- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať
Naučiť dieťa smrkať nie je nič jednoduché, potvrdí asi väčšina rodičov. Preto je dobré začať s nácvikom tejto dôležitej schopnosti čím skôr a ideálne pomocou hry.
-
Príjemné obrázky, ľúbivé slogany vydávané za fakty. Reklama na umelé mlieko manipuluje celú spoločnosť
Veľa rodičov to berie už akosi automaticky – ak dieťa prestane piť materské mlieko, má dostávať umelé. Minimálne v prvom roku, vďaka vytrvalej kampani na takzvané „pokračovacie“ mlieka si dokonca myslia, že dieťa o niečo ukrátia, ak mu ho nebudú dávať až do troch rokov. V skutočnosti však už štvormesačné bábätká môžu začať prechádzať na normálnu stravu, po ktorej zavedení umelé mlieko nepotrebujú. A staršie deti už vôbec nie.
-
Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?
Sťahovať alebo nie? Starostlivosť o intímne partie chlapcov v prvom roku života sprevádza množstvo protichodných informácií. Časť zdravotníkov odporúča tak, časť inak. Ako by to malo byť?
-
Musí si po kŕmení dieťa vždy odgrgnúť a v ktorých polohách sa mu to najrýchlejšie podarí?
Po každom dojčení by si dieťa malo odgrgnúť, verí i dnes väčšina mamičiek. Nie je to však celkom pravda.
-
Prvé jedlo bábätiek. Naozaj to musí byť mrkva?
Sú toho plné príručky: Najprv mrkva, tekvica či iná zelenina. Nie ovocie, lebo by si dieťa zvyklo na sladké a nechcelo nič iné. Všeobecne rozšírené odporúčania o prvých jedlách bábätiek však vôbec neodrážajú skutočnosť. Opatrnosť je v tomto prípade prehnaná, zoznamovanie dieťaťa s jedlom môže byť úplne slobodné a prirodzené. Bez obáv.
-
Odlúčenie a bezmocnosť. Najväčšie trápenia rodičov predčasne narodených detí
Zdravotná starostlivosť je vynikajúca, horšie je to už so psychickou stránkou. O predčasne narodené deti je v našich nemocniciach postarané na vysokej úrovni, o rozpoloženie ich rodičov sa ale nezaujíma takmer nik. Zostávajú osamotení, bez kontaktu s dieťaťom, bez zapojenia do starostlivosti oň a plní strachu o svoje bábätko.
-
Vonku aj v zime! Zásady obliekania. Kedy ísť prvýkrát s novorodencom. Ako poznám, že je drobcovi zima
Deti by mali vonku tráviť minimálne hodinu denne, a to aj v zimnom počasí. Ak sa správne oblečú, zimné radovánky si užijú naplno.
-
Odteraz bez plaču! Strihanie nechtíkov nemusí byť horor
Strihanie nechtíkov nie je drobcom príjemné, boja sa bolesti, nechápu, prečo im zasahujeme do tela. Navyše ich obmedzujeme v pohybe, a to nemá nikto malý rád.
-
Bábätko po pôrode dojčí 84 percent Sloveniek, o pol roka neskôr už len polovica
Síce pomaly, ale predsa. Kampane na podporu dojčenia nie sú márne a združenia, pomáhajúce mamičkám žnú ovocie svojej práce. Síce nie dramaticky, ale počet dojčených detí na Slovensku rastie.
-
Ochráni podávanie lepku v štyroch až šiestich mesiacoch pred celiakiou? Je to celé inak
„V štyroch až šiestich mesiacoch by malo bábätko dostávať v strave lepok, aby sa predišlo celiakii a iným potravinovým alergiám.“ Tiež ste sa stretli s týmto odporúčaním? Hoci je to všeobecne rozšírená rada, v skutočnosti ide o špekuláciu, ktorá nemá oporu vo vedeckých základoch.
-
Ako odnaučiť od cumlíka? Tu je zopár praktických tipov
Cumlík deti upokojuje, môže však mať nepriaznivý vplyv na vývin zúbkov a rozvoj reči, ďalej zhoršuje dojčenie a vedie i k ďalším komplikáciám, medzi ktorými si zvláštnu pozornosť zaslúži dýchanie ústami majúce súvislosť s častými infekciami či chrápaním.
-
Uľahčite si to. 9 vecí, ktoré pri bábätku naozaj robiť nemusíte
Mať doma bábätko je jednou z najkrajších vecí, ktoré sú človeku dopriate, väčšina však dodáva, že zároveň to prináša aj množstvo povinností. Áno, bábätko vyžaduje starostlivosť, mnohé činnosti, o ktorých sa však traduje, že sú pri dieťatku nevyhnutné, skutočnosti vôbec potrebné nie sú. Tu je ich prehľad.
-
Najobľúbenejšie mená bábätiek v roku 2020. Kraľovali Ema a Jakub
Najčastejšie mená dievčatiek sú Ema, Sofia a Nina. U chlapcov vedú Jakub, Samuel a Michal.
-
Čo platí a čo nie? Urobte si test o dojčení, pomôže vám zorientovať sa v spleti rád
Tých rád a múdrostí je toľko, že sa v tom človek veľmi ľahko stratí. Dojčenie je najjednoduchší spôsob starostlivosti o dieťa, ak sa chce najesť, napiť, upokojiť, stlmiť bolesť či zaspať. Nie pre každú ženu je však dojčenie jednoduché, neraz najmä pre nesprávne rady, ktorých sa jej dostáva od okolia. V spolupráci so združením MAMILA vám dnes prinášame test, ktorý vám pomôže sa v radách vyznať.
-
Potreby bábätka a mláďatka sú na začiatku úplne rovnaké,vraví autorka nového detského diára
Mláďa ako mláďa, zvieracie i ľudské majú veľa spoločného. Potrebujú matku, jej blízkosť a mlieko. Michaela Martineková na to prišla na vysokej škole, keď študovala veterinárnu medicínu. Dnes chce tento odkaz šíriť ďalej pomocou nového diára, ktorý vytvorila nielen pre biologických, ale aj pestúnov a adoptívnych rodičov.
-
ROZHOVOR Svetlana Kapalková: „Na reč dieťaťa má zásadný vplyv, či mu rodičia čítajú.“
„Štúdie ukazujú, že na jazykovú úroveň dieťaťa má zásadný vplyv počet detských kníh a frekvencia, s akou mu rodičia čítajú,“ vraví v rozhovore popredná odborníčka na vývin detskej reči Svetlana Kapalková.
-
10 tipov na rozvíjanie jemnej motoriky pomocou vecí, ktoré máte doma
Ak ste rodičia či prarodičia, určite ste už zistili, že deti sa najradšej hrajú s úplne obyčajnými vecami. Nemusíte kupovať drahé hračky, stačí sa rozhliadnuť po vlastnom byte. Ak máte dieťa, ktoré si práve trénuje svoju jemnú motoriku, predstavte mu zaujímavé aktivity „made in“ vaša domácnosť. Tu je 10 našich tipov.
-
Prečo je nutné podať deťom po pôrode vitamín K?
Hneď po narodení dostáva dieťatko vitamín K, prípadne ho berie ešte i prvých pár týždňov svojho života. Viete ale prečo?
-
„Dojčenská“ voda pre bábätká? Zbytočný biznis, vhodnejšia je z vodovodu
„Bábätku dávajte špeciálnu dojčenskú vodu, inú nepoužívajte. Pre istotu.“ Koľko matiek sa stretlo s takouto radou? „Dojčenská voda“ sa odporúča, keď dieťa začína piť z pohárika, ako nápoj pre dojčiace mamičky, dokonca aj pri varení príkrmov. Ale prečo? V čom je však lepšia, než obyčajná? Odpoveď je jasná: V ničom, ide o marketingový ťah, navyše neetický.
-
Čo všetko je pri bábätku normálne a ktoré „rady“ dávno neplatia? Vysvetľuje šesť odborníčok v novej knihe pre moderné matky
Prečo plače? Má koliku? Ako zvládnuť prerezávanie zúbkov? Kedy zavádzať lepok a kedy mu ponúknuť vodu? Otázky, ktoré si pri bábätku kladie každý rodič, a na ktoré existuje množstvo rôznych odpovedí v knihách, brožúrach i na internete. Zorientovať sa v početných radách a odlíšiť ich od pseudorád chce pomôcť nová kniha Lenky Žofajovej Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok).