- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Žiadna žena neoľutovala, že si dieťa nechala, vraví Katarína Winterová, ktorá pomáha ženám zvažujúcim interrupciu
Sociálna pedagogička Katarína Winterová v Poradni Alexis pomáha ženám, keď nevedia, ako ďalej, najčastejšie keď zvažujú interrupciu. Verí v dobro v každom z nás a hovorí, že žiaden problém nie je taký ťažký, ako sa zdá, ak sa naň človek pozrie z nadhľadu.
-
„Chodil fajčiť so sestričkou a lamentoval, že si mal vziať niečo na čítanie...“ Patrí muž k pôrodu?
Otec pri pôrode bol od nepamäti, i keď v inej úlohe než dnes. Nechali ho ohrievať hektolitre vody v kuchyni, aby sa cítil užitočný, prípadne sa len nervózne prechádzal po kuchyni, ale vždy bol nablízku, prítomný atmosfére, spomína pôrodná asistentka Ivana Königsmarková v knihe Hovory s porodní bábou. Dnes je situácia odlišná a prítomnosť otca pri pôrode je v niektorých prípadoch viac než diskutabilná.
-
UNIKÁTNE ZÁBERY novorodenca v plodových obaloch. Takto vyzerá život dieťaťa v brušku!
Niečo také ste ešte pravdepodobne nevideli. Svet v maternici je tajomný a prístup doň je veľmi obmedzený. Niekedy sa však podarí do tohto fascinujúceho miesta nahliadnuť.
-
Strašili ma i vyčítali, že riskujem. Pôrod doma bol ale môj najsilnejší zážitok
Silvia má štyri deti, dve staršie porodila v pôrodnici, mladšie už doma. „Bolo to neporovnateľné: domáce prostredie, súkromie, ľudia, ktorých som okolo seba chcela mať...,“ vracia sa o šesť rokov dozadu.
-
Dokážu ženy uhádnuť pohlavie svojho dieťaťa? Výsledok vás možno prekvapí
Keď je bruško v tehotenstve guľaté, bude to dievčatko. A keď špicaté, tak chlapček. Horšia pleť a vypadávanie vlasov? Dievča, pretože to predsa kradne svojej mame krásu. Chuť na kyslé? Chlapček.
-
Ktoré ročné obdobie je ideálne na narodenie dieťaťa?
Väčšina zvierat má mláďatá na jar, keď je vonku teplé počasie a dostatok potravy. Zvyšuje sa tak šanca, že prežijú. U ľudí to takto samozrejme nefunguje a bábätká sa rodia počas všetkých ročných období.
-
Tehotenstvo po štyridsiatke? Nedajte sa odradiť, šanca na dieťa je stále veľká
U tehotných žien, ktoré už oslávili štyridsiatku, skončí potratom jedna z piatich gravidít. Napriek tomu sa od otehotnenia – ak nad ním uvažujete – nedajte odradiť. Štatistiky hovoria, že najmenej 80 percent všetkých tehotenstiev má úspešný koniec, a týka sa to aj žien v neskoršom reprodukčnom veku.
-
Pohyby dieťatka v brušku. Ako často má kopať a kedy spozornieť?
Čaká na ne asi každá šťastne tehotná žena. Prvé pohyby dieťatka. Sú zdrojom radosti a hrdosti, ale aj obáv, ak je ich málo či naopak priveľa, pretože to môže značiť zdravotné komplikácie.
-
Odopieranie jedla, nastrihnutie hrádze. Pôrodnice stále používajú zastaralé praktiky, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia odmieta
Obmedzovanie jedla a pitia, umelé vyvolávanie pôrodu, riadené tlačenie či prerušovaný kontakt s dieťaťom. To sú praktiky, ktoré sa v slovenských pôrodniciach stále často rutinne používajú, hoci Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ich považuje za zbytočné, škodlivé a niektoré až zdraviu a životu nebezpečné. O ktoré ide a prečo by ich mali pôrodnice obmedziť či od nich rovno ustúpiť?
-
Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?
Niekto robí ultrazvuk pri každej návšteve tehotenskej poradne, niekto len predpísané tri, v každom trimestri jeden. Sú matky, ktoré si neželajú žiaden, iné zasa potrebujú vedieť o bábätku v brušku čo najviac – či už dobré alebo zlé správy. Ultrazvuk je dnes už neoddeliteľnou súčasťou každého tehotenstva.
-
Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?
Stretne sa s nimi drvivá väčšina, až 90 percent, tehotných žien. Žltkasté či hnedasté škvrny na bruchu alebo na tvári sú u budúcich mamičiek bežné. Väčšinou potom spontánne zmiznú, aj keď to neplatí vždy.
-
Chcete odísť z pôrodnice skôr? Ako na to
Mamičiek, ktoré chcú opustiť nemocnicu skôr ako na štvrtý deň po pôrode, ako je na Slovensku zvykom, pribúda. Ako treba postupovať, aby si v zdravotníckom zariadení žena dokázala presadiť bezproblémový odchod?
-
Ruská ruleta so zdravím dieťaťa
Poldeci? Áno, dala som si. Pri najmladšom synovi, príležitostne, keď sme mali návštevu. Nie pravidelne ani nie často, ale pravidlo „ani kvapka alkoholu“ som nedodržala, spomína Anna na svoje posledné tehotenstvo pred 45 rokmi.
-
Akým zdravotným problémom čelia predčasne narodené deti?
V nedeľu 17. novembra je medzinárodný deň predčasne narodených detí. Na Slovensku sa pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva ročne narodí asi päť tisíc bábätiek z celkového počtu približne 58 tisíc detí. Veľká časť z nich sa musí vyrovnávať so zdravotnými problémami.
-
„Musela som si to vykričať.“ Príbehy mamičiek, ktoré odišli s bábätkom z pôrodnice skôr
Žiadny zákon neukladá, ako dlho majú zostať ženy po pôrode v nemocnici. Štandardom sú štyri dni, v prípade cisárskeho o deň viac. Pribúda však mamičiek, ktoré chcú domov odísť skôr. Oslovili sme tri z nich, aby sa podelili so svojimi skúsenosťami.
-
„Len v bdelom stave...“ Spoločné spanie matky s bábätkom sa nemocnice nechystajú podporiť
Nemáme a ani nechystáme, tak znie najčastejšia odpoveď oddelení šestonedelia, či majú vytvorené podmienky na to, aby si mamičky mohli zobrať bábätká k sebe do postele. Spoločný spánok je pritom podľa odborníkov jedným z dôležitých nástrojov na podporu dojčenia, prispieva k zdravému fyzickému a psychickému vývoju bábätiek a je prevenciou syndrómu náhleho úmrtia (SIDS).
-
Rodili ste v posledných dvoch rokoch? Zapojte sa do prieskumu, pomôžte vylepšiť pôrody na Slovensku
Ako zlepšiť pôrody na Slovensku, aby sa ženy cítili viac rešpektované? Jednou z ďalších aktivít, ktoré k tomu chcú prispieť, je prebiehajúci prieskum o pôrodnej starostlivosti mimovládnych organizácií Ženské kruhy a Občan, demokracia a zodpovednosť.
-
Slovenky hovoria nie! Žiadne ukazovanie plodu ani púšťanie srdiečka pred interrupciou
Politici si pár mesiacov pred voľbami chcú naháňať voličské hlasy aj na úkor žien. Chcú zmeniť podmienky interrupcií, konkrétne tak, aby im bol lekár povinný ukázať obrázok plodu a pustiť tlkot jeho srdiečka. Na riziko, že sa pri počúvaní tlkotu srdiečka môže poškodiť srdcové tkanivo, upozorňujú pôrodníci. My sme sa opýtali, čo si o navrhovaných úpravách myslia slovenské ženy.
-
Násilie na ženách v slovenských pôrodniciach pretrváva, zistila OSN
Nerešpektovanie súkromia, úkony bez informovaného súhlasu, pripútavanie na lôžko, šitie pôrodných poranení bez anestézie, zastrašovanie a urážanie.
-
Vápnik s tým nič nemá. 5 dôvodov, prečo sa v tehotenstve kazia zuby
Žiaden mýtus, tehotenstvo je pre zdravý chrup rizikové obdobie. Aj keď sú matky, ktoré majú doteraz ústa bez jediného kazu, faktom je, že zuby sa počas gravidity ľahko kazia, pretože sú vystavené oveľa väčším nepriaznivým faktorom – vonkajším a vnútorným.