- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Doklady, žiadosti, potvrdenia... Všetko, čo treba vedieť o domácom vzdelávaní
Podmienky pre domáce vzdelávanie sú u nás prísnejšie ako napríklad v Česku. Kým tam napríklad chodí žiak na preskúšanie raz ročne, u nás každý polrok. Doma sa tam môžu vzdelávať aj žiaci druhého stupňa, u nás len vo výnimočných prípadoch. Čo hovorí o domácom vzdelávaní zákon?
-
V triede je to nuda, hurá do záhrady! Školy stále častejšie vyučujú vonku
Výučba v školských záhradách si na Slovensku získava čoraz väčšiu obľubu. Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok prihlásilo rekordných 209 základných a stredných škôl.
-
Školákov posiela na tri týždne do sveta s piatimi eurami na deň a bez mobilov. Na Slovensko príde pedagogická reformátorka Margret Rasfeld
Pedagogická reformátorka Margret Rasfeld z Nemecka vystúpi na konferencii Pedagogickí hrdinovia 29. marca v Banskej Bystrici.
-
Odklad alebo prvá trieda? Kedy školu o rok posunúť, radí školská psychologička
O odklade školskej dochádzky by mali rodičia uvažovať, ak sa dieťa nedokáže sústrediť, neorientuje sa v čase a priestore alebo sa o seba ešte nezvládne dobre postarať samo.
-
Každé učenie je malý boj, asi sme mali počkať... Aké sú skúsenosti rodičov so zápisom do školy
Rozmýšľate, či už zapísať dieťa do školy alebo ešte počkať? Veková hranica šesť rokov je len orientačná. Najdôležitejšia je psychická zrelosť, na ktorú sa v posledných rokoch u nás našťastie prihliada čoraz viac. Odporúčanie rodičom je v tomto prípade jediné – zabudnite na tabuľky a na to, čo by sa malo, prvoradé je, ako sa cíti vaše dieťa. Tu sú štyri rôzne príbehy, ako nástup do školy vyriešili rodičia.
-
Štartuje súťaž Učiteľ Slovenska, posielajte svoje tipy. Odmena je 5-tisíc eur
Do 28. apríla môže verejnosť nominovať svojich favoritov do druhého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska, ktorá je súčasťou svetového ocenenia Global Teacher Prize. Prihlasovať sa môžu aj samotní pedagógovia.
-
Drží dieťa pri písaní správne ceruzku? Ovplyvňuje to aj rečové schopnosti, vraví špeciálna pedagogička
Takmer tretina škôlkárov, ktorí majú nastúpiť do školy, nevie pri písaní správne sedieť, držať ceruzku ani tlačiť pri písaní na papier. Vyplýva to zo správy Štátnej školskej inšpekcie o materských školách v uplynulom školskom roku.
-
Žiaci na západnom Slovensku sú lepší ako na východnom
Na Slovensku existujú veľké rozdiely vo výsledkoch žiakov na východe a západe krajiny. Vyplýva to zo správy o stave Slovenska, ktorú zverejnila Európska komisia.
-
Pozor písomka! Škola chce zlepšiť prospech žiakov tak, že rozpošle esemesky rodičom
Zatajiť písomku alebo zlé výsledky budú mať prievidzskí školáci ťažšie. Škola sa chystá posielať rodičom sms pripomienky, čo jej umožňuje projekt financovaný z fondov Európskej únie.
-
Vie sa vaše dieťa správne učiť? Ako si lepšie pamätať? Rady školskej psychologičky
Nahlas a s ceruzkou v ruke. Na tom istom mieste a v rovnakom čase. Bez vyrušovania. To sú niektoré z pravidiel, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu efektívnejšie a rýchlejšie sa doma učiť.
-
Ako sa doma s deťmi rozprávať o škole. Kritizovať učiteľku?
Hoci môžeme mať k fungovaniu školy výhrady, pre deti je veľmi dôležitá. Trávia v nej veľa času, riešia známky, kamarátov.
-
Juraj Hipš: Ako posielame deti do pekla
Mať radosť z venčeku aj školy by malo byť dopriate všetkým. Nielen kráľom a kráľovnám večera.
-
Ako trávi mládež piatkový večer? 24 opitých v jednom bare, najmladší mal 13 rokov
Trinásťročný školák po polnoci v krčme pod parou, jeho o rok starší kamarát tak isto. A k tomu ďalších 22 teenagerov. Toto odhalila policajná kontrola v jednom bare v jednom meste - v Šaštíne Strážach v noci z piatka na sobotu. Koľko mladých v tom čase asi popíjalo po celom Slovensku?
-
V Bratislavskom kraji pribudnú od septembra štyri nové bilingválne gymnázia. Na prihlášku máte už len dva dni
Rodičia detí, ktoré majú záujem navštevovať bilingválne gymnáziá v Bratislavskom kraji, majú už len dva dni na to, aby podali prihlášky. Do 20. februára môžu podať žiadosť i na štyri nové anglické bilingválne gymnáziá, ktoré začnú s výučbou od budúceho školského roka.
-
20 tipov, ako stráviť jarné prázdniny na východe Slovenska. Lyže, kúpanie, príroda, hrady, poznanie...
Čo s voľným týždňom? Jarné prázdniny si tento rok užijú ako prví školáci na východe Slovenska. Pre tých, ktorým sa nechce cestovať ďaleko, prinášame 20 užitočných tipov, čo sa dá robiť v Košickom a Prešovskom kraji.
-
Topánky sú topinky. České deti ovládajú slovenčinu na 58 %, ako sú na tom slovenské s češtinou? Otestovali sme ich
Prestávajú si české a slovenské deti rozumieť? Urobili sme test. České deti dostali desať slovenských slov, slovenské tie isté slová, len v češtine. Výsledok?
-
José Armando z Kolárova v škole vymeškal 666 hodín, jeho brata preto rieši polícia
V chodení poza školu má Slovensko zrejme nového rekordéra. Kým na jeseň riešila polícia deviatačku Michaelu, ktorá na východe Slovenska vymeškala zo školy 547 hodín, jej rovesník José Armando pri Komárne pridal ešte stovku – jeho absencia je momentálne 666 hodín.
-
Mladí získavajú informácie najmä z blogov, vyše tretina uprednostňuje alternatívne weby
Mladí ľudia od 15 do 24 rokov získavajú informácie najmä z blogov jednotlivcov, prieskum ukázal, že tak robí 93 percent respondentov. Iba 56 percent mladých Slovákov dôveruje tradičným médiám. Vyše tretina sa prikláňa k alternatívnym webovým portálom.
-
Moderné učenie. Písané písmenká dokáže deti naučiť aj mobilná aplikácia, ktorú vytvoril Prešovčan Vladimír Závada
Povedzte do mobilu písmenko, a ten vám ukáže, ako sa píše. Povedzte vetu, a napíše aj tú. Písaným písmom, pochopiteľne. Takúto aplikáciu, ktorá ma deťom uľahčiť učenie sa písaných písmen vytvoril nedávno Prešovčan Vladimír Závada pre svoje dve staršie dcéry. Stiahnuť si ju a využívať ako učebnú pomôcku môžu všetci rodičia.
-
Ako vybrať školu pre prváčika. „Hlavne nech je blízko bydliska, nemusí byť prestížna,“ radí školská psychologička
Rodičia dnes môžu zapísať svoje dieťa na akúkoľvek základnú školu, ktorá sa im pozdáva, nie sú odkázaní len na spádovú základku. A tak sa snažia vybrať tú „najlepšiu“, ktorá ponúka nadštandardnú výuku angličtiny či množstvo exkluzívnych krúžkov. Pre dieťa to však nemusí byť dobre, upozorňuje školská psychologička PhDr. Gabriela Herényiová, ktorá pôsobí na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.