Deň otcov: Otcovia kedysi a dnes. Nájdite päť rozdielov

Patricia Poprocká, 16. júna 2024 o 04:21

„Veď počkaj, keď otec vytriezvie, ten ti dá!“ Hláška z komédie Slnko, seno, jahody vcelku vystihuje niekdajšie rozdelenie rodičovských rolí tak, ako si ho pamätá väčšina dnešných dospelých. Otec – hlava rodiny ide ráno do práce, ktorú zavŕši návštevou pohostinstva, doma „zaslúžene“ odpočíva a manželke pomáha s výchovou detí najčastejšie vtedy, keď treba ukázať tvrdú ruku a „chlapskú“ autoritu.

Otec v kuchyni nie je dnes nič výniomočné.

Foto: shutterstock.com

Dnes je situácia, našťastie, iná a úloha otcov sa v priebehu desaťročí zmenila. V čom sú dnešní otcovia iní než kedysi a o čo všetko to obohacuje život? Pripomeňme si to na deň otcov.

Spolu od narodenia

Kým pred desaťročiami otec čakal na telefón, kde mu oznámili narodenie dieťaťa, ktoré si mohol vidieť o pár dní cez sklo v pôrodnici, dnes majú otcovia možnosť byť priamo pri narodení svojho potomka. Prežiť prvé okamihy s bábätkom je čarovná chvíľa, ktorá ich zbližuje s dieťaťom i partnerkou a prirodzene nastaví do otcovskej úlohy. Napomáha k tomu aj kontakt koža na kožu, ktorý v niektorých pôrodniciach už umožňujú aj otcom.

Vytváranie zázemia

Ani obdobie šestonedelia nie je niečím, čo otec potrebuje prespať v obývačke, aby ho nerušilo nočné budenie dieťaťa a on mohol ísť vyspatý ráno do práce. Dnešné zákony umožňujú otcom zobrať si z práce voľno a byť v prvých dňoch a týždňoch oporou, predovšetkým žene. Existuje inštitút otcovskej dovolenky, ktorá im umožňuje byť doma za finančnej podpory štátu. Okrem toho sú dnes možnosti na prácu z domu, resp. voľnejší pracovný čas, čiže podmienky na budovanie vzťahu otca a dieťaťa sú oproti minulosti neporovnateľne lepšie a mnohí otcovia to aj využívajú.

Vzťahy a vzory

Dnes je normálne, ak otec dokáže dieťa prebaliť, okúpať, ide s ním na ihrisko, prechádzku a keď je staršie, tak aj na iné aktivity či výlety. Nie preto, že by museli, jednoducho si chcú otcovstvo a prvé rôčky svojho potomka užiť. Aj takzvané „pánske jazdy“, čo znamená, že skupina mužov si vyrazí na pár dní za zábavou, sa dnes už neraz menia na „otcovské“ jazdy – je teda bežné, že sebou berú aj svoje ratolesti. Je to dobré pre každého člena rodiny – prehĺbi sa vzťah dieťaťa s otcom, oddýchne si matka a dieťa získava nezabudnuteľné zážitky.

Zapájanie do starostlivosti

Je tiež úplne prirodzené, že sa otec s dieťaťom učí do školy, ide s ním k pediatrovi, dokážu navariť aj večeru alebo pomôcť s upratovaním. Neznamená to, že taký chlap nie je chlap, skôr naopak. Byť plnohodnotným rodičom je dnes „in“, ale predovšetkým je to niečo, čo potrebujú deti a vlastne celá rodina pre šťastnejší život. Delenie povinností, resp. spoločný rodinný život so všetkými povinnosťami i zábavami vytvára lepšie vzťahy medzi partnermi, následne láskyplné prostredie, v ktorom vyrastajú deti a ktoré si tak odnášajú dobré vzory do vlastného života.

Otec učiteľ

Neznamená to ale, že otcovia zabúdajú na typické chlapské činnosti, ich mužský prvok v rodine zostáva rovnaký. Akurátže nie je prezentovaný tým, že otec ide na pivo a po návrate domov dá deťom „výchovnú“, ako bolo opísané na začiatku článku. Otcovia sú dnes tými, ktorí svoje deti zaúčajú do chlapských robôt ako kosenie, umývanie auta, šoférovanie či opravy v domácnosti. A áno, zoberú ich sebou aj na futbal, rybačku či iné „chlapské“ podujatie. S deťmi sa častejšie rozprávajú, poradia, a keď treba, aj zachovajú tajomstvá. Skrátka sú otcovia na svojom mieste.

Samozrejme, vyššie uvedené neplatí na všetky rodiny. Článok hovorí o všeobecných trendoch, ktoré sa dostávajú do rodinného života. Stále sú rodiny, ktoré sa potýkajú s domácim násilím, alkoholizmom či ďalšími problémami, a žiaľ, nie je ich málo. O ich ťažkostiach a dopade na detskú psychiku rozprával psychiater Igor Škodáček v rozhovore Aj deti dokážu vyhorieť.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >