- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
„Aj k nám prídu tanky?“ Ako s deťmi hovoriť o vojne a čo psychicky pomôže vám. Rady odborníkov
Vojna je tak blízko, čo v nás prirodzene vyvoláva strach. Snáď ešte viac to platí o deťoch. „Mami, bude sa aj u nás strieľať?“ pýtajú sa mnohé. Ako na ich otázky a obavy reagovať a ako upokojiť seba, prečítajte si v našom článku.
-
Kyberšikana môže viesť až k samovražde dieťaťa.
Kyberšikana je vo všetkých svojich podobách nebezpečná a môže mať katastrofálne následky. Je dôležité vzdelať deti a mladých ľudí tak, aby dokázali kyberšikanu rozpoznať a rodičia by mali včas zasiahnuť.
-
Kde žijete? Ste mysľou v prítomnosti, budúcnosti alebo zostávate v minulosti? Ukáže to tento krátky test
Iste, všetci sme v určitom čase na jednom konkrétnom mieste, aspoň fyzicky. Čo však naša myseľ? Sme aj duševne prítomní v tom, čo práve žijeme? Odhalí vám to tento jednoduchý test.
-
Päť P dnešného rodiča, riadite sa nimi?
Naši predkovia hovorievali, že každé poriadne dievča, súce na vydaj, by malo mať päť P: To znamenalo, že mala byť pracovitá, pobožná, pekná, pri peniazoch a panna. A čo päť P dnešných rodičov, viete, aké sú?
-
KRÁSNE VIDEO. Prezident odprevadil do školy dievča s Downovým syndrómom, ktoré tam nechceli
V triede ju nechceli niektorí spolužiaci ani ich rodičia. To nenechalo ľahostajným prezidenta malej balkánskej krajiny, dievča vzal minulý týždeň za ruku a do školy ju odprevadil. Silné gesto, ktoré ukazuje, že všetci sme si rovní a nik by nemal byť odstrkovaný len preto, že je odlišný.
-
Šťastný vzťah? Starajte sa v ňom o tú svoju polovicu, radí odborník
Znie to možno sebecky, ale rada na šťastný vzťah je naozaj veľmi jednoduchá: Starajte sa o seba.
-
Ach, toto video vás rozcíti! Dojatý chlapček vidí prvýkrát svoju novorodenú sestričku
Na konci tohto videa sa slzám pravdepodobne neubránite. Staršiemu bračekovi ukázali čerstvo narodenú sestričku. Jeho emócie vás dojmú.
-
Užite si polročné prázdniny, päť tipov na dobitie bateriek
Polročné prázdniny začínajú už zajtra, viete, čo podniknete? V zásade je jedno, či zostanete doma alebo sa vyberiete na hory, radosť a príjemný pocit z oddychu nosíte v sebe. Ak práve pohodovou náladou neoplývate, máme pre vás niekoľko tipov, ako si ju navodiť a dobiť baterky.
-
Opäť sa škriepia? Skúste detské hádky zastaviť pomocou jednoduchej hry
Hádky detí sú normálne, podľa odborníkov dokonca prospešné, pretože prostredníctvom nich sa učia vychádzať s druhými či rozpoznávať hranice, čo si môžu dovoliť. Ľahšie sa však o hádkach hovorí než keď ich má človek doma denne počúvať. Úlohou rodiča síce nie je spory vyriešiť, môže však vplývať na deti, aby sa viac rešpektovali a hádali menej. Napríklad hrou.
-
V slávnej dánskej škôlke má každé dieťa svoj narodeninový príbeh. Inšpirujte sa skvelou myšlienkou aj vy!
Vlastný narodeninový príbeh rozprávajú deťom v škôlke Nokken, ktorá pôsobí v Kodani, hlavnom meste Dánska. Známa je svojím láskavým prístupom k najmenším a blízkym vzťahom k prírode a prirodzenosti.
-
Už šesťročné deti si vymieňajú a ukazujú nahé fotky na internete, upozorňuje polícia
Deti vo veku šesť až dvanásť rokov vystavujú na fotografiách a vo videách svoje odhalené pohlavné orgány.
-
ROZHOVOR Lektor Marek Herman: „Kríza otcov trvá už 150 rokov, začalo to odchodom do fabrík.“
Od autority, ktorá neznesie odpor, až po muža, ktorý dokáže deťom vyjadriť bezpodmienečnú lásku. Postava otca prechádza v novom storočí vývojom, ktorý zásadne mení jeho úlohu v rodine a spoločnosti. Oslobodenie sa od stereotypov, ale aj nové výzvy, ktoré nepoznali generácie pred nami, prinášajú zásadné otázky: kto otec v dnešnej dobe je, aká je jeho úloha a miesto v rodinnom portréte.
-
„Slzy mi tiekli od šťastia.“ Nevšedný príbeh Lily, dievčaťa z detského domova a Simony, ktorú jej prihral osud
Na prvej samostatnej schôdzke ju nechala hodinu čakať vonku na mraze pred detským domovom. Chvíľu trvalo, kým si vtedy šestnásťročná a dnes dvadsaťtriročná Lily našla vzťah k dobrovoľníčke Simone, ktorú jej do života priniesol program Buddy. V ňom sa dospelí dobrovoľníci stretávajú s deťmi, o ktoré sa ich vlastní rodičia nevedeli alebo nechceli postarať.
-
20 najkrajších myšlienok, ktoré tento rok zazneli na ahojmama.sk
Milí čitatelia, celý rok sme sa snažili prinášať vám podnetné články, ktoré môžu zlepšiť spôsob, akým pristupujete k rodičovstvu či k sebe samým. V závere roku sme pre vás zozbierali dvadsať najkrajších myšlienok, ktoré si zaslúžia zopakovať. Urobte si dobrú kávu či čaj, pohodlne sa usaďte a prečítajte si vety, ktoré nestratia svoju platnosť ani na budúci rok.
-
Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete
Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.
-
Ako nekričať na dieťa, naučte sa to v piatich krokoch
Snažím sa s deťmi jednať pokojne, nie vždy sa mi to ale darí. Trpezlivosť strácam, ak im musím niečo viackrát zopakovať, aby ma konečne poslúchli, prípadne ak im niečo hovorím a oni ma vôbec neregistrujú. Vtedy sa hnevám a často to končí krikom, opisuje najväčší problém svojho rodičovstva Eva, matka dvojičiek na prvom stupni základnej školy.
-
Babičky majú zrejme radšej svoje vnúčatká ako vlastné deti. Prekvapujúce? Ani nie!
Možno ste si to všimli aj vo svojej rodine. Keď sa vítate so svojimi rodičmi, oveľa väčšej pozornosti a citu sa dostane vašim deťom ako vám samým. Dieťa alebo vnúča? Prarodičia majú, zdá sa, jasno.
-
Nesprávajme sa k deťom, akoby boli dospelé
„Dospelý musí prestať s projektovaním svojho spôsobu bytia do dieťaťa,“ vraví Rebeca Wildová vo svojej knihe Učiť sa žiť s deťmi.
-
Obdarujete na Vianoce deti z domovov či azylových centier?
Od pondelka začal tretí ročník celoslovenskej darovacej akcie Vianoce z krabičky. Cieľom je, aby ľudia obdarovali deti v detských domovoch, azylových centrách a sociálne slabšie rodiny prostredníctvom darčeka vloženého do krabice.
-
ROZHOVOR Dlhoročná pedagogička Gabriela Šimová: „Aby som deti zaujala, zinscenovala som aj lúpežné prepadnutie triedy.“
Zaujať deti, učiť tak, aby ich to bavilo. Týmito zásadami sa vo svojej praxi dlhé roky riadila učiteľka na základnej škole Gabriela Šimová. Aby škola bola pre deti atraktívnym miestom, kde sa nenásilne dozvedia veľa o svete, o to sa snaží aj teraz - je autorkou pedagogického projektu Farebné dni. V rozhovore sme prebrali, čo bráni dnešným školám, aby boli modernejšie a pre žiakov príjemnejšie, aj to, ako možno zmien dosiahnuť.