z prázdninového režimu na školský
Do konca prázdnin ostáva týždeň, a aj keď si ho treba ešte vychutnať, zároveň je to čas, kedy treba začať postupne prelaďovať z letného na školský režim. Samozrejme, nenásilne a nenápadne, aby bol prechod do školy čo najľahší.
-
Je nevychované? Nie, len potrebuje pomoc. Stručný manuál, čo znamenajú nevhodné prejavy v správaní dieťaťa a ako ich čítať
Príde k vám návšteva a vaše dieťa sa začne predvádzať – skáče po nábytku či dospelým do reči? Alebo naopak, nechce sa pustiť vašej sukne a tvári sa ustráchane, akoby bol koniec sveta? Situácie, ktoré ako rodičia nevidíme radi a deti často okríkneme. Čo sa však za takýmto správaním v skutočnosti skrýva, čo nám ním vlastne odkazujú?
-
Rozpoznáte depresiu u detí? Toto je osem hlavných znakov
V dnešnej spoločnosti je veľmi rozšírená a žiaľ, nevyhýba sa už ani deťom. Depresia, častý problém dnešnej populácie. Rozpoznať, že ňou trpia, majú niekedy problém i dospelí. U detí je to ešte náročnejšie.
-
Päťročný syn Wima Hofa na strome ako doma. „Nebráňte deťom v rozvoji zákazmi,“ odkazuje slávny rekordér rodičom
Mokré nohavice, bosé nohy, dlhé vlasy a – na strome ako doma. Svetoznámy rekordér v extrémoch Wim Hof zverejnil na sociálnej sieti video svojho najmladšieho syna Edena, ako lozí po strome v mestskom parku a rodičom posiela aj jeden odkaz.
-
Dieťa a jeho zdravý duševný vývoj: Čo má vedieť, ak má rok, čo keď má tri, šesť, deväť či dvanásť rokov?
„Všetko, čo potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke,“ pomenoval jednu zo svojich kníh spisovateľ Robert Fulghum. Dnes sa snažíme deti učiť kadečomu – cudziemu jazyku od útleho veku, rôznym zručnostiam, básničkám, piesňam. Čo ale potrebujú naozaj vedieť vo veku jedného, troch, šiestich a deviatich rokov?
-
Chlapček sa dobre orientuje v priestore, dievčatko sa lepšie učí jazyky? Áno, rozdiely v mozgu existujú
Žena sa stratí aj na ulici, v ktorej býva a muž nedokáže skoro nikdy pochopiť, čo od neho jeho partnerka chce. Myslíte si, že tieto tvrdenia platia? Ak áno, nemusíte sa kvôli tomu hneď považovať za spiatočníka. Vedecké výskumy ukazujú, že ženský a mužský mozog sa už v maternici vyvíjajú odlišne a o rozdieloch sa asi každý z nás presvedčuje dennodenne.
-
Ľúbte ma, aj keď sa hnevám... „Dovoľme deťom prejaviť hnev, no pomôžme im ho aj zvládnuť,“ odkazuje psychologička
Hanka s bratom Paľkom hrajú hru. Hanke sa nedarí, brat sa chichoce, ju to hnevá ešte viac, a keď prehrá úplne, od zlosti všetko rozhádže. „Už nikdy sa s tebou nebudem hrať! Tyyyyy...!“ kričí na Paľka. Ten sa rozplače. Poznáte takú situáciu aj z vlastnej domácnosti?
-
ROZHOVOR Ak dieťa zničí darček od babky, neznamená to, že nevie byť vďačné
„Dôležitejšie než to, čo sa nám v živote stane, je to, aký postoj k tomu zaujmeme.“ Rodičovská koučka Katarína Winterová z Mamedeti.sk rozpráva o vďačnosti, pokore aj o tom, ako dať deťom správny príklad. Je vhodný tvrdý prístup?
-
Minimalizmus, trend dneška. Zbavte sa všetkého nepotrebného v štyroch krokoch, budete sa cítiť lepšie
„Niekam to odložím, však sa to zíde...“ Hovoríte si túto vetu často? A potom ste zavalení predmetmi a zúfate, že doma sa niet kam pohnúť? Zoznámte sa s princípmi minimalizmu, ktorý je dnes vychyteným trendom.
-
Letný tábor pre deti – za trest či za odmenu?
Niektoré deti sa tešia, iným pri pomyslení na blížiaci sa termín odchodu zviera žalúdok. Letný tábor, či už denný alebo pobytový je pre rodičov vďačnou voľbou, kam dať deti počas prázdnin, nie však vždy pre ich potomkov.
-
Je „zlé“ dieťa naozaj zlé? Štyri veci, ktoré sa javia ako problémové, ale nie sú
Hnevá sa, nepočúva, zahĺbené vo svojich myšlienkach alebo sa len tak poflakuje? Zúfate si niekedy nad takýmto správaním svojho dieťaťa? Nemusíte. Aj keď naša prvotná reakcia je, že sa dieťa chová nevhodne, v skutočnosti nie je na takýchto prejavoch nič zlé, naopak.
-
Prázdniny, piatok večer, diskotéka a – podnapité deti na každom kroku, odhalila polícia. Čo by mali rodičia robiť?
Veľa či málo? Piatkový prázdninový večer trávia mladí vonku s pohárikom v ruke. Diskotéka v známom klube v meste Šaštín-Stráže ukázala, že alkohol a mládež ide u nás vcelku dokopy.
-
ROZHOVOR Neprikázala by som synovi, aby uvoľnil miesto staršiemu, vraví zakladateľka komunitnej školy Michaela Vajová
Svoje deti vedie inak než je zaužívané. Žiadne príkazy, odmeny či tresty, necháva im priestor, aby samé prišli na to, čo ich baví a rozvíjali to, bez akéhokoľvek tlaku či pocitu „musím“. Michaela Rodana Vajová zo Stožku pri Detve s ďalšími podobne zmýšľajúcimi rodičmi založila a vedie v tomto duchu aj komunitnú školu Dúholie. Učenie sa tu nevolá učenie, učiteľ je sprievodca, test je vypĺňanie papierov a klasické školstvo podľa nej nepripravuje deti dostatočne na život. „Prečo by nemohli na písomke spolupracovať?“ pýta sa.
-
„Buďte šéf, nie otrok.“ 10 rád, ako prežiť dovolenku s deťmi v rodinnej pohode
„Priznám sa, tešila som sa, že ideme domov. 10 dní v Bulharsku so sedemročnou dcérkou bolo úmorných. Sofinka vyskúšala snáď všetky atrakcie – od animačných hier cez člnkovanie až po zapletanie dredov, a neustále sa dožadovala niečoho nového, tvárila sa znudene. Vôbec som nezrelaxovala, nenačerpala nových síl.“ Zažili ste na dovolenke niečo podobné ako Pavlína?
-
Zaujímavosť: Na Slovensku je 1,4 milióna otcov, nad 65 rokov má dieťa skoro každý muž
Viac ako 90 percent mužov nad 65 rokov má v Slovenskej republike deti. Aj muži nad 43 rokov holdujú otcovstvu. Vyše tri štvrtiny mužov z nich majú potomstvo. Vo veku nad 33 rokov je to viac ako polovica mužov.
-
Tréma, stres, viete ich ovládnuť? Účinné tipy, ako sa upokojiť
Blížiaci sa koniec školského roka predstavuje pre mnohé deti veľkú psychickú záťaž. Stres zo skúšania či slávnostných záverečných vystúpení mnohým zväzuje ruky. Viete, ako napätie zmierniť? Možno pomôže niektorá z nasledujúcich techník.
-
Väčšina slovenských mužov priznáva, že cíti tlak finančne zabezpečiť rodinu
Hoci sa na Slovensku veľa rozpráva o rovnoprávnosti pohlaví, v skutočnosti stále pretrvávajú tradičné predstavy o rodinnom živote. Šesť z desiatich slovenských mužov cíti, že je hlavne na nich, aby finančne zabezpečili rodinu. Viac ako polovina z nich pritom očakáva, že na oplátku by sa žena mala zaujímať o domácnosť a deti viac než o kariéru.