- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
ROZHOVOR Učiteľka jazykov Anna Jančová: O úspechu rozhoduje motivácia, angličtinu zvládnu aj veční začiatočníci
„Niekto sa dokáže naučiť jazyk z filmov a videí, iný potrebuje učiteľa, pravidelnosť a štruktúru, ďalší zasa byť hodený do vody a učiť sa jazyk v jeho autentickom prostredí," vraví učiteľka cudzích jazykov Anna Jančová, ktorá sa snaží vo výučbe používať inovatívne metódy.
-
Rómski žiaci sa nedokážu zapojiť do vyučovania na diaľku
Žiaci z rómskych komunít žijúcich na okraji spoločnosti sa v súčasnej situácii nemôžu či nevedia zapojiť do online vyučovania. Nedostatočný prístup k internetu a chýbajúce počítačové znalosti ich znevýhodňujú v porovnaní s možnosťami väčšinového obyvateľstva.
-
Začali zápisy do školy. Bez detí a bez potvrdení
Zápisy do prvých tried základných škôl potrvajú do 30. apríla. Uskutočnia sa bez osobnej prítomnosti žiakov.
-
Doma s deťmi. Tip na aktivitu 16: Akadémia vied má vzdelávacie videá pre starších žiakov
Slovenská akadémia vied (SAV) spúšťa projekt SAV vzdeláva žiakov. Nakrúca vzdelávacie videá, ktoré majú starším deťom pomôcť ako doplnok vyučovania na diaľku.
-
Ústav certifikovaných meraní vzdelávania má elektronické testy pre starších žiakov
Pre siedmakov, ôsmakov, deviatakov a aj pre stredoškolákov, ktorí sa v tomto období pre výskyt nového koronavírusu vzdelávajú online, pripravil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) ponuku elektronických testov. Zameriavajú sa na rôzne typy gramotností čitateľskú, matematickú, prírodovednú, finančnú či štatistickú.
-
Prečo máme vyhorené deti i rodičov a pri slove „škola“ stiesnený pocit v žalúdku
Koronavírus. Mimoriadna situácia. Zrazu všetko zatvorili. Aj školu. Deti ostali doma. Moje tri. Pre nás sa takmer nič nezmenilo. Vždy som bola podľa nálepiek iných „antisystémová matka“. Potešilo ma, že je to zrazu výhoda.
-
Nudia sa už doma? Najlepšie vzdelávacie weby na zábavné učenie. Aj veda na vlastnej koži
Školáci majú v domácej karanténe učenia až nad hlavu. Ak ich však zaujíma konkrétna oblasť a nechcú ísť len podľa úloh, ktoré im zadá na diaľku učiteľka, môžu ako doplnok využiť niektoré zo zaujímavých vzdelávacích portálov.
-
Obetavá učiteľka hádže sociálne slabým žiakom úlohy do schránok. „Musím podporiť deti bez internetu,“ vraví Jana Karľová
Zatiaľ čo mnohí rodičia sa dnes sťažujú, že učitelia zavaľujú deti cez počítač veľkým množstvom úloh, sú aj žiaci, ktorí sa k učivu nemajú ako dostať. Jednoducho preto, že pochádzajú zo sociálnej slabších pomerov a doma nemajú internet. Učiteľka Jana Karľová zo Sniny sa im rozhodla pomôcť.
-
Vlaky zadarmo pre študentov od stredy končia
Žiaci a študenti sa od stredy už zadarmo vlakom neodvezú. V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu vláda ruší od 1. apríla bezplatnú prepravu študentov na železnici do odvolania.
-
Ako budú tento rok vyzerať prijímačky na stredné školy?
Hrozba koronavírusovej nákazy ovplyvnila výrazne aj školstvo. Ak vaše dieťa čakajú prijímacie skúšky na stredné školy, prečítajte si, v akom režime sa budú tento rok odohrávať.
-
Testy Logickej olympiády si môžu vyskúšať všetky deti
Deti, ktoré pre zatvorené školy z dôvodu pandémie trávia tieto týždne doma, si môžu vyskúšať svoje vedomosti a nadanie. Iniciatíva Rozumieme nadaným zverejnila po prvýkrát testy finálových kôl celoslovenskej súťaže Logická olympiáda.
-
Zápisy do základných škôl budú v apríli bez detí. Potvrdenie lekára netreba
Na klasický slávnostný zápis do školy budú musieť budúci prváčikovia aj ich rodičia tento rok bohužiaľ zabudnúť. Situácia to neumožňuje, zápisy preto prebehnú bez detí. Ako presne?
-
Neposlúcha, nechce sa učiť. 6 najväčších problémov pri domácom vyučovaní a ich riešenia
Učenie sa s deťmi, keď dnes nechodia do školy, býva pre rodičov nočnou morou. „Ledva si sadneme k stolu, moje dieťa zrazu zaujíma všetko iné, len nie knihy,“ sťažuje sa Zuzana, mamička druháka. „Vôbec sa nesústredí, mám čo robiť, aby som syna za ten stôl vôbec posadila,“ pridáva sa jej kamarátka Martina. Ako deti motivovať a kde robia rodičia najčastejšie chyby?
-
Je Deň učiteľov, nahrajte potlesk pedagogickým hrdinom
Deti sa v súčasnosti učia doma a učitelia im látku posielajú online. Ak máte pocit, že práve učiteľ vášho dieťaťa zvláda túto nezvyčajnú situáciu na jednotku, poďakujte sa mu dnes potleskom.
-
Tento rok možno bude na vysvedčení slovné hodnotenie, pripúšťa minister školstva
Kvôli nedostatku známok za celý školský rok sa možno prvýkrát pristúpi k slovnému hodnoteniu na vysvedčení namiesto známok, pripustil nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.
-
Televízia mimoriadne spúšťa novú reláciu Školský klub pre malých školákov
Na obrazovky RTVS pribudne od stredy 18. marca nová interaktívna relácia pre malých školákov.
-
Učitelia sa môžu hlásiť do programu, ktorý im poskytne mentora pre svoj rozvoj
Učitelia majú možnosť prihlásiť sa do 30. marca do programu, ktorý im poskytne mentora pre profesijný a osobný rozvoj.
-
Slovenskí žiaci vyhrali na českom veľtrhu cvičných firiem
V hlavnej kategórii Najlepšia firma na 12. ročníku Veľtrhu cvičných firiem v Ostrave získali prvé tri ceny cvičné firmy zo Slovenska.
-
Sú ľaváci výnimoční? 5 oblastí, v ktorých nad pravákmi vynikajú
Píše vaše dieťa ľavou rukou? Zatiaľ čo ešte pred pár desiatkami rokov by ho učitelia násilím nútili preorientovať sa na pravú ruku, dnes sa ľaváctvo v mnohom považuje za výhodu. A hoci sa váš potomok možno bude spočiatku trochu trápiť s písaním, učte ho, že má byť na čo hrdý. Tu je päť oblastí, v ktorých ľaváci dosahujú výborné výsledky.
-
Odborníci navrhujú zaviesť dobrovoľný desiaty ročník na ZŠ
Vzdelávanie na druhom stupni základných školách by sa malo rozšíriť o dobrovoľný desiaty ročník, na stredných školách zase zaviesť prvý rok spoločného všeobecného štúdia. To sú len niektoré z odporúčaní predstavili analytici iniciatívy To dá rozum.