Pohyby dieťatka v brušku. Ako často má kopať a kedy spozornieť?

Gabriela Bachárová, 29. januára 2020 o 04:30

Čaká na ne asi každá šťastne tehotná žena. Prvé pohyby dieťatka. Sú zdrojom radosti a hrdosti, ale aj obáv, ak je ich málo či naopak priveľa, pretože to môže značiť zdravotné komplikácie.

Haló, kto je tam?

Foto: Shutterstock.com

„Žena by mala zaregistrovať pohyby plodu medzi 16. až 25. týždňom tehotenstva, prvorodičky neskôr, viacrodičky skôr,“ vraví gynekologička MUDr. Barbara Spodniaková.

Že matky, ktoré už rodili, vnímajú svoje dieťa skôr, má viac príčin. „Jednak už vedia pohyby odlíšiť od iných vecí, napríklad od pochodov v črevách, a jednak majú viac relaxované svaly maternice. Vďaka tomu sú na pohyby citlivejšie,“ vysvetľuje lekárka.

Nastávajúce mamičky si často nie sú isté, či to, čo cítia, sú už pohyby plodu alebo ešte nie. „Niektoré ženy popisujú prvé pohyby ako chvenie, pulzovanie, respektíve pocit motýlikov v bruchu. Iné zasa ako prevaľovanie, mykanie, šklbanie, bublinky, respektíve plyn,“ vymenúva Barbara Spodniaková.

Pohyby dieťaťa sú podľa odborníčky väčšinou bezbolestné: „Až koncom tehotenstva, keď je bábätko väčšie, zaberá viac miesta a rozhodne sa pre pohyby podobné judu, môže to byť nepríjemné.“ Nastávajúca mamička to však svojmu dieťaťu rada prepáči a teší sa z toho, že pomocou kopancov dáva o sebe vedieť.

„Žena víta pohyby dieťaťa ako signál, že je vnútri všetko v poriadku,“ uvádza odborníčka s tým, že viac pozornosti by im mala venovať po 28. týždni tehotenstva. Kedysi sa tvrdilo, že dieťa by sa malo pohybom „ohlásiť“ desaťkrát za hodinu. „Variabilita je však veľmi vysoká: od štyroch do sto pohybov za hodinu. Ideálne je sledovať vlastné tehotenstvo a zmenu pohybov voči vlastnému normálu,“ radí lekárka. A ak sa objaví odchýlka od normálu, spozornieť.

Dobrou správou však je, že až 70 percent tehotenstiev, kde matka jednorazovo necítila pohyby plodu, bolo nekomplikovaných a nezistil sa žiadny problém, ktorý by mohol ohroziť zdravie či dokonca život nenarodeného dieťaťa.

„Pohyb v maternici je normálna súčasť vývoja plodu. Väčšina z týchto pohybov je prípravou na život mimo maternice, podobne, ako si dieťa precvičuje dýchanie „vdychovaním“ amniovej tekutiny, jedenie zase tým, že prehĺta tekutiny a močí do maternice, aby sa zmobilizovali obličky. Pohybuje svalmi a naťahuje sa. Niektoré pohyby sú odpoveďou na vonkajšie stimuly ako napríklad svetlo alebo zvuk.“


„Zníženie frekvencie pohybov môže byť spôsobené rôznymi príčinami: dehydratácia, stres matky, menší prísun jedla. V prípade neistoty treba ísť na konzultáciu,“ odporúča lekárka. Ak sa dieťa nehýbe a žena sa začína obávať, či je všetko v poriadku, môže skúsiť dieťa zobudiť, a to pomocou studenej sladkej vody, jemným podráždením bruška rukou alebo si môže ľahnúť na bok. Niekedy však žena cíti pohyby plodu veľmi slabo po celé tehotenstvo, to v prípade, že má placentu umiestnenú na prednej stene.

Ženy sa väčšinou boja situácie, že dieťa sa v maternici prestane hýbať, rizikom však môže byť aj nadmerný pohyb oproti normálu. „Zvýšenie frekvencie pohybov môžu spôsobovať kofeín, cukor, ale aj patológie, napríklad pupočníkové,“ vymenúva Barbara Spodniaková.

„K lekárovi treba ísť vtedy, keď nastane náhla zmena v zmysle zvýšenia alebo zníženia pohybov plodu oproti normálu a nezobudenie plodu ani po vyššie uvedených manévroch,“ konštatuje odborníčka. Ak ste práve tehotná, želáme vám, nech vás dieťatko kope tak akurát. Už čoskoro na to budete s láskou len spomínať.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo - ďalšie články

 • Obrázok Dokážu ženy uhádnuť pohlavie svojho dieťaťa? Výsledok vás možno prekvapí

  Dokážu ženy uhádnuť pohlavie svojho dieťaťa? Výsledok vás možno prekvapí

  Keď je bruško v tehotenstve guľaté, bude to dievčatko. A keď špicaté, tak chlapček. Horšia pleť a vypadávanie vlasov? Dievča, pretože to predsa kradne svojej mame krásu. Chuť na kyslé? Chlapček.

 • Obrázok Ktoré ročné obdobie je ideálne na narodenie dieťaťa?

  Ktoré ročné obdobie je ideálne na narodenie dieťaťa?

  Väčšina zvierat má mláďatá na jar, keď je vonku teplé počasie a dostatok potravy. Zvyšuje sa tak šanca, že prežijú. U ľudí to takto samozrejme nefunguje a bábätká sa rodia počas všetkých ročných období.

 • Obrázok Tehotenstvo po štyridsiatke? Nedajte sa odradiť, šanca na dieťa je stále veľká

  Tehotenstvo po štyridsiatke? Nedajte sa odradiť, šanca na dieťa je stále veľká

  U tehotných žien, ktoré už oslávili štyridsiatku, skončí potratom jedna z piatich gravidít. Napriek tomu sa od otehotnenia – ak nad ním uvažujete – nedajte odradiť. Štatistiky hovoria, že najmenej 80 percent všetkých tehotenstiev má úspešný koniec, a týka sa to aj žien v neskoršom reprodukčnom veku.

 • Obrázok Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?

  Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?

  Niekto robí ultrazvuk pri každej návšteve tehotenskej poradne, niekto len predpísané tri, v každom trimestri jeden. Sú matky, ktoré si neželajú žiaden, iné zasa potrebujú vedieť o bábätku v brušku čo najviac – či už dobré alebo zlé správy. Ultrazvuk je dnes už neoddeliteľnou súčasťou každého tehotenstva.

 • Obrázok Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?

  Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?

  Stretne sa s nimi drvivá väčšina, až 90 percent, tehotných žien. Žltkasté či hnedasté škvrny na bruchu alebo na tvári sú u budúcich mamičiek bežné. Väčšinou potom spontánne zmiznú, aj keď to neplatí vždy.

 • Obrázok Ruská ruleta so zdravím dieťaťa

  Ruská ruleta so zdravím dieťaťa

  Poldeci? Áno, dala som si. Pri najmladšom synovi, príležitostne, keď sme mali návštevu. Nie pravidelne ani nie často, ale pravidlo „ani kvapka alkoholu“ som nedodržala, spomína Anna na svoje posledné tehotenstvo pred 45 rokmi.

 • Obrázok Slovenky hovoria nie! Žiadne ukazovanie plodu ani púšťanie srdiečka pred interrupciou

  Slovenky hovoria nie! Žiadne ukazovanie plodu ani púšťanie srdiečka pred interrupciou

  Politici si pár mesiacov pred voľbami chcú naháňať voličské hlasy aj na úkor žien. Chcú zmeniť podmienky interrupcií, konkrétne tak, aby im bol lekár povinný ukázať obrázok plodu a pustiť tlkot jeho srdiečka. Na riziko, že sa pri počúvaní tlkotu srdiečka môže poškodiť srdcové tkanivo, upozorňujú pôrodníci. My sme sa opýtali, čo si o navrhovaných úpravách myslia slovenské ženy.

Ďalšie články v rubrike >