Kedy dieťa naozaj odpočíva? Budete prekvapení, aké činnosti sú pre ne oddychom

ahojmama, 23. apríla 2024 o 06:38

Sadni si, ľahni si, oddychuj! Takto si predstavuje odpočinok väčšina dospelých. Viete ale, že u detí to tak celkom neplatí? Čo je pre ne skutočným relaxom?

Oddychujú či nie?

Foto: shutterstock.com

Aj keď je odpočinok u detí okrem spánku tiež spájaný najčastejšie s pokojovými aktivitami ako sedenie, ležanie či nejaká pokojná hra, v skutočnosti to veľmi často neznamená ozajstný relax, skutočnú regeneráciu na úrovni tela, mysle a emócií.

Ako pripomína na sociálnej sieti detská psychologička Jana Kubíčková, k fyzickej regenerácii detského organizmu dochádza, len ak má dieťa v prvom rade možnosť psychologického odpočinku. Na svojom profile Tisíc tvárí radosti vysvetľuje, že mozog dieťaťa môže odpočívať, keď sú naplnené jeho primárne potreby, keď sa cíti emočne a psychicky v bezpečí a má istotu citovej väzby s rodičom.

„Súčasne má možnosť uvoľniť nahromadenú energiu skrz prirodzený pohyb, znížiť hladinu stresu, pohnúť emóciami a spracovať svoje zážitky,“ dodáva psychologička. Cieľom je regenerovať nervový systém dieťaťa tak, aby mohlo bez uvoľňovania stresových hormónov prijímať nové podnety, učiť sa, vytvárať nové nervové spojenia, riadiť zdravý rast, uzdravovanie a obnovu tkanív.

„Preto, i keď aktivity, v ktorých prebieha neurologický, psychický a emočný odpočinok dieťaťa, nezodpovedajú bežnej predstave toho, ako má dieťa odpočívať, je ich pochopenie a zaradenie do každodenného režimu dieťaťa veľmi dôležité,“ dodáva odborníčka.

Čo teda je skutočný oddych pre dieťa?
Pohyb – fyzické vyčerpanie, hry, ktoré uvoľňujú nahromadenú energiu, zvyšujú sebadôveru a autonómiu

Spoločná hra s rodičom – pri ktorej sa môže dieťa slobodne prejaviť, podľa vlastných pravidiel

Nuda – aktívne vyhľadávanie vlastných podnetov, „len tak byť“

Voľne vedená relaxácia – ktorú si dieťa vyhľadá samé, napríklad spev, hra na hudobný nástroj a podobne

Fyzické dotyky – znižujú stresovú hladinu, patrí sem aj úsmev, pohladenie a podobne

Nasýtenie fyzických potrieb – spánok, jedlo, pitný režim, čerstvý vzduch, pohyb, krátkodobé nepohodlie spojené so zážitkami a podobne

Hľadanie niečoho – kooperatívne hry, úlohy, výzvy, pri ktorých sa niečo objavuje, dosahuje, pokusy, uspokojovanie zvedavosti, bádanie

Rozvoj fantázie – rozprávky, knihy, divadlo, čítanie, voľné tvorenie

Blízkosť rodiča – spoločný spánok

Kedy dieťa neodpočíva, hoci by sa mohlo zdať, že áno?
Nútené aktivity – keď má dieťa nakázané ležať, sedieť, ticho a pokojne sa hrať a podobne

Organizované hry – vo väčších kolektívoch podľa pravidiel dospelých, ktoré si deti samé neorganizujú

Organizovaný čas – krúžky, nariadené voľnočasové aktivity

Nútené relaxačné aktivity – ktoré dieťaťu nevyhovujú, nie je na ne pripravené

Absencia fyzických dotykov a prejavov náklonnosti – vrátane oddeleného spania v rannom detstve

Presycovanie potrieb dieťaťa – preťaženie dieťaťa nadmerným programom v snahe zabaviť ho a všestranne rozvíjať

Súťaživé hry – vyvolávajú stres, idú podľa vopred daného plánu

Pasívna zábava – sledovanie obrazovky, hranie elektronických hier – namiesto regenerácie zahlcujú nervový systém

Trávenie času bez rodičov – v izbe, hernom kútiku, v kolektívoch, keď je dieťa ešte malé
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti, FB)





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >