- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Učiteľ nakrúcal pre prváčikov zábavné videá: Hodina telocviku s vysávačom si vyslúžila nadšený potlesk
Pri vyučovaní na diaľku chcel svojich žiakov, prváčikov na Masarykovej základnej škole v severočeskom meste Litoměřice hlavne pobaviť. Nakrútil preto zábavné videá, ktoré sa páčili nielen deťom, ale aj ich rodičom.
-
Čaká vaše dieťa skúška na strednej škole? Iba bez teploty, rúško v triede nebude nutné
Hoci sa tento rok klasické prijímacie skúšky na stredné školy a maturity zrušili a žiaci sa budú prijímať na základe vysvedčení, predsa len sa niektoré druhy skúšok konať budú. Prečítajte si, za akých podmienok.
-
Na čo vám to vzdelanie bude? Školy stále hádžu študentom s hendikepom polená pod nohy
Študenti so zdravotným postihnutím sa neraz javia pre školu ako prekážka, pretože spomaľujú vyučovací proces, potrebujú rôzne úpravy a pomoc v porovnaní s ostatnými študentmi.
-
Chceme deti učiť inak! Rodičia vyzývajú ministra školstva na diskusiu
Sme sklamané, naše deti sa neučia pre učenie, ale pre predpísané očakávania, strácajú motiváciu a vzdelávanie je neúčinné. Takto zhŕňajú svoje poznatky z posledných dvoch mesiacov učenia sa na diaľku slovenské matky, ktoré zdôrazňujú nevyhnutnosť zmeny.
-
Školy a škôlky otvorili. Rodičia a učitelia však nie sú úplne nadšení, čo im prekáža?
Asi 60 percent škôlkarov a 70 percent žiakov prvého až piateho ročníka sa dnes vracia do vzdelávacích zariadení. Nie všetci rodičia a učitelia sú však nadšení z pravidiel, ktoré návrat sprevádzajú.
-
Bohumil Kartous: Školy sú ako parný stroj, potrebujeme však autá na hybridný pohon
„Koronakríza odhalila neschopnosť či neochotu veľkej časti učiteľov používať digitálne technológie i nerovnosť vo vzdelávaní danú rozdielnym zázemím rodín,“ hovorí Bohumil Kartous, autor knihy o nevyhnutných zmenách v školstve No Future. V susednom Česku jeden z lídrov debaty, kam sa majú školy v budúcnosti uberať.
-
Od pondelka majú žiaci a študenti vlaky znovu zadarmo
Od pondelka prvého júna bude obnovená bezplatná železničná preprava pre všetkých žiakov a študentov.
-
Vysvedčenie: základky si môžu vybrať, či dajú známky, slovné hodnotenie alebo to skombinujú
Ministerstvo školstva pripravuje vzor tlačiva koncoročného vysvedčenia, ktoré bude prispôsobené nielen na známky, ale aj na slovné hodnotenie.
-
Malá škola v Lozorne zvládla online výučbu na jednotku. „Veľmi nás to s deťmi zblížilo, učiť už budeme inak,“ vraví riaditeľka
Chceli, aby im zo vzdelávania nevypadlo jediné dieťa. Sociálne slabším rozdali mobily a tablety. Učili cez video najmenej polovicu všetkých hodín. A deti boli nadšené. „Vôbec nerátame s tým, že by sme po návrate do školy mali zmeny opustiť. Zvažujeme napríklad dávať deťom s určitou periodicitou deň domáceho vzdelávania. Má to celkom inú šťavu, náboj," vraví riaditeľka školy v Lozorne Lýdia Šuchová.
-
Stredné školy môžu od prvého júna otvoriť kvôli skúškam
Od prvého júna môžu obnoviť svoju činnosť aj stredné školy, ale len kvôli konaniu rôznych skúšok.
-
Takmer polovica rodičov dieťa do školy pošle, hlavne tí vzdelanejší a z malých miest
Viac ako 40 percent rodičov by určite poslalo svoje dieťa do materskej školy či základnej školy od prvého júna. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorý realizovala na vzorke 1098 respondentov.
-
Kedy dieťa do škôlky či školy radšej nedať. Radí pediatrička Katarína Vrbová
Škôlky a školy sa otvoria už o jedenásť dní a v mnohých rodinách sa momentálne rieši, či do vzdelávacích zariadení dieťa poslať. Nemôže odtiaľ priniesť domov koronavírus a ohroziť seba či ďalších členov rodiny?
-
Rodičia deti do škôl pošlú: „Nech len pekne idú, už im chýbajú spolužiaci.“
Dať či nedať do školy? Od júna budú pre škôlkarov a žiakov prvého až piateho ročníka otvorené vzdelávacie zariadenia. Opýtali sme sa mamičiek, či tam svoje deti pošlú.
-
Postreh učiteľky: Sú dnešné deti hlúpejšie a lenivejšie ako kedysi? Problém je inde, a nielen v školstve
Prečo sa deti bifľujú veci naspamäť a ťažko logicky chápu? Do akej miery za to môže zle nastavený systém učiva, aký podiel má rodina a veľké pohodlie, v ktorom deti nemusia vôbec nič? Deťom chýba rozhľad a skúsenosť, s ktorou by si dokázali stotožniť učivo. Ťažkosti dnešného učenia približuje tá najpovolanejšia – dlhoročná učiteľka matematiky a informatiky Silvia Bodláková.
-
Veľká neznáma: Môže návrat detí do škôl spôsobiť výrazný nárast epidémie?
Veľa rodičov už túži poslať potomkov do školy, aby zasa mohli vidieť svojich kamarátov a vzdelávať sa ako predtým. Sami tiež potrebujú do práce, pretože žiť z ošetrovného nie je bohviečo. V júni by sa možno mohli otvoriť školské zariadenia pre menšie deti, a tak vyvstáva logická otázka: Ako návrat detí do škôl ovplyvní slovenské štatistiky koronavírusu?
-
Veľký prehľad. Ako to bude so školami, škôlkami, zápismi, prijímačkami či maturitami?
Niektoré rozhodnutia v oblasti školstva už padli, na iné, predovšetkým na termín znovuotvorenia materských a základných škôl, sa stále čaká. Prinášame vám velký prehľad toho, ako bude vzdelávanie vyzerať v nasledujúcich mesiacoch.
-
ROZHOVOR Učiteľka jazykov Anna Jančová: O úspechu rozhoduje motivácia, angličtinu zvládnu aj veční začiatočníci
„Niekto sa dokáže naučiť jazyk z filmov a videí, iný potrebuje učiteľa, pravidelnosť a štruktúru, ďalší zasa byť hodený do vody a učiť sa jazyk v jeho autentickom prostredí," vraví učiteľka cudzích jazykov Anna Jančová, ktorá sa snaží vo výučbe používať inovatívne metódy.
-
Rómski žiaci sa nedokážu zapojiť do vyučovania na diaľku
Žiaci z rómskych komunít žijúcich na okraji spoločnosti sa v súčasnej situácii nemôžu či nevedia zapojiť do online vyučovania. Nedostatočný prístup k internetu a chýbajúce počítačové znalosti ich znevýhodňujú v porovnaní s možnosťami väčšinového obyvateľstva.
-
Začali zápisy do školy. Bez detí a bez potvrdení
Zápisy do prvých tried základných škôl potrvajú do 30. apríla. Uskutočnia sa bez osobnej prítomnosti žiakov.
-
Doma s deťmi. Tip na aktivitu 16: Akadémia vied má vzdelávacie videá pre starších žiakov
Slovenská akadémia vied (SAV) spúšťa projekt SAV vzdeláva žiakov. Nakrúca vzdelávacie videá, ktoré majú starším deťom pomôcť ako doplnok vyučovania na diaľku.