- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Aký ste rodič? Odpovedzte na týchto 10 otázok, dozviete sa viac
Čo sa v detstve naučíš... Zoberieš si do dospelosti ani nevieš ako. Je známe, že to, akými sme rodičmi, je do veľkej miery ovplyvnené tým, čo sme zažívali ako deti. A hoci sa z toho neraz chceme vymaniť, nie je to ľahké, najmä vo vypätých situáciách sa automaticky utiekame k tomu, čo poznáme z detstva.
-
10 citátov, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť deťom a ich (neraz náročnému) správaniu
Niekedy sme už naozaj s nervami v koncoch a máme pocit, že tie deti nám to robia snáď naschvál. Ale nerobia. Dôležité je porozumieť, prečo sa dieťa správa ako sa správa, prečo plače, prečo sa hnevá, prípadne nemiestne vykrikuje. Možno vám pomôžu nasledujúce citáty, sú naozaj inšpiratívne.
-
„Mami, prepáč, že som to urobila...“ Známa Češka sa podelila o dcérin list na rozlúčku a odkazuje ľuďom: Starajte sa o vzťahy
„Mami, prepáč, že som to urobila, ale ľudia okolo mňa mi dávali najavo, že to, že som živá, nikoho neteší. Aspoň sa už nemusíš pozerať na to, ako sa ničím a nemusíš mať o mňa strach...“ Tak začína list, ktorý by nikdy nechcel čítať žiaden rodič, a o ktorý sa teraz na sociálnej sieti podelila Ivana Antalová.
-
Tresty vo výchove nefungujú, TOTO je na nich najhoršie. Ale ide to aj bez nich, a to celkom ľahko. Tu je návod
Výchovná metóda odmena–trest sa teší u mnohých rodičov obľube. Dáva im logiku – za dobré sa odmeňuje, za zlé sa trestá a dieťa sa to naučí rozoznávať. V skutočnosti je to však inak a tresty dieťaťu nepomáhajú vyrásť v spokojného a sebaistého dospelého človeka.
-
Škoda, že neexistujú takéto predmety! 10 vecí, ktoré sa deti v škole neučia, no mali by
Nový školský rok je tu, do lavíc zasadlo vyše 740-tisíc žiakov základných a stredných škôl. A hoci sa deti učia veľa užitočného, predsa len prichádzajú do života nepripravené zvládať niekedy i bežné ťažkosti. Čo všetko sa deti neučia a mali by?
-
Sedem najčastejších chýb pri komunikácii s teenagermi. Dopúšťate sa ich tiež?
Niekedy vám vyčítajú, že ich vypočúvate ako policajti, inokedy sa zas sťažujú, že sa o nich vôbec nezaujímate. Mať doma teenagera býva neraz náročné. A hoci platí, že základom každého vzťahu je láska, dôležité je aj to, ako ju našim dospievajúcim potomkom odkomunikujeme. Tu je sedem najčastejších chýb, ktorých sa rodičia dopúšťajú.
-
NÁZOR Chránime deti, samozrejme. Ale až tak, že strácajú základné zručnosti
Bezpečnosť nadovšetko, je hlavným heslom dneška. Bezpečne doma, bezpečne na bicykli, bezpečne vonku, len aby sa niečo nestalo. Isteže, pred nebezpečenstvom treba deti chrániť, nie však za cenu toho, že im uberieme možnosť naučiť sa problémy riešiť a získať zručnosti, ktoré by mali byť pre ich vek prirodzené.
-
Aj ja chcem! Roztomilé reakcie detí, keď vidia rodičov prejavovať si lásku
Nie je nič lepšie, než keď dieťa vyrastá v láskyplnom prostredí. Láska, úcta a rešpekt k druhému sa tak preňho od útleho veku stávajú prirodzenou normou, ktorú podvedome napodobňuje. Veľmi jasne to ukazujú aj tieto videá, kde maličké deti vidia rodičov prejavujúcich si lásku. Prosté „aj ja!“, ktoré toľko znamená do ďalšieho života.
-
Letné nástrahy teenagerov. Čo najviac trápi mladých počas prázdnin?
Absencia školskej rutiny u dospievajúcich môže spôsobiť nárast pocitov izolácie, úzkosti či celkovej nepohody. Upozornila na to Liga za duševné zdravie. Rodičom adolescentov odporúča viesť ich počas leta k zmysluplným aktivitám, obmedzeniu času pred obrazovkou či vnútornému rozvoju.
-
Zbavte sa potreby mať pravdu, nepotrebujete zvíťaziť. Šesť životných múdrostí, ktoré vás urobia spokojnejším a šťastnejším
Šťastie sa nedá získať, nosíme ho v sebe. Práve vnútorná spokojnosť a vyrovnanosť je najdôležitejšia pre radosť zo života. Ako sa k nim dopracovať? Múdrych rád sú plné knižnice, všetky knihy sa však v podstate zhodujú na tom istom.
-
Odchádza vaše dieťa z domu na prázdniny? Pozor na tieto vety pri rozlúčke, radšej sa im vyhnúť
Čas zábavy, ale nielen. Prázdniny sú popri oddychu pre deti aj školou samostatnosti. Mnohé práve počas nich zažívajú svoje prvé pobyty mimo domova – či už v tábore alebo na prázdninách u príbuzných. Niektoré v nadšení z nových skúseností odlúčenie od rodičov sotva postrehnú, čo však s tými citlivejšími?
-
Leto bez elektroniky. Staré dobré tipy na prázdninové aktivity v retro štýle nášho detstva
Maximálne dve hodiny denne, to je limit, ktorý by mali podľa odborníkov stráviť deti pred obrazovkou. Aj to na čosi užitočné, napríklad vzdelávacie či užitočné zábavné aktivity. V opačnom prípade hrozia problémy so spánkom, koncentráciou, strata sociálnych kontaktov a zručností, fyzickej kondície, no a napokon depresie a závislosti.
-
NÁZOR Prečo potrebujeme deti neustále naprávať? Myslíme to dobre, ale...
„Nerob to takto, ale inak, pekne spievaj, nie takto!“ Niekedy to s pokynmi deťom preháňame. Myslíme to dobre, v snahe odovzdať im to, čo si myslíme, že je najlepšie, skúsme sa však na to pozrieť z ich pozície. Je to najlepšie aj pre nich? Ako by sme sa cítili, keby nám niekto neustále niečo nakazoval a opravoval nás?
-
SALVE, kúzelná pomôcka pri výchove a zvládaní konfliktov. Čo sa skrýva za piatimi písmenami?
Kedysi sa takto zvykli zdraviť starovekí Rimania, SALVE (u Rimanov Buď zdravý!) v dnešnej dobe je však nesmierne užitočnou pomôckou v rodičovstve. Päť písmen ukrýva postup, ako vhodne reagovať pri výchove, keď deti neposlúchajú, hádajú sa alebo robia iné veci, ktoré sa nám nepáčia.
-
Zažite výnimočné! 6 tipov na zážitky, ktoré nič nestoja, ale deti si ich zapamätajú
Najlepšie veci sú zadarmo, a platiť to môže aj o prázdninových aktivitách. Nemusíte ísť práve do najdrahších táborov, hotelov ani kempov s animátorskými programami. Dobrodružstvo a výnimočné chvíle sú takpovediac rovno pod nosom. Stačí sa poobzerať a ísť do toho.
-
Psychologička o letných táboroch: Deti kedysi neboli odolnejšie ako dnes, akurát nemali na výber
Ako dieťa psychicky pripraviť na pobyt v letnom tábore a dá sa to vôbec? Kedysi sa so školákmi nikto nemaznal – posielali ich do pionierskeho tábora na tri týždne a bodka. Bol tento systém lepší než dnes, keď sa viac prihliada na detské pocity? O výhodách a rizikách táborov, o tom, ako spoznať, či je dieťa na takýto zážitok zrelé, hovoríme so psychologičkou Danou Comas z Alma centra pre zdravý vývin.
-
Sedem zásad pre harmonické prázdniny. Najdôležitejšie pre spokojnosť všetkých členov rodiny je TOTO
Konečne sú tu! Dva mesiace prázdnin sú pre väčšinu detí splnením vytúženého sna. Ich rodičia sú však neraz nadšení už menej, mnohým pribudnú starosti, ako naplánovať program, aby boli spokojní všetci členovia rodiny. Užiť si prázdniny v harmónii nie je až také ťažké, skúste dodržať tieto zásady:
-
Vedia veľa, veľa majú, a predsa im veľa chýba. Temná stránka dnešných mladých, generácie Z
Nevedia si predstaviť svet bez sociálnych sietí, chcú mať všetko hneď, sú zavalení informáciami, technicky zdatní a – málo šťastní. Reč je o dnešných mladých, ktorým sa hovorí generácia Z.
-
Deň otcov: Otcovia kedysi a dnes. Nájdite päť rozdielov
„Veď počkaj, keď otec vytriezvie, ten ti dá!“ Hláška z komédie Slnko, seno, jahody vcelku vystihuje niekdajšie rozdelenie rodičovských rolí tak, ako si ho pamätá väčšina dnešných dospelých. Otec – hlava rodiny ide ráno do práce, ktorú zavŕši návštevou pohostinstva, doma „zaslúžene“ odpočíva a manželke pomáha s výchovou detí najčastejšie vtedy, keď treba ukázať tvrdú ruku a „chlapskú“ autoritu.
-
„Mami, povedali mi, že som osol!“ Naučte dieťa na posmešky vhodne zareagovať, postačí úplne jednoduchá veta
Deti sa hádajú a áno, povedia si pri tom aj nepekné veci. Veľa rodičov nevie, ako zareagovať vo chvíli, keď jeho dieťa príde s plačom, že ho kamarát alebo niekto iný počastoval nadávkou alebo iným prirovnaním, ktoré sa mu nepáči. Spôsobov, ako pomôcť dieťaťu, je však niekoľko.