- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Tehotenstvo a pôrod
-
Žiaden zásah ani epidurál, za 5,5 hodiny bol valibuk na svete. Mária Čírová ženám odkazuje: Verte si!
„Nikdy som netúžila po nadštandardných izbách, ani po VIP pôrodných boxoch, len aspoň raz v živote zažiť naozaj príjemný pôrod,“ konštatuje Mária Čírová, ktorá sa nedávno stala trojnásobnou mamou a jej najmladší Ruben sa narodil práve za takýchto pohodových okolností.
-
Prelomový objav: Spermie sa pohybujú úplne inak, zo strany na stranu sa veru nekývu
Spermie sa nepohybujú mávajúc bičíkom zo strany na stranu, ale mávajú ním len do jednej strany a otáčajú sa pri tom okolo svojej osi. Tvrdí to tím vedcov z anglického Bristolu a Mexika, ktorý nový pohyb zaznamenali s pomocou matematiky a 3D mikroskopie a vyvrátil tak niekoľko sto rokov starý predpoklad.
-
Francúzski lekári prvýkrát potvrdili nákazu koronavírusom u dieťaťa v maternici
Testy odhalili, že sa vírus rozšíril z krvi matky do placenty, kde spôsobil zápal a preniesol sa na dieťa.
-
Chcete dievča? Milujte sa pár dní pred ovuláciou. Chlapca? V deň, keď vajíčko dozreje
Ak chcete o niečo zvýšiť šancu, že sa vám narodí vysnívaná dcéra alebo vymodlený syn, nie je jedno, kedy sa budete s partnerom milovať. Sex dva až tri dni pred ovuláciou, teda dozretím vajíčka a jeho uvoľnením do vajíčkovodu, môže zvýšiť šancu, že sa vám podarí počať dievča, v deň ovulácie zase chlapca.
-
Ako sa brániť nastrihnutiu hrádze počas pôrodu? Pomôcť môže teplý obklad
Nastrihnutie hrádze počas pôrodu je v slovenských nemocniciach stále rutinná záležitosť, pritom môže pomerne vážne ohroziť zdravie ženy. Predísť sa mu dá jednoducho, prikladaním teplých obkladov.
-
Užívanie marihuany v tehotenstve spôsobuje u detí ospalosť
Matky, ktoré často užívali marihuanu, potvrdili, že u ich detí sa častejšie objavili príznaky ospalosti.
-
Ako sa rodí na Slovensku. Najčastejšie sa mamičkami stávajú vysokoškoláčky a ženy vo veku 30 až 34 rokov
Najviac žien rodí na Slovensku vo veku 30 až 34 rokov, deti privádzajú na svet najmä vysokoškoláčky a najviac pôrodov prebehne v Bratislavskom kraji. Informácie o tom, ako sa rodí na Slovensku, prinieslo Národné centrum zdravotníckych informácii vo svojej správe s názvom Starostlivosť o rodičku a novorodenca v Slovenskej republike 2018.
-
Už každý tretí pôrod končí operačne
Na Slovensku rastie počet detí, ktoré sa narodia cisárskym rezom.
-
Ako poznať plodné dni? Pomôže ovulačný test z lekárne či meranie bazálnej teploty
Len niekoľko dní v mesiaci máte šancu, že otehotniete. Ak túžite po potomkovi, nevyplatí sa spoliehať na náhodu, ale poznať svoje plodné dni.
-
Pozor na komplikácie po cisárskom reze. Viete sa správne starať o jazvu?
Cisársky rez nie je zďaleka len bezbolestná operácia a príjemný pôrod, okrem toho, že predstavuje pre dieťa veľký šok, prináša viacero rizík aj pre matku. Niekedy dokonca aj vtedy, keď sa zdá byť všetko v poriadku a ona je prepustená z nemocnice. Problémom býva jazva.
-
Áno ochrane života, nie prísnejším interrupciám
Áno, je to život už od počatia. Áno, zaslúži si ochranu, človek sa nemusí ani hlásiť ku konzervatívcom, aby to takto vnímal. Chrániť život od počatia zákazmi, resp. sprísnením podmienok interrupcií, ako sa to chystajú pro life aktivisti a ich vyslanci v Národnej rade je však nezmysel.
-
Zázrak menom bonding. Jedinečné VIDEO prvých chvíľ bábätka na tele matky, aké by mal zažiť každý
O kontakte koža na kožu a jeho obrovskom význame sa hovorí už celé roky. Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť, pozrite si toto úžasné video, ktoré vzniklo v jednej zo slovenských pôrodníc. Nádherné prvé chvíle bábätka na svete dopĺňa odborný komentár a tieto obrázky opäť jasne potvrdzujú, prečo by mali byť bábätká bezprostredne po narodení priložené na matkino brucho.
-
Nový výskum: Depresia v tehotenstve spôsobuje u detí úzkostné stavy
Ak žena trpí v tehotenstve depresiami, čo sa údajne týka až 40 percent nastávajúcich mamičiek, môže to spôsobiť úzkostné stavy, nestabilnosť nálad a negatívne ladenie psychiky počas dospievania dieťaťa. Navyše deťom takýchto matiek rýchlejšie starne mozog. Zistila to neurovedkyňa Klára Marečková z Inštitútu CEITEC Masarykovej univerzity v Brne.
-
Čas, keď všetko počká. V šestonedelí to netreba s aktivitami preháňať
Pred sto rokmi trávili ženy toto obdobie za takzvanou kútnou plachtou a prakticky sa nevzďaľovali od svojho bábätka. Šesť týždňov po pôrode bol čas, kedy si mala čerstvá mamička oddýchnuť, zžiť sa s dieťaťom a postupne nabrať síl do ďalších dní plných povinností a prác v domácnosti.
-
Aké živiny nesmú chýbať v jedálničku tehotných a dojčiacich žien? Bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny...
Ako by mal vyzerať jedálniček tehotnej a dojčiacej mamičky? Prinášame vám základný prehľad, čo všetko je nutné konzumovať, aby sebe aj dieťatku dodala všetky potrebné živiny.
-
Niektoré nemocnice už dovoľujú otca pri pôrode. S rúškom, plášťom a vyplneným dotazníkom
Tehotné ženy už nemusia v niektorých zdravotníckych zariadeniach rodiť samé, bez psychickej podpory partnera. Pôrodnice začali umožňovať prítomnosť otca pri pôrode, nemusia však vyhovieť každej žiadosti o sprievod, riešia to individuálne.
-
Čakáte dieťa? Zopár šikovných cvikov na chrbticu (nielen) pre tehotné ženy
Ak čakáte dieťa a nemáte možnosť kvôli pandémii navštevovať kurzy pre tehotné ženy, môžete si bez obáv zacvičiť aj doma. Ponúkame zopár cvikov zameraných hlavne na oblasť chrbtice. Zacvičiť si ich ale môžu úplne všetci.
-
Pôrodnice sa v čase pandémie vracajú k socialistickým praktikám, na nápravu vyzýva aj ombudsmanka
Vracia sa slovenské pôrodníctvo do čias socializmu? Pandémia koronavírusu dala v niektorých pôrodniciach zámienku opäť vytiahnuť na svetlo sveta škodlivé praktiky ako separácia bábätiek a matiek či zákaz mať pri sebe počas pôrodu sprevádzajúcu osobu. Na potrebu dodržiavania práv rodičiek už vyzvala aj ombudsmanka Mária Patakyová.
-
Nemocnice rušia kvôli koronavírusu otcov pri pôrode, ženy chcú domov skôr
Otec pri pôrode sa stal v posledných rokoch samozrejmosťou, kvôli koronavírusu však musia teraz ženy rodiť väčšinou samé. Otcovia tak uvidia svoje novorodené deti až po odchode partnerky z nemocnice. Viaceré ženy aj preto zvažujú možnosť takzvaného ambulantného pôrodu, teda skoršieho odchodu zo zdravotníckeho zariadenia domov.
-
Gynekológ Záhumenský: Riziko, že sa nakazí novorodenec, je minimálne. Potraty a vrodené chyby nehrozia
„Na základe skúseností z Číny zatiaľ možno povedať, že infekcia novým koronavírusom u tehotných nemá iný priebeh ako u netehotnej populácie. Nebol zistený ani zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb, úmrtí plodu alebo potratov u žien, ktoré sa nakazili počas tehotnosti," hovorí uznávaný lekár Jozef Záhumenský, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.