- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Juraj Hipš: „Je zázrak, že sa deti v škole nezbláznia.“
Juraj Hipš je zakladateľom Komenského inštitútu, ktorý sa snaží zlepšovať pomery v slovenských školách. „Dopustili sme, že deti vzdelávajú tí, ktorí sú priemerní až podpriemerní. Presne také potom máme aj výsledky,“ hovorí.
-
Žiaci v Kráľovej pri Senci sa na mesiac vzdali mobilov. Výsledok experimentu? Začali viac pomáhať doma!
Na Základnej škole v Kráľovej pri Senci urobili zaujímavý experiment. Žiaci, ktorí chceli, sa na mesiac vzdali internetu a mobilov. A prospelo im to. Začali si viac čítať knihy a časopisy, lepšie komunikovali s rodičmi a ich pomoc v domácnosti bola výraznejšia.
-
Maličká škola v Záhradnom prijíma aj deti, ktoré inde odmietli. Kamilka s Downovým syndrómom nechce po vyučovaní domov
Druháčka Kamilka má Downov syndróm. Nechodí do žiadnej špeciálnej školy, ale navštevuje „bežnú“ vidiecku školu v Záhradnom v prešovskom okrese. Do iných škôl ju prijať odmietli. Slovo bežná sme dali do zátvoriek úmyselne, pretože táto škola tak celkom bežná nie je.
-
Ocenili šikovné študentské tímy. Víťazi budú učiť seniorov, ako narábať s počítačom
Najúspešnejšou školou v súťaži Roadshow 2018, ktorú tradične organizuje Úrad vlády Slovenskej republiky, je Technická akadémia v Spišskej Novej Vsi.
-
Centrum Konekt pomôže mladým nájsť prácu či školu v zahraničí. Vzniklo podľa fínskeho vzoru
Poradenské centrum pre mladých Konekt otvorili vo Zvolene. Mladí ľudia do 29 rokov v ňom nájdu informácie o vzdelávaní, pracovnom uplatnení, dobrovoľníctve či štúdiu v zahraničí. Centrum poskytne informácie aj o kultúrnom dianí.
-
Základka v Banskej Bystrici neznámkuje. Klasické vysvedčenia schováva v trezore
Niektoré školy na Slovensku namiesto klasických známok hodnotia žiakov slovne. Jednou z nich je aj súkromná základka Škola u Filipa na Ružovej ulici v Banskej Bystrici, ktorá to tak robí už niekoľko rokov.
-
Školy vedú žiakov k zdravému stravovaniu, v druhom polroku sa bude preberať pitný režim
Úplnou novinkou projektu Viem, čo zjem, ktorý žiakov vzdeláva v zdravej výžive, je v druhom polroku interaktívna digitalizovaná lekcia, v ktorej žiaci získajú vedomosti o význame vody v ľudskom tele, prečo je také dôležité dodržiavať pitný režim a tiež akými spôsobmi môže telo signalizovať nedostatok tekutín.
-
JZS, NVM, CKJ, PLS, zistím... Viete, čo to znamená v reči mladých?
Rodičia sú PS, Vianoce Xmas... Skratky, roky zaužívané medzi anglicky hovoriacou mládežou naberajú na obľube aj medzi slovenskými teenagermi, ale nielen nimi. Vypomáhajú si samozrejme angličtinou, vytvárajú si však aj vlastné. Pre nezainteresovaného človeka, zvlášť ak je zvyknutý na starú dobrú osobnú konverzáciu, je to často hotová šifra.
-
VIDEO: Zrušenie klasických známok v školách? Poslanci zmenu pripúšťajú
Státisíce žiakov dnes dostali polročné vysvedčenia. Boli na nich najmä klasické známky. Niektoré školy však idú modernejšou cestou slovných hodnotení. Čo si o tom myslia poslanci? Pozrite si anketu s nimi vo videu TV Pravda. Poslanci v nej prezradili aj to, aké známky mali oni.
-
Psychologička: Za dobré vysvedčenie dieťa pochváľte, horšie známky hneď neriešte
Polročné vysvedčenie dnes dostane takmer 680-tisíc školákov. Či už domov prinesú jednotky alebo trojky, ako by na známky mali rodičia reagovať?
-
Hurá na lyže! Čo všetko musíte vybaviť predtým, než pôjde vaše dieťa na lyžiarsky kurz
Lyžiarske výcviky sú v plnom prúde. Keďže ich podporuje štát, zúčastniť sa môžu všetky deti. Viete, ako naň dieťa pripraviť, čo mu zabaliť a čo všetko musí zabezpečiť organizátor? Prinášame kompletný prehľad.
-
Hodnotiť deti známkami? Často je to len trest za chybu
Už vo štvrtok dostanú školáci polročné vysvedčenia. Je to ale správne zhodnotenie ich vedomostí a schopností? „Jedným z najväčších rizík známkovania je, že sú trestom za chyby,“ hovorí Juraj Hipš z Komenského inštitútu.
-
Ako vnímajú študenti holokaust či jeho popieranie, môžu vyjadriť v esejách
Nezabúdajme na holokaust, poučme sa z neho. Podporiť záujem mladých ľudí o moderné dejiny a posilniť ich kritické myslenie má nová autorská súťaž. Konšpirácie – holokaust – súčasnosť, je témou, na ktorú môžu študenti písať svoje eseje o problematike.
-
Bratislavská Petržalka hľadá Učiteľa, na ktorého sa nezabúda
Kto sa stane nezabudnuteľným učiteľom v bratislavskej Petržalke? Návrhy môžu posielať žiaci, ich rodičia, absolventi, riaditelia škôl či kolegovia učiteľov.
-
Čo všetko by deti vylepšili na Bratislave, ukáže súťaž
Čo vás napadne, keď sa povie Bratislava? Dopravné zápchy, Dunaj, hrad, vysielač na Kolibe? Ako vnímajú hlavné mesto deti, môžu teraz samé napísať alebo nakresliť.
-
Ako vnímajú deti ľudské práva, môžu nakresliť v novej súťaži
Aké ľudské práva mi chýbajú v škole? Na čo mám nárok a nemôžem to v škole využívať? Čo všetko by som pre seba a svojich spolužiakov chcel? To všetko môžu teraz žiaci základných a základných umeleckých škôl nakresliť v rámci súťaže, ktorú vyhlasuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
-
Mladá vedkyňa Silvia Schmidtová skúma, prečo nezaberá liečba rakoviny: „Na vede milujem, že každý deň je iný.“
Doktorandka Silvia Schmidtová (27) z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied sa snaží pomôcť pacientom s rakovinou semenníkov, ktorí nereagujú na bežnú liečbu. Výsledky jej práce sú veľmi nádejné. Za svoj výskum získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska.
-
Trenčianska univerzita zriadi od marca detský kútik, bude pre deti až do 12 rokov
Študenti a zamestnanci Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka od marca lepšie zosúladia svoje štúdium či prácu s rodičovstvom. Škola otvorí detský kútik určený deťom od troch do dvanástich rokov.
-
Vlk nezožral Červenú čiapočku, nový projekt ochranárov má zmeniť pohľad detí na vlka
Stala sa strašná vec, vlk ušiel z rozprávky, že ho už nebaví počúvať nadávky... Pamätáte si túto starú pieseň skupiny Elán? Vlk nie je zlý, sa teraz snažia presvedčiť verejnosť a predovšetkým deti aj ochranári prírody.
-
Pes nie je hračka, má žiakov naučiť literárna súťaž
Vzťah človeka a psa je hlavným motívom tohtoročnej literárnej súťaže Šumenie pre žiakov základných škôl a nižších ročníkov osemročných gymnázií. Kto sa chce zapojiť, svoje príspevky poézie alebo prózy môžu posielať do 18. februára.