Školák

 • Obrázok Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť

  Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť

  Vážení rodičia, v škole sa objavili vši, pozrite deťom hlavu. Takáto správa od učiteľky nepoteší, čaká vás zdĺhavé vyčesávanie nepozvaných návštevníkov. Dobrá správa ale je, že moderné prostriedky sú obvykle dostatočne účinné, a vlásky už strihať netreba.

 • Obrázok Ušetríš niečo? Žiaci sa v škole učili, ako hospodáriť s peniazmi

  Ušetríš niečo? Žiaci sa v škole učili, ako hospodáriť s peniazmi

  Takmer 2500 detí zo 43 škôl sa na vyučovaní mohlo porozprávať o tom, prečo je dôležité naučiť sa rozumne hospodáriť s peniazmi a myslieť aj na ich odkladanie pre budúcnosť.

 • Obrázok Vstávaj, nestihneme to! Mamy radia, ako deti dostať z postele bez protestov

  Vstávaj, nestihneme to! Mamy radia, ako deti dostať z postele bez protestov

  Keď deti ráno vstávajú do škôlky či školy, je už tma. A tak sa im celkom prirodzene nechce. Rodičia ich nervózne ťahajú za nohy z postele, decká sú rozospaté a nevrlé.

 • Obrázok V počítači či na papieri? Pri učení vyhrávajú staré dobré vlastné zápisky

  V počítači či na papieri? Pri učení vyhrávajú staré dobré vlastné zápisky

  Hoci vo voľnom čase nepustia mobil z ruky, a ich životné udalosti sa často merajú predovšetkým množstvom lajkov na sociálnych sieťach, predsa len pri učení dnešní teenageri nedajú dopustiť na staré dobré poznámky na papieri.

 • Obrázok Hurá! Voľno budú mať niektorí školáci celý týždeň

  Hurá! Voľno budú mať niektorí školáci celý týždeň

  Školy majú možnosť dať deťom v pondelok 29. októbra riaditeľské voľno. Niektoré to využijú. Žiakom sa tak jesenné prázdniny predĺžia o jeden deň na celý pracovný týždeň.

 • Obrázok Je moje dieťa dys alebo nie?

  Je moje dieťa dys alebo nie?

  Porúch učenia pribúda, viete však rozlíšiť, kedy už ide o problém, ktorý si zaslúži pozornosť odborníkov, a kedy sa s trochou snahy dá všetko zlepšiť?

 • Obrázok Ako sa chrániť na internete

  Ako sa chrániť na internete

  Najúčinnejšia ochrana je prevencia. V prípade nástrah, ktoré prináša deťom nechránené surfovanie po internete pripravila aj polícia viacero preventívnych programov. Jedným z nich je dotazník Ako sa nezamotať do sociálnych sietí.

 • Obrázok Záhradné jazierko, chov včiel, náučný chodník. Slovenské školy učia deti ekológii

  Záhradné jazierko, chov včiel, náučný chodník. Slovenské školy učia deti ekológii

  V Jelšave zriadili školskú záhradu s jazierkom či pocitovým chodníkom. V Myjave sa žiaci budú starať o včely. A v Podbrezovej si gymnazisti vybudovali vlastný náučný chodník. Tri príklady toho, ako sa slovenské školy snažia deti vychovávať k ekológii.

 • Obrázok V testovaní piatakov dopadli najlepšie Bratislavčania

  V testovaní piatakov dopadli najlepšie Bratislavčania

  Slovenčina a matematika ide najlepšie piatakom na západe Slovenska. Podľa výsledkov Monitora vzdelávania a odbornej prípravy z roku 2018, ktorý uverejnila Európska komisia,v testovaní najlepšie skončili Bratislavčania.

 • Obrázok Dnešné deti sa nevedia sústrediť. 6 rád, ako im pomôcť

  Dnešné deti sa nevedia sústrediť. 6 rád, ako im pomôcť

  Maťko si robí domáce úlohy, ale nie je schopný sa na to sústrediť dlhšie ako minútu, hneď niekam odbieha. Keď má prečítať pár viet zo šlabikára, narobí v tom desať chýb. Mýli si písmena či zle vysloví koncovku slova, pritom je šikovný a inteligentný. Mnoho dnešných detí trpí neschopnosťou koncentrácie, môže sa to však s pomocou rodičov naučiť.

 • Obrázok Je vaše dieťa závislé na mobile?

  Je vaše dieťa závislé na mobile?

  Dovolenku sme trávili na robinsonáde – samota pri mori, bez televízora, ostatných turistov. Chcela som, nech si celá rodina oddýchneme od civilizácie, vrátane výdobytkov techniky. Mobily sme používali, ale najmä na fotenie. Bolo to príjemných desať dní, nikto sa na nič nesťažoval...

 • Obrázok Vyšla kniha o slovenských dejinách pre deti

  Vyšla kniha o slovenských dejinách pre deti

  Stručné dejiny Slovenska pre najmladších čitateľov, tak sa volá nová kniha, ktorou chce autorka Denisa Gaálová prilákať deti k záujmu o minulosť vlastnej krajiny.

 • Obrázok Školáci hlasujú za svojich tohtoročných hrdinov

  Školáci hlasujú za svojich tohtoročných hrdinov

  Žiaci na 2200 školách na Slovensku majú možnosť rozprávať sa o hrdinských skutkoch svojich rovesníkov a vybrať z nich ten, ktorý považujú za najdôležitejší. Každoročná anketa Detský čin roka sa vyhodnotí v decembri, tento mesiac sa s ňou zoznamujú v školách.

 • Obrázok Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu

  Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu

  Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu nazvaného Záložka do knihy spája školy, si vyrobia záložky a vymenia si ich so školákmi z pridelenej partnerskej školy. Cieľom je priviesť deti k čítaniu a rozvinúť spoluprácu medzi školskými zariadeniami.

 • Obrázok Školy v Liptovskom Mikuláši usilujú o vznik dažďových záhrad

  Školy v Liptovskom Mikuláši usilujú o vznik dažďových záhrad

  Vo viacerých školách v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Mesto sa rozhodlo zapojiť do projektu na vytváranie takzvaných dažďových záhrad.

 • Obrázok Tie deti len tak nenechám! Riaditeľ školy chce dať šancu hendikepovaným

  Tie deti len tak nenechám! Riaditeľ školy chce dať šancu hendikepovaným

  Jeho škola začala v tomto školskom roku ako prvá zo stredných škôl na Slovensku prijímať aj žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím.

 • Obrázok Angličtina či iný jazyk? Školy dostanú od budúceho roka na výber

  Angličtina či iný jazyk? Školy dostanú od budúceho roka na výber

  Angličtina na základných školách by od budúceho školského roka nemala byť povinná. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) chce dať totiž školám na výber, aby sami rozhodli, aký svetový jazyk svojim žiakom ponúknu.

 • Obrázok Škola doma dáva deťom slobodu

  Škola doma dáva deťom slobodu

  Najznámejšou domácou žiačkou je od tohtoročných olympijských hier v Pchongjangu česká snowboardistka a zjazdárka Ester Ledecká. Jej rodičia patria u našich susedov v tejto oblasti medzi priekopníkov, a doteraz na domáce vzdelávanie nedávajú dopustiť.

Ďalšie naše weby