Príjemné obrázky, ľúbivé slogany vydávané za fakty. Reklama na umelé mlieko manipuluje celú spoločnosť

Patricia Poprocká, 7. februára 2021 o 04:41

Veľa rodičov to berie už akosi automaticky – ak dieťa prestane piť materské mlieko, má dostávať umelé. Minimálne v prvom roku, vďaka vytrvalej kampani na takzvané „pokračovacie“ mlieka si dokonca myslia, že dieťa o niečo ukrátia, ak mu ho nebudú dávať až do troch rokov. V skutočnosti však už štvormesačné bábätká môžu začať prechádzať na normálnu stravu, po ktorej zavedení umelé mlieko nepotrebujú. A staršie deti už vôbec nie.

Šťastná matka, šťastné dieťa, jeden z najčastejších sloganov výrobcov umelého mlieka. A primeraná fotka k tomu, ako inak.

Foto: shutterstock.com

Reklama na umelé mlieko je vábivá, rodičom prezentuje pohodu, šťastnú rodinku a k tomu množstvo „pozitív“, ktoré jeho používanie zabezpečí. Napríklad „pokojný spánok, všetky potrebné vitamíny, žiadnu koliku,“ a podobne. Z nepochopiteľných dôvodov sa na reklamu dajú nahovoriť aj známe matky, ktoré svoje dieťa dojčia, resp. dojčili, napríklad svojho času Jasmina Alagič Vrbovská či najnovšie speváčka Mária Čírová.

Hlavným problémom reklám na umelé mlieko je, že sú v honbe za ziskom neetické. „Reklama na kašu „na dobrú noc“ naznačuje, že budenie sa polročného bábätka v noci už nie je normálne a treba to zmeniť. Reklamy na „antikolikovú“ fľašu propagujú nesprávnu predstavu, že bábätká plačú preto, že majú „koliku“, „bolí ich bruško“, a neumožňujú rodičom nadobudnúť potrebné zručnosti na uspávanie bábätiek. Neetická propagácia umelého mlieka je jednou z hlavných príčin, prečo 92 % žien zažije problémy s dojčením už v prvom týždni po pôrode a prečo v ďalších mesiacoch väčšina bábätiek prestane byť dojčená úplne,“ upozorňuje na svojom webe združenie MAMILA, ktoré sa venuje pomoci matkám pri dojčení.

Ľudia totiž často nerozlišujú medzi reklamnými posolstvami a informáciami. Naopak, posolstvá vnímajú ako informácie. „Sú vžité do takej miery, že ľudia už ani netušia, že z reklamy pochádzajú, a prezentujú ich ako fakty o dojčení či umelej výžive,“ konštatuje MAMILA.

Čím drahšie, tým lepšie?

Pripomína prieskum vo Veľkej Británii, podľa ktorého rodiny mali väčšiu tendenciu preberať z reklám pozitívne posolstvá a vyberať si konkrétne značky umelého mlieka na základe reklamných odkazov. Napríklad o „pridaných ingredienciách“, očakávanom lepšom spánku bábätka, o vplyve na jeho správanie, a tiež na základe predpokladu, že niektoré značky umelého mlieka boli vyvinuté „vedecky“ či boli „bližšie k materskému mlieku“.

Reklamy sa im zdali vedecké a prínosné. „Napríklad zo skupiny respondentov, ktorí nepoužívali umelé mlieko, 18 % verilo, že niektoré značky umelého mlieka pomáhajú bábätku, aby jeho spánok bol lepší. Zo skupiny rodín, ktoré používali umelé mlieko, tomuto tvrdeniu verilo až 41 %. Až pätina z respondentov bola presvedčená, že konkrétna značka umelého mlieka, ktorú používali, mala pre ich bábätko špecifický prínos,“ cituje výsledky MAMILA s tým, že rodiny vyberali drahšie umelé mlieko s presvedčením, že je lepšie.

Čo je vlastne umelé mlieko

Fakty o umelom mlieku sú pritom iné a žiaľ, k rodičom sa nedostávajú. „Umelé mlieko sa skladá z množstva zložiek, od rastlinných až po živočíšne,“ vysvetľuje nutričná terapeutka Sylva Šmídová v knihe Lenky Žofajovej Sprievodca rodiča dnešného. Obsahuje napríklad cukry rôzneho pôvodu, rastlinné oleje, rybí olej, kravské mlieko.

„Inými slovami – pri pití umelého mlieka pije bábätko mnohozložkovú potravu. A preto je vo veku 4 mesiacov čas nahrádzať umelé mlieko mnohozložkovou potravou, ktorá je čerstvá a predstavuje skutočné jedlo,“ vysvetľuje Sylva Šmídová s tým, že bábätko tak získa viac živín a zároveň sa učí jesť to, čo bude jesť neskôr.

Malo by ísť o vyváženú a bohatú stravu s dostatočným množstvom železa, vitamínu A, tuku, bielkovín, sacharidov a vápnika. Ak sa u nedojčených bábätiek začne s prechodom na normálnu stravu v štyroch mesiacoch, v šiestich je možné prestať s používaním umelého mlieka úplne.

Nebojme sa normálnych jedál

„Je zaujímavé, ako veľmi sa bojíme reálnych jedál, ktoré by bábätku mohli aj chutiť. Napríklad na cibuľke ani vajíčku nie je nič, čo by bábätko nemohlo zjesť. Kedysi sa hovorilo, že bábätko má síce dostávať žĺtok, ale bielok až neskôr z dôvodu obsahu bielkovín. Na druhej strane sa príjem bielkovín „naháňa“, aby ich bábätko dostávalo. Bábätko zje kúsok praženice, nie je to tak, že by jeho celodenný príjem potravy tvorila len praženica z mnohých vajec,“ reaguje na dilemy rodičov zo života Sylva Šmídová v spomínanej knihe Sprievodca rodiča dnešného.

Ďalší príklad udáva napríklad smotanu. „Smotana je kravské mlieko, ktoré deti dostávajú v umelom mlieku a nikto sa nad tým nepozastavuje. To, že je v smotane veľa tuku? Deti potrebujú tuk, koniec-koncov, so umelého mlieka je tuk špeciálne pridávaný navyše, takže deti kŕmené umelým mliekom v podstate pijú mlieko so zvýšeným obsahom tukov.“

Expertka nevidí problém ani pri pečenom mäse (ak nie je prislané) či cesnaku. „Bábätko má vo veku, kedy začína jesť, normálny tráviaci trakt, pripravený na konzumáciu normálneho jedla. Je zaujímavé, že ľudia majú zakorenenú predstavu, že jedlo, ktoré bežne jedia, je „ťažko stráviteľné“ alebo „nebezpečné pre bábätko“, hoci v skutočnosti nevedia povedať čoho presne sa boja,“ uzatvára Sylva Šmídová s tým, že ak jedia niečo naozaj nevhodné, je to nevhodné aj pre nich samotných, nielen pre bábätko, a treba sa začať stravovať zdravšie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Chystá sa veľká online konferencia pre budúcich a čerstvých rodičov

  Chystá sa veľká online konferencia pre budúcich a čerstvých rodičov

  Prvý júnový víkend sa uskutoční veľká online konferencia zameraná na potreby rodičov detí do jedného roka. Na podujatí s názvom Sprievodca rodiča dnešného (Prvý rok) vystúpi 10 expertiek z rôznych oblastí.

 • Obrázok Prvé štyri dni. Čo všetko čaká dieťatko krátko po narodení?

  Prvé štyri dni. Čo všetko čaká dieťatko krátko po narodení?

  Prečítajte si, čo môže vyľakať čerstvú mamičku, ako sa bude meniť vzhľad novorodenca, ktoré zdravotné problémy sa možno objavia či kedy sa rozbehne dojčenie?

 • Obrázok Aj bábätká potrebujú byť samostatné! Toto sú situácie, kedy im to treba umožniť

  Aj bábätká potrebujú byť samostatné! Toto sú situácie, kedy im to treba umožniť

  Samostatnosť a bábätká nejde príliš dohromady, keďže v prvých mesiacoch bytostne potrebujú blízkosť a starostlivosť dospelých. Napriek tomu však dokážu robiť aj samostatné rozhodnutia, na ktoré by sme im mali prenechať priestor a rešpektovať ich, aby mohli prirodzene a zdravo rásť.

 • Obrázok Pomoc či biznis. Aké pomôcky na dojčenie sú naozaj pomôckami

  Pomoc či biznis. Aké pomôcky na dojčenie sú naozaj pomôckami

  V ponuke je toho neúrekom, čo je ale naozaj potrebné? Trh ponúka mamičkám množstvo „pomôcok“, ktoré im majú uľahčiť dojčenie. Niektoré sú užitočné, vo väčšine prípadov však ide o vyhadzovanie peňazí. Viete sa v nich orientovať?

 • Obrázok PRÍBEH Ako sme sa s Nelkou zbavili klobúčikov. Netreba sa vzdávať, nech vám nahovoria čokoľvek

  PRÍBEH Ako sme sa s Nelkou zbavili klobúčikov. Netreba sa vzdávať, nech vám nahovoria čokoľvek

  „S takými plochými bradavkami budete sotva dojčiť, ale skúste to, možno s klobúčikmi... Veta, ktorá žiadnu čerstvú mamičku v pôrodnici nepoteší, pre mňa mala cenu zlata. Po úporných pokusoch nadojčiť svoju dvojdňovú dcérku som to vnímala priam ako svetlo na konci tunela. Konečne mi niekto povedal, čo mám robiť,“ opisuje začiatky svojej cesty k dojčeniu Mária, dnes už matka dvoch detí, ktorá ženám odkazuje, aby sa nenechali odradiť a spoliehali sa na vlastnú intuíciu.

 • Obrázok Kúpať bábätko každý deň netreba. Ako často postačí?

  Kúpať bábätko každý deň netreba. Ako často postačí?

  Večerné kúpanie bábätka býva rituál, na ktorý sa zvykne tešiť celá rodina, najmä mladší súrodenci. Teplo a vôňa detského oleja sú jasným dôkazom vzácnej prítomnosti maličkého dieťaťa. Nie každé bábätko však kúpanie obľubuje a navyše kúpať sa každý deň nie je ani potrebné. Ako často teda kúpať, čo robiť, ak váš drobec vo vaničke neustále plače?

 • Obrázok Kedy chráni dojčenie pred otehotnením?

  Kedy chráni dojčenie pred otehotnením?

  Pol roka, rok alebo viac? Prvá menštruácia po pôrode prichádza u každej ženy inak. Čo je pravdy na tom, že ak mamička dojčí, dovtedy nemôže otehotnieť?

Ďalšie články v rubrike >