- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
„Nedonosené deti sú nevyvinuté obludy, zbavme sa ich,“ vyzval škandózne expolitik. Čo nasledovalo, veru nečakal
Ťažko uveriť, že v 21. storočí je vôbec niečo také možné. V dobe, keď medicína robí veľké pokroky a dokáže zachrániť i dieťatko vážiace pri narodení len niekoľko stoviek gramov, sa niektorí ľudia neštítia dávať najavo svoje názory ako zo stredoveku.
-
Kočíkovanie bábätka je výnimkou zo zákazu vychádzania
Pod výnimky zo zákazu vychádzania spadá aj kočíkovanie bábätka.
-
Máte pochybnosti, či vaše dieťa nezaostáva? Na webe môžete vyplniť vývinový dotazník, dostane ho váš pediater
Vyvíja sa moje dieťa správne, alebo sa máme znepokojovať? Ak máte pochybnosti, môžete vyplniť špeciálny dotazník na webe zameraný na správny vývin detí.
-
Bábätká kŕmené z fľašky môžu zhltnúť až milióny mikroplastov denne!
Ďalší argument, prečo sa snažiť o dojčenie, priniesla nová vedecká štúdia. Jej autori upozorňujú na to, že deti kŕmené umelým mliekom z fľaše sa nechtiac stávajú príjemcami miliónov častí mikroplastov.
-
„Nočné dojčenie kazí zuby. Dieťa si má aj poplakať...“ 5 najčastejších chybných rád lekárov pre mamičky
„Verím odborníkom, verím svojmu pediatrovi...“ Veriť expertom a nie internetovým diskusiám pri starostlivosti o bábätko vyzývajú rodičov aj všetky médiá a rodičovské brožúrky. V mnohých prípadoch je to správne, aj keď i tu sú výnimky. Nie je vždy odborník ako odborník, ani rada ako rada, najmä ak ich mamičkám podsúvajú experti platení firmami, vyrábajúcimi umelé mlieko či rôzne iné detské pomôcky.
-
Ako u detí liečiť múčnivku v ústočkách? Hlavne nepoužívajte krémy určené na pokožku
Múčnivka je pomerne častý zdravotný problém u novorodencov a malých dojčiat. Za biely povlak na jazyku, ktorý po zotretí niekedy krváca, môže kvasinka Candida albicans.
-
Meningokok útočí nenápadne a rýchlo
Zákerné meningokokové ochorenie je najnebezpečnejšie pre deti do piatich rokov veku, obzvlášť pre dojčatá. Potom pre deti v puberte.
-
Každé desiate dieťa sa narodí predčasne
Každé desiate dieťa na Slovensku sa narodí predčasne. Iba za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30 percent. Aj vďaka novorodeneckým intenzívnym jednotkám prežije viac ako 85 percent novorodeniatok.
-
Zbytočný strašiak. Nosenie bábätkám nekazí chrbticu ani kĺby, naopak
Poškodzuje časté nosenie detský chrbátik alebo bedrové kĺby? Mali by mamičky počítať, koľko hodín denne nosia, aby bábätku neublížili? Aj keď časť odbornej verejnosti stále radšej verí kočíkom, prax dáva za pravdu druhej strane a neobmedzené nosenie detí jednoznačne odporúča.
-
Noste svoje deti! Budú sebavedomejšie, samostatnejšie i odolnejšie voči depresiám
Nebojte sa nosenia, naopak. Nosené deti sú samostatnejšie, majú väčšiu sebadôveru i zdravé sebavedomie, potvrdzujú to výskumy aj skúsenosti rodičov.
-
„Nesmieš, lebo kojíš...“ Ktoré zákazy pre dojčiace ženy sú oprávnené a ktoré nie
„Nesmieš, lebo kojíš...“ Veta, ktorú počúvajú dojčiace ženy pri rôznych činnostiach, často nezmyselne. Aj keď to zväčša všetci myslia dobre v snahe zabezpečiť bábätku čo najlepšiu starostlivosť, obmedzenia sú v skutočnosti nepotrebné a niekedy spôsobia presne opačný efekt: Ženy dojčiť prestanú, hoci by nemuseli, lebo chcú žiť „zasa normálne“.
-
Lekárka Katarína Maťašová: Dojčenie je nenahraditeľné, chráni zdravie dieťaťa i matky
Dojčenie je pre dieťa nenahraditeľné, poskytuje mu všetky potrebné látky pre optimálny rast, vývoj a ovplyvňuje jeho zdravie nielen v detstve, ale po celý život. Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia to povedala zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin a predsedníčka výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Katarína Maťašová.
-
Kontakt koža na kožu upokojuje i znižuje horúčku. Ak vám ho neumožnili po pôrode, vynahraďte si ho neskôr
Prvým okamihom po pôrode sa síce nič nevyrovná, ženy, ktorým nebolo umožnené mať svoje dieťa v prvých minútach v kontakte koža na kožu, ale nemusia zúfať. Aj keď to už nebude celkom ono, vynahradiť zameškané si môžu kedykoľvek neskôr a tak využívať blahodarné účinky tohto kontaktu.
-
„Mama, kde si?“ Bábätko si pýta dojčenie dlho predtým, než sa rozplače. Takto to spoznáte
Ide to aj bez sĺz. Bábätko si dojčenie nemusí pýtať len plačom, ten je vlastne až posledným zo signálov, ktorým sa dieťa dožaduje matkinho prsníka. Záujem o dojčenie možno rozpoznať aj podľa iných znakov a matka, ktorá to dokáže, má to, čo niektorí považujú za nemožné – bábätko, ktoré neplače.
-
Nechajte nás spolu! Celosvetová kampaň Zero separation proti odlučovaniu rodičov od ich predčasne narodených detí
Po Zero waste je tu Zero separation. Tentoraz však nejde o ekologickú aktivitu, ale o podporu nepretržitého kontaktu predčasne narodených bábätiek s ich rodičmi. Rodič predčasniatka totiž nie je v nemocnici návšteva, ale bytosť, ktorú bábätko potrebuje pri sebe zo všetkého najviac, na čo sa v zariadeniach často neprihliada.
-
Fyzioterapeutka Zuzana Hejduková: Nahé a bosé deti sú najspokojnejšie
Dieťa sa naučí chodiť aj bez chodítka, za ruky ho nevoďte, dbajte na to, aby ste ho jednostranne nepreťažovali, radí rodičom Zuzana Hejduková, vedúca fyzioterapeutka oddelenia rannej rehabilitácie v Adeli Medical Center v Piešťanoch.
-
Zákazom odzvonilo! Zistenia novej štúdie, čo môže jesť žena, ktorá dojčí
Čo by mala a čo nemala jesť mamička, ktorá bábätko dojčí? Otázku si kladú snáď všade vo svete a odpoveď je na ňu väčšinou vždy iná. Závisí totiž viac od kultúrnych zvyklostí než od toho, čo je pre dojčiacu matku naozaj vhodné. A hoci sa väčšina matiek snaží stravu kontrolovať, v skutočnosti netreba, jesť sa môže všetko.
-
Čo má dieťa vedieť v jednom roku? Orientačný prehľad pre rodičov
Vyvíja sa moje dieťa správne? To zaujíma každého rodiča. Vývoj je síce individuálna záležitosť, ale existujú orientačné body, ktoré napovedia, či je všetko v poriadku.
-
Slovensko na chvoste, predbehol nás aj Afganistan. WHO porovnávala, ako štáty chránia ľudí pred reklamou na umelé mlieko
Viete, čo má na dojčenie najväčší vplyv? Reklama na umelé mlieko. Práve tá spôsobuje, že túto výživu používajú aj rodiny, ktoré ju nepotrebujú, a že pri problémoch s dojčením siahnu ženy práve po umelom mlieku, pretože v ňom vidia vyriešenie problémov. Ako ukázal najnovší monitoring Svetovej zdravotníckej organizácie, na Slovensku sa takejto reklame darí veľmi dobre.
-
Úžasné VIDEO o predčasne narodených bábätkách. Čo dokážu a čo najviac potrebujú?
Predčasne narodené bábätká zostali počas koronakrízy na dlhé týždne separované od matiek, a hoci sa situácia teraz zlepšila, stále má ďaleko k tomu, ako by mal kontakt predčasne narodeného dieťaťa s matkou vyzerať.