Ako vnímajú študenti holokaust či jeho popieranie, môžu vyjadriť v esejách

SITA, pt, 28. januára 2019 o 09:59

Nezabúdajme na holokaust, poučme sa z neho. Podporiť záujem mladých ľudí o moderné dejiny a posilniť ich kritické myslenie má nová autorská súťaž. Konšpirácie – holokaust – súčasnosť, je témou, na ktorú môžu študenti písať svoje eseje o problematike.

Múzeum holokaustu v Seredi uchováva osobné predmety Židov, odvlečených do koncentračných táborov.

Foto: PRAVDA, Ivan Majerský

Ide o jej štvrtý ročník, vyhlasuje sa pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý bol v nedeľu, v deň výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz v Poľsku.

Súťaž Susedia, na ktorých sme nezabudli vyhlasujú Prípravný výbor iniciatívy Čítanie mien obetí holokaustu, ICEJ Slovensko a Dokumentačné stredisko holokaustu. Ako informovala Michala Lônčíková z Dokumentačného strediska holokaustu, ambíciou súťaže je podpora záujmu mladých ľudí o moderné dejiny vlastného štátu a posilňovanie ich kritického myslenia, formovanie ich postojov k histórii Slovenska, k problematike ľudských práv v minulosti a súčasnosti.

Do súťaže sa môžu zapojiť študenti od 14 do 19 rokov. Maximálny rozsah je 9 000 znakov (päť normostrán). Podpísanú súťažnú esej so svojou poštovou adresou, e-mailom a telefónnym číslom v elektronickej verzii má autor poslať najneskôr do 30. júna na e-mailovú adresu: loncikova@dsh.sk.

Hodnotiaca komisia bude zložená zo zástupcov Dokumentačného strediska holokaustu, ICEJ Slovensko, Židovskej náboženskej obce v Bratislave a iných odborníkov zaoberajúcich sa dejinami Židov na Slovensku a témou holokaustu. Ocenené budú tri najlepšie súťažné príspevky. Autori víťazných prác budú pozvaní a vyhlásení na pietnom akte Čítania mien obetí holokaustu, ktorý sa pravidelne organizuje v Bratislave začiatkom septembra pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

V Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si svet pripomína utrpenie šiestich miliónov Židov, ktorí boli obeťami holokaustu počas druhej svetovej vojny.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >