- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Svojsky, ale deti boli nadšené. TAKTO sa škola rozhodla motivovať svojich žiakov k čítaniu
Táto škola sa ani netají, že vyučuje netradične, a rovnako netradične pristúpila aj k oslavám nedávneho Medzinárodného dňa knižníc. Vzbudiť v žiakoch záujem o literatúru sa rozhodli vskutku prekvapujúco.
-
Prechod na zimný čas bez stresu. Deťom pomôže najviac táto jedna vec
Posun času, ktorý nás čaká zo soboty na nedeľu, nám síce dopraje hodinku spánku navyše, nie všetci ho však vítajú s radosťou. Mnohí sa sťažujú, že im narúša biorytmus, spôsobuje nervozitu či nespavosť. Je to však naozaj také náročné?
-
Mať za spolužiaka Róma, hendikepovaného alebo inak znevýhodneného žiaka? Inšpekcia zisťovala, čo na to slovenské deti. A výsledok? Hmmm... To naozaj?
Aké sú postoje žiakov slovenských základných škôl voči spolužiakom z rôznorodých skupín? Zisťovala to Štátna školská inšpekcia prostredníctvom špecializovaného dotazníka na vzorke 1 055 žiakov druhého stupňa základných škôl.
-
Rakúsko, Amerika či Austrália? Študenti môžu žiadať o štipendiá, pozor, ostáva už len pár dní!
Národný štipendijný program ponúka vysokoškolákom štipendiá na študijný, výskumný alebo umelecký pobyt v ktorejkoľvek krajine sveta počas tohtoročného letného semestra.
-
Talentovaní vysokoškoláci dostanú štipendium na konci roka
Štipendiá pre talentovaných študentov majú byť vysokým školám vyplatené v decembri. Vtedy by ich mali dostať aj samotní žiaci.
-
Ochrana detí proti drogám by sa mala na školách posilniť. Pribudnú kamery, policajti, aj tento nový predmet
Kamerové systémy či zvýšená frekvencia policajných hliadok v okolí škôl. To sú opatrenia, ktorými chce minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) zvýšiť ochranu detí pred drogami.
-
Školy nevedia dostatočne pripraviť deti na život, myslí si väčšina Slovákov
Slováci menej dôverujú školám v schopnosti pripraviť mladých na život, vyplýva to z prieskumu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica na vzorke 1000 ľudí.
-
Kam sú až ochotní zájsť, aby dobre vyzerali? Hodnoty teenagerov sú neraz pomýlené, kto im pomôže?
Až 37 percent detí vo veku od 11 do 19 rokov nemá rado svoje telo a každé piate je ochotné ohroziť svoje zdravie, aby dosiahlo želaný výzor. Tieto výsledky prieskumu združenia Chuť žiť sú naozaj znepokojujúce a preto sa hľadajú riešenia, ako situáciu zlepšiť.
-
Toto svoje dieťa určite naučte. 10 pravidiel bezpečnosti pre školáka
Každý rodič chce, aby bolo jeho dieťa samostatné, napokon, je to aj nevyhnutné, nedá sa predsa stráviť s dieťaťom každú minútu dňa a dozerať na jeho bezpečnosť. Aby mohli rodičia bez obáv nechávať svoje deti samé, polícia odporúča niekoľko zásad, ktoré by ich mali vopred naučiť.
-
ROZHOVOR Každý piaty teenager je ochotný riskovať zdravie, aby lepšie vyzeral. Je to alarmujúce, varuje sociologička
Slovenská mládež považuje za veľmi dôležité, ako vyzerá, každý piaty mladý človek je dokonca ochotný za týmto účelom ohroziť svoje zdravie. Ukázal to prieskum združenia Chuť žiť, ktorý sa robil na vzorke 2 426 detí od 11 do 19 rokov. Prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť, vysvetľuje sociologička Katarína Čavojská.
-
Rožok s maslom a salámou? Čo by mala obsahovať vhodná desiata do školy
Školský rok neprináša povinnosti len deťom, ale aj rodičom. Mnohým pribudla každodenná otázka: Čo zajtra na desiatu? Nie je veru jedno, čo dieťa počas dňa zje.
-
Škoda, že neexistujú takéto predmety! 10 vecí, ktoré sa deti v škole neučia, no mali by
Nový školský rok je tu, do lavíc zasadlo vyše 740-tisíc žiakov základných a stredných škôl. A hoci sa deti učia veľa užitočného, predsa len prichádzajú do života nepripravené zvládať niekedy i bežné ťažkosti. Čo všetko sa deti neučia a mali by?
-
Dostatok spánku je dôležitejší než si myslíte. 10 zásad, ako deťom pomôcť dobre sa vyspať
Dobre sa vyspať v týchto horúčavách nie je jednoduché, spánok je však pre deti veľmi dôležitý. Najmä teraz, keď sa začala škola a deti sú nútené ráno skoro vstávať. Tu je pár tipov, ako si pomôcť.
-
Študentky pozor! Od septembra vás čaká táto zmena. Týka sa aj vás?
Na vysokých školách sa upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov. Zmeny sa dotknú aj tých, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov. O čo ide?
-
Pamätáte ešte? To boli časy… 10 vecí, ktoré dnešní školáci už nezažijú. Naopak, TOTO všetko z minulosti pretrvalo dodnes
Škola, základ života. Názov starého českého kultového filmu je výstižný dodnes. Hoci sa školy rokmi menia, deti v nich stále zažívajú niečo, čo ich ovplyvní na celý život. Čo všetko sa za posledné desaťročia pomenilo a naopak, čo zostalo?
-
Ako zvládnuť začiatok školského roka? Nepýtajte sa „Čo bolo v škole?“, použite oznamovaciu vetu, radí psychológ
Prirodzený strach zo školy deti v sebe nemajú, vypestujú ho u nich až dospelí. Aj preto by rodičia mali skôr než vetu „Čo bolo v škole?“ používať oznamovacie vety. Psychológ a špeciálny pedagóg z Inklucentra Viktor Križo hovorí, že aj veta „Učiteľka je zlá.“, či pravidelná bolesť brucha pred písomkou, môžu mať v skutočnosti oveľa hlbší význam. Ako zvládnuť začiatok školského roka? Mali by budúci prváci vedieť čítať a písať? Čo môžu rodičia urobiť, aby tlak zvládli aj oni?
-
Vyberáte školskú tašku? Na toto pozor! Viete, aká by mala byť jej maximálna hmotnosť?
Pred nami je posledný týždeň prázdnin a najvyšší čas na posledné nákupy školskej výbavy. Kým pri peračníkoch či ceruzkách je v podstate jedno, aké si vyberiete, pri školskej taške treba byť ostražití. Na čo pozor?
-
Koľko stojí prvák? Náklady na pomôcky stúpli o desatinu
Školský rok sa nezadržateľne blíži a rodičia už chystajú deťom výbavu. Náklady na školákov sú z roka na rok vyššie a ani tento nie je výnimkou.
-
Deti a vysvedčenia. Malo by sa zrušiť známkovanie?
Deti si zajtra prevezmú vysvedčenia, do akej miery záleží na známkach? Známka je len vyvrcholením celého procesu, jej celkový kontext je dôležitejší než samotné číslo, preto by rodičia nemali byť k deťom kritickí, aj keď hodnotenie nebude také, aké by si možno želali.
-
Nie sú tam písomky ani domáce úlohy, nik nemusí vedieť vybrané slová. „Vysvedčenia polovica našich žiakov vôbec nerieši,“ hovorí riaditeľ školy Juraj Mazák
Všetci si tykajú a oslovujú sa krstnými menami. Dieťa môže povedať učiteľovi „To je nuda, idem preč,“ a predsa je táto škola zaradená v oficiálnej sieti ministerstva školstva. „Naše deti budú možno priemerné z hľadiska vedomostí, určite však budú nadpriemerné v oblasti emocionálnej inteligencie, pri zvládaní konfliktov, riešení problémov,“ hovorí Juraj Mazák, riaditeľ súkromnej slobodnej školy v Košiciach, jedinej svojho druhu na Slovensku.