„Mami, povedali mi, že som osol!“ Naučte dieťa na posmešky vhodne zareagovať, postačí úplne jednoduchá veta

Patricia Poprocká, 13. júna 2024 o 05:41

Deti sa hádajú a áno, povedia si pri tom aj nepekné veci. Veľa rodičov nevie, ako zareagovať vo chvíli, keď jeho dieťa príde s plačom, že ho kamarát alebo niekto iný počastoval nadávkou alebo iným prirovnaním, ktoré sa mu nepáči. Spôsobov, ako pomôcť dieťaťu, je však niekoľko.

Deti vedia byť k sebe navzájom niekedy kruté, neuvedomujú si dosah svojich slov, prípadne si takto riešia vlastné traumy.

Foto: shutterstock

Známa rodičovská poradkyňa Naomi Aldort vo svojej knihe Vychovávame deti a rastieme s nimi opisuje scénku, keď za mamou prišiel sedemročný syn s plačom, lebo mu brat povedal, že je osol a zbúral mu vežu z kociek. Tá syna objala a opýtala sa: „A si osol?“ Tomu to stačilo, povedal, že nie je, ešte raz sa posťažoval, že mu brat zbúral vežu a spokojný odišiel. Čo bolo treba riešiť viac, bolo správanie staršieho brata, čo ho k nevraživosti viedlo. Ukázalo sa, že starší syn sa cítil ukrivdený uprednostňovaním mladšieho brata a pochybovaním o vlastnej sebahodnote.

Koučka a regresná terapeutka Michaela Ray zasa odporúča tzv. bublinku bezpečia. Vytvoriť ju možno rozhovorom s dieťaťom. Koučka a autorka knihy Olívia v bublinke odvahy to opisuje na príklade, keď jej štvorročnej dcére deti v škôlke hovorili, že je špinavý šváb.

Čo v takej chvíli robiť? „Zobrala som si ju na ruky a cítila som, ako sa chveje. „Už si v bezpečí, mojka. Ideme teraz domov a pomôžem ti to vyriešiť dobre, zvládneme to spolu," opisuje v príspevku na svojom facebookovom profile. Doma si dcérou urobili spomínanú techniku bublinky bezpečia. „Predstavovala si, ako sa nepríjemné slová zosúvajú dolu po bubline a nemôžu zasiahnuť jej srdiečko. Vyskúšali sme si to virtuálne. Potvrdila, že to funguje. Dohodli sme sa, že zajtra pôjde do škôlky s bublinkou a ak jej niečo zlé budú hovoriť, tak že na všetko odpovie: To, čo o mne hovoríš, si ty sám. A keby ju deti strkali, môže sa brániť a odsotiť ich od seba,“ uvádza Michaela Ray.

Ako vysvetľuje, takáto veta neeskaluje konflikt a zároveň nastavuje hranice. „Ak by im dcéra tiež nadávala, predbiehali by sa v tom, kto vymyslí horšiu urážku, môže sa špirála nenávisti zvyšovať. Táto veta je len zrkadlo a druhá strana má kedykoľvek možnosť upraviť to, čo hovorí, aby sa jej vlastné výroky nedotkli. V konflikte je nudná. Dá sa použiť stále dokola na čokoľvek:“

A výsledok? Aj druhý deň sa deti pokúšali z dievčatka vysmievať, no keď im povedala, že „to, čo hovoríš, si ty sám,“ prestali. Už ich to nebavilo.

Ak majú deti problém bublinku si predstaviť, je možné ju aj nakresliť, napríklad dieťaťu na ruku s tým, že ho ochráni.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >