Vedia veľa, veľa majú, a predsa im veľa chýba. Temná stránka dnešných mladých, generácie Z

ahojmama, 17. júna 2024 o 06:23

Nevedia si predstaviť svet bez sociálnych sietí, chcú mať všetko hneď, sú zavalení informáciami, technicky zdatní a – málo šťastní. Reč je o dnešných mladých, ktorým sa hovorí generácia Z.

Mladí, šikovní, múdri a predsa málo šťastní.

Foto: shutterstock.com

Generácia Z, známa aj ako zoomeri, zahŕňa deti narodené medzi rokmi 1997 až 2012, vyrastajú v digitálnej dobe, nepoznajú svet bez internetu či sociálnych sietí, čo sa odráža aj na ich vnímaní sveta. Výsledok? Trpia osamelosťou, úzkosťou a depresiami. Do akej miery za to môžu práve digitálne technológie?

Okamžité odmeny

Podľa lekárky Kathy Kochovej, digitálne deti majú tendenciu očakávať okamžité odmeny, ako je to pri hraní online hier. Tento fenomén znižuje ich trpezlivosť a odolnosť voči reálnemu svetu, kde odmeny neprichádzajú okamžite.

Nával informácií

Ďalším faktorom, ktorý vplýva z digitálneho „žitia“, je neobmedzený prístup k informáciám, čo mení vývoj mladých a vnímanie sveta. „Táto generácia nevie, aký je život bez internetu a sociálnych sietí,“ hovorí psychológ Mojmír Trebuňák. Deti sú vystavené neustálemu prúdu informácií, čo môže viesť k preťaženiu a zmätku v ich myslení. To komplikuje ich vzdelávanie a výchovu.

Z radosti do závislosti a depresie

Internet a sociálne siete ponúkajú mladým rýchle uspokojenie prostredníctvom lajkov a zdieľaní, čo vedie k zvýšenej produkcii dopamínu v ich mozgu. Tento dopamínový náraz" však môže spôsobovať závislosť na online svete, od ktorého je už krôčik k úzkosti a depresii. Podľa štúdie Národného inštitútu duševného zdravia z roku 2021 trpí v USA úzkostnou poruchou 36,9 % ľudí vo veku 18 až 25 rokov a závažnou depresívnou poruchou 16,2 %.

Strach zo zlyhania

Všetko je online, a predsa sme osamelí. Mladí prežívajú stres spôsobený tlakom na akademický a profesijný úspech, ako aj obavami o budúcnosť. Psychológovia upozorňujú na paradox osamelosti – napriek neustálemu online prepojeniu sa mnohí cítia osamelí, pretože virtuálne interakcie nedokážu nahradiť osobné kontakty. 

Prispôsobiví a tvoriví

Vďaka, či napriek vyššie uvedenému sú dnešní mladí veľmi flexibilní, šikovní a tvoriví. Majú vysokú schopnosť učiť sa, rýchlo prispôsobovať pracovným prostrediam a inovatívnym procesom, majú environmentálne cítenie a empatické myslenie.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >