Ako odnaučiť od cumlíka? Tu je zopár praktických tipov

Gabriela Bachárová, 6. januára 2021 o 04:20

Cumlík deti upokojuje, môže však mať nepriaznivý vplyv na vývin zúbkov a rozvoj reči, ďalej zhoršuje dojčenie a vedie i k ďalším komplikáciám, medzi ktorými si zvláštnu pozornosť zaslúži dýchanie ústami majúce súvislosť s častými infekciami či chrápaním.

Radšej už nie!

Foto: shutterstock.com

Ako ale na to, keď chcete používanie cumľa kvôli možným rizikám obmedziť, alebo cítite, že už nastal ten správny čas, pretože dieťa je naň už príliš veľké. Orientačne platí, že po dovŕšení jedného roku je dobré začať s odvykacími pokusmi. Po druhých narodeninách by už mal byť cumeľ minulosťou.

Veľmi sa neodporúčajú drastické metódy odúčania, hoci môžu byť efektívne. Dieťa však zbytočne traumatizujú. Nie je preto dobré namočiť cumeľ do octu s mletým čiernym korením a dať ho potomkovi, ako sa to ešte stále niekde robí. Podobne neradíme ustrihnúť gumový koniec cumľa, prípadne doň urobiť dierky, čo síce sťaží satie, ale dieťa kvôli tomu bude mrzuté a o to viac sa začne dožadovať nového cumľa. Ideálnym riešením nie je ani cumeľ akože stratiť alebo ho jednoducho hodiť do odpadkového koša s tým, že dieťa je už na niečo také veľké a je hanba, že ho stále používa.

Oveľa lepšie je, ísť na vec nenásilne, čo sa mimochodom odporúča v celom výchovnom snažení.

1. Dostatok spánku

Deti po cumlíku často siahajú, keď sú nevyspaté, unavené či rozrušené. Snažte sa preto o čo najlepšiu atmosféru doma, dostatok zábavy i spánku.

2. Rozumné vysvetlenie

Niektorým deťom postačí vysvetliť, prečo už cumlík radšej nie. Aj malý drobec už dokáže na svojej úrovni pochopiť, že jeho zúbkom cumlík netreba. Podobne už rozumie, že patrí hlavne maličkým deťom, zatiaľ čo staršie už mať „nemusia“.

3. Darovať cumlík zvieratkám

Môže sa osvedčiť, ak dieťa „daruje“ cumlík zvieratkám v lese, prípadne môžete vyrobiť papierovú lodičku a poslať ho v nej rybkám alebo na výlet do ďalekých krajín. Potomok tak nebude mať pocit straty, ale naopak, poteší sa, že jeho cumeľ urobí radosť iným.

4. Cumlíková víla obdarúva

Aj ďalšia rada je hravá. Vedeli ste, že cumlíková víla potrebuje cumlíky pre svoje malé detičky? A že ak ten váš necháte večer pod vankúšom, cez noc si ho vezme a dieťaťu tam nechá maličký darček?

5. Citová náhrada

Ak dieťaťu cumlík slúži predovšetkým ako prostriedok, aby lepšie zaspalo, ponúknite mu citovú „náhradu“ - objatie či pohladkanie. Prípadne cumeľ „vymeňte“ za iný predmet, ku ktorému si vytvorí rovnaký citový vzťah. Môže to byť plyšová hračka na spanie alebo detský vankúšik.

6. Zvoľte správnu rýchlosť

Vziať dieťaťu cumlík a už nedať, alebo odnaúčať postupne? Záleží na samotnom dieťati a jeho povahe. Rodič po zvážení rozhodne, ktorý variant bude lepší. Jedno dieťa si po pár dňoch na cumeľ už ani nespomenie, na iné ale treba ísť pomalšie a spočiatku ho len obmedzovať a spojovať s konkrétnymi činnosťami, napríklad dať napríklad len pred spaním. Cez deň môže odpočívať napríklad na vankúšiku. Prajeme vám veľa trpezlivosti pri odvykaní od cumľa!

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok 7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  Nevyberajte len podľa toho, ktorý je najbližšie. Dobrý pediater by mal byť starostlivý a nič nezanedbať. Vybavenie jeho ordinácie má byť dostatočné. Dôležité je i správanie sa k malým pacientom a ich rodičom. Ako si nájsť naozaj dobrého detského lekára?

 • Obrázok Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  S ochranou dieťaťa to netreba preháňať, je dobré je dopriať mu dostatok voľnosti, aby samé postupne skúmalo svet okolo seba vrátane jeho nástrah. Dieťa, aj keď tomu vždy neveríme, má totiž vrodené ochranné inštinkty, ktoré ho chránia pred prirodzeným nebezpečenstvom. Nie však pred všetkým. Na čo všetko pri malých deťoch dávať pozor?

 • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

 • Obrázok Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Naučiť dieťa smrkať nie je nič jednoduché, potvrdí asi väčšina rodičov. Preto je dobré začať s nácvikom tejto dôležitej schopnosti čím skôr a ideálne pomocou hry.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  Na dojčení štvorročných detí nie je nič zvráteného, a matky, ktoré dojčia dlhšie než rok či dva, nie sú ani nezrelé, ani narcistické. Dojčenie podporuje imunitu aj sebadôveru detí, učí ich, že sa pri problémoch môžu obrátiť na najbližších ľudí, nie na veci. Uvedomme si, že dojčené štvorročné deti nie sú na prsníku 24 hodín denne, že jedia normálne jedlo i nápoje a trávia čas všetkým, čo k životu v ich veku patrí, zdôrazňuje podpredsedníčka združenia MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Sťahovať alebo nie? Starostlivosť o intímne partie chlapcov v prvom roku života sprevádza množstvo protichodných informácií. Časť zdravotníkov odporúča tak, časť inak. Ako by to malo byť?

 • Obrázok Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Vyhovieť malému dieťaťu sa oplatí. Aj keď dospelým znie často niektorá jeho požiadavka prehnane či nezmyselne, deti samotné najlepšie vedia, čo potrebujú. To, za čím dospelí vidia rozmaznanosť či nesamostatnosť, je v skutočnosti len naplnenie potreby, po ktorom sú opäť spokojné a vyrovnané. Svedčí o tom aj príbeh Anny, mamičky dvoch malých detí.

Ďalšie články v rubrike >