Tehotenstvo po štyridsiatke? Nedajte sa odradiť, šanca na dieťa je stále veľká

Gabriela Bachárová, 6. februára 2020 o 04:37

U tehotných žien, ktoré už oslávili štyridsiatku, skončí potratom jedna z piatich gravidít. Napriek tomu sa od otehotnenia – ak nad ním uvažujete – nedajte odradiť. Štatistiky hovoria, že najmenej 80 percent všetkých tehotenstiev má úspešný koniec, a týka sa to aj žien v neskoršom reprodukčnom veku.

Tehotenstvo vo vyššom veku? Rok narodenia nemusí byť prekážkou.

Foto: Shutterstock.com

Osem až deväť párov z desiatich vo veku okolo dvadsať rokov môže očakávať, že počne dieťa do jedného roka. U žien nad štyridsať rokov sa to však do roka podarí len štyrom až piatim z desiatich. A len jedna z desiatich žien vo veku nad 45 rokov otehotnie do dvanástich mesiacov.

„Dôvodom je predovšetkým fakt, že desať rokov pred menopauzou majú ženu ovuláciu v priemere len osem cyklov v roku,“ uvádza vo svojej knihe Ako prirodzene otehotnieť (Možnosti, ako zvýšiť šance na prirodzené počatie) jej autorka, britská lekárka Karen Trenwinnard.

A hoci aj žena ovuláciu má, nemusí byť jej aktuálny menštruačný cyklus plodný. Prečo je to tak, o tom lekári zatiaľ len špekulujú. Jednou z možných príčin je nižšia hladina ženských hormónov estrogénu a progesterónu vo vyššom veku. „Najjednoduchšie otehotniete medzi 26. až 40. rokom, kedy približne 80 percent vašich menštruačných cyklov je ovulačných a väčšina z nich plodných,“ píše lekárka.

Vyšší vek zvyšuje riziko potratu

A hoci aj otehotniete vo vyššom veku, nemáte ešte stále vyhraté. S vekom sa zvyšuje riziko potratu, ten je však veľmi častý aj bez ohľadu na vek ženy. Až okolo 50 percent všetkých oplodnených vajíčok neskončí úspešným tehotenstvom, veľa je ich vypudených z maternice spolu s ďalšou menštruáciou bez toho, aby sa uhniezdili. U žien mladších ako 35 rokov jedno tehotenstvo z desiatich skončí potratom, u žien nad 40 rokov je to jedna gravidita z piatich.

„Nenechajte sa však od počatia odradiť. Ak je váš zdravotný stav dobrý a máte dobrú prenatálnu starostlivosť, potrat alebo narodenie mŕtveho dieťaťa pravdepodobne nehrozia,“ konštatuje lekárka a pridáva zaujímavý fakt: „Riziko potratu u staršej zdravej ženy, ak už mala zdravé dieťa, je nižšie ako priemerných jeden na päť, aj keď sa pre druhé či tretie tehotenstvo rozhodne oveľa neskôr.“

Šance otehotnieť a bez problémov vynosiť a porodiť zdravé dieťa sa samozrejme znižuje, ak žena trpí nejakým chronickým ochorením, napríklad cukrovkou či vysokým krvným tlakom.

A čo vrodené poruchy?

Asi jedno z 50 detí sa narodí s nejakou vrodenou poruchou. Väčšina z nich nesúvisí s genetikou ani vekom rodičov. „Staršie ženy však majú častejšie tehotenstvo spojené s chromozomálnymi problémami, ktoré môžu vyústiť v potrat alebo narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom,“ popisuje lekárka.

Je pravdou, že u žien nad 45 rokov veku je dvojnásobné riziko, že ich dieťa vrodenú poruchu bude mať. „Vek však nemá zásadný vplyv u žien medzi 20 až 40 rokmi,“ uvádza Karen Trewinnard.

Aj u mužov je vek istou prekážkou

Aj u mužov platí, že vek trochu obmedzuje plodnosť, na rozdiel od žien však môžu počať dieťa po celý život. Vyšší vek otca má za následok zhoršenie kvality spermií: je ich menej, dochádza aj k poklesu ich pohyblivosti. „Tieto zmeny sa však zaznamenávajú až vo veku nad 50 rokov a ani potom nie sú zreteľné až do veku okolo 65 rokov,“ uvádza doktorka Karen Trewinnard.

Je tiež len malá súvislosť medzi vekom otca a výskytom vrodených porúch. Výskumy však ukázali, že určite riziko predsa len existuje. V Britskej Kolumbii prebiehal veľký výskum zameraný na deti, ktoré sa narodili v rokoch 1952 až 1973.

„Ukázalo sa, že starší muži majú tendenciu mať deti s rázštepom chrbtice, vrodenou kataraktou (sivým zákalom), niektorými vzácnymi poruchami končatín a Downovým syndrómom,“ píše autorka knihy s tým, že muži starší 50 rokov majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že počnú dieťa s rázštepom chrbtice. V prepočte je to však len jeden muž z 300 vo veku nad 50 rokov – teda stále pomerne malé riziko.

Zhrnuté a podčiarknuté, po štyridsiatke skutočne neotehotniete tak ľahko a určite je vyššie riziko potratu či vrodených porúch, ale šanca na zdravé tehotenstvo a zdravé dieťa je stále pomerne vysoká. Ak práve uvažujete, či do toho ísť, neváhajte. Aby ste neskôr neľutovali.


ANKETA:

Čo si myslíte o tehotenstve po štyridsiatke?

61,9%5,8%32,4%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo - ďalšie články

 • Obrázok Dokážu ženy uhádnuť pohlavie svojho dieťaťa? Výsledok vás možno prekvapí

  Dokážu ženy uhádnuť pohlavie svojho dieťaťa? Výsledok vás možno prekvapí

  Keď je bruško v tehotenstve guľaté, bude to dievčatko. A keď špicaté, tak chlapček. Horšia pleť a vypadávanie vlasov? Dievča, pretože to predsa kradne svojej mame krásu. Chuť na kyslé? Chlapček.

 • Obrázok Ktoré ročné obdobie je ideálne na narodenie dieťaťa?

  Ktoré ročné obdobie je ideálne na narodenie dieťaťa?

  Väčšina zvierat má mláďatá na jar, keď je vonku teplé počasie a dostatok potravy. Zvyšuje sa tak šanca, že prežijú. U ľudí to takto samozrejme nefunguje a bábätká sa rodia počas všetkých ročných období.

 • Obrázok Pohyby dieťatka v brušku. Ako často má kopať a kedy spozornieť?

  Pohyby dieťatka v brušku. Ako často má kopať a kedy spozornieť?

  Čaká na ne asi každá šťastne tehotná žena. Prvé pohyby dieťatka. Sú zdrojom radosti a hrdosti, ale aj obáv, ak je ich málo či naopak priveľa, pretože to môže značiť zdravotné komplikácie.

 • Obrázok Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?

  Tajomný svet v maternici. Treba sa báť ultrazvuku v tehotenstve?

  Niekto robí ultrazvuk pri každej návšteve tehotenskej poradne, niekto len predpísané tri, v každom trimestri jeden. Sú matky, ktoré si neželajú žiaden, iné zasa potrebujú vedieť o bábätku v brušku čo najviac – či už dobré alebo zlé správy. Ultrazvuk je dnes už neoddeliteľnou súčasťou každého tehotenstva.

 • Obrázok Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?

  Čo s pigmentovými škvrnami na koži v tehotenstve?

  Stretne sa s nimi drvivá väčšina, až 90 percent, tehotných žien. Žltkasté či hnedasté škvrny na bruchu alebo na tvári sú u budúcich mamičiek bežné. Väčšinou potom spontánne zmiznú, aj keď to neplatí vždy.

 • Obrázok Ruská ruleta so zdravím dieťaťa

  Ruská ruleta so zdravím dieťaťa

  Poldeci? Áno, dala som si. Pri najmladšom synovi, príležitostne, keď sme mali návštevu. Nie pravidelne ani nie často, ale pravidlo „ani kvapka alkoholu“ som nedodržala, spomína Anna na svoje posledné tehotenstvo pred 45 rokmi.

 • Obrázok Slovenky hovoria nie! Žiadne ukazovanie plodu ani púšťanie srdiečka pred interrupciou

  Slovenky hovoria nie! Žiadne ukazovanie plodu ani púšťanie srdiečka pred interrupciou

  Politici si pár mesiacov pred voľbami chcú naháňať voličské hlasy aj na úkor žien. Chcú zmeniť podmienky interrupcií, konkrétne tak, aby im bol lekár povinný ukázať obrázok plodu a pustiť tlkot jeho srdiečka. Na riziko, že sa pri počúvaní tlkotu srdiečka môže poškodiť srdcové tkanivo, upozorňujú pôrodníci. My sme sa opýtali, čo si o navrhovaných úpravách myslia slovenské ženy.

Ďalšie články v rubrike >