Odteraz bez plaču! Strihanie nechtíkov nemusí byť horor

Gabriela Bachárová, 12. januára 2021 o 05:00

Strihanie nechtíkov nie je drobcom príjemné, boja sa bolesti, nechápu, prečo im zasahujeme do tela. Navyše ich obmedzujeme v pohybe, a to nemá nikto malý rád.

Neboj, nebude to bolieť!

Foto: Shutterstock.com

Lenže nič sa nedá robiť, ostrihať nechty treba. S trochou šikovnosti aj bez drámy. Skúsite využiť niektorý z našich nasledujúcich tipov?

Spojte príjemné s užitočným

Vytvorte si s dieťaťom príjemný rituál, ktorý bude mať spojený so strihaním nechtíkov. Môže to byť napríklad masáž chrbátika či hladkanie bruška pred strihaním alebo po ňom, zaspievanie obľúbenej pesničky, hra s prstíkmi a podobne.

Pravidelnosť upokojuje

Zvyknite si nechty vždy upravovať v rovnakú dobu, najlepšie asi po kúpaní. Deti majú rady pravidelnosť a predvídateľnosť, rutina znižuje napätie, pôsobí upokojujúco. A práve pokoj ku strihaniu potrebujete zo všetkého najviac.

Čo na to plyšový medvedík?

Pojmite strihanie ako hru. Ostrihajte nechtíky najskôr obľúbenému plyšiačikovi vášho dieťaťa, opýtajte sa ho, ako sa mu to páči, či ho to bolí. Ak dieťa uvidí, že hračka „spolupracuje“, bude oveľa ochotnejšie aj ono samo.

A čo na to otecko?

Vezmite si na pomoc „figuranta“, s ktorého pomocou potomkovi ukážete, že sa naozaj nemá čoho báť a strihanie ho nebude bolieť. Vysvetlite dieťaťu, prečo je dôležité nechty strihať a že potrebujete jeho spoluprácu, aby sa „vec“ podarila.

Pozri, tu je vtáčik!

Snažte sa dieťa počas strihania zabaviť, môžete mu rozprávať rozprávku, spievať pesničky, ukazovať obrázky v knižke a podobne. Avšak pozor, odvedenie pozornosti je síce dobrá stratégia, ale dieťa môže veľmi ľahko zabudnúť, čo vlastne robíte, pohne sa a vy ho nechtiac pichnete nožničkami. Odpoveďou na tento problém môže byť nasledujúca rada.

V dvoch sa to lepšie ťahá

Vraví sa, že na výchovu dieťaťa je jeden človek málo a o strihaní nechtíkov to snáď platí ešte viac. S partnerom alebo starším dieťaťom môžete vytvoriť zohratý tím, jeden dieťaťu drží ručičku či nožičku, zabáva ho a druhý rýchlo a bezpečne strihá.

Babi, pomoc!

Niekedy nepomáha žiadna rada a strihanie vytrvalo sprevádza detský odpor a plač. V tom prípade môžete nasadiť zbraň najťažšieho kalibru – babičku (ak je samozrejme nablízku). Pre dieťa predstavuje iný druh autority ako rodičia, čo môžete s úspechom využiť v mnohých situáciách. Veľa rodičov potvrdí, že zatiaľ čo k nim samotným si potomok „veľa dovolí“, v prípade babičky či iných členov rodiny alebo rodinných priateľov je to presne naopak - ochotnejšie urobí to, čo od neho žiadajú.

Pekné sny a hlavne sa nehýb!
Zvlášť u najmenších detí sa osvedčuje strihanie nechtíkov v spánku. Určite sami najlepšie viete, kedy dieťa prechádza fázou takzvaného hlbokého spánku. Práve vtedy prichádza čas na nožničky. So strihaním nechtíkov začnite, keď má dieťatko asi jeden mesiac.


O tom, ako deťom nechtíky strihať správne, si môžete prečítať v tomto našom článku.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok 7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  Nevyberajte len podľa toho, ktorý je najbližšie. Dobrý pediater by mal byť starostlivý a nič nezanedbať. Vybavenie jeho ordinácie má byť dostatočné. Dôležité je i správanie sa k malým pacientom a ich rodičom. Ako si nájsť naozaj dobrého detského lekára?

 • Obrázok Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  S ochranou dieťaťa to netreba preháňať, je dobré je dopriať mu dostatok voľnosti, aby samé postupne skúmalo svet okolo seba vrátane jeho nástrah. Dieťa, aj keď tomu vždy neveríme, má totiž vrodené ochranné inštinkty, ktoré ho chránia pred prirodzeným nebezpečenstvom. Nie však pred všetkým. Na čo všetko pri malých deťoch dávať pozor?

 • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

 • Obrázok Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Naučiť dieťa smrkať nie je nič jednoduché, potvrdí asi väčšina rodičov. Preto je dobré začať s nácvikom tejto dôležitej schopnosti čím skôr a ideálne pomocou hry.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  Na dojčení štvorročných detí nie je nič zvráteného, a matky, ktoré dojčia dlhšie než rok či dva, nie sú ani nezrelé, ani narcistické. Dojčenie podporuje imunitu aj sebadôveru detí, učí ich, že sa pri problémoch môžu obrátiť na najbližších ľudí, nie na veci. Uvedomme si, že dojčené štvorročné deti nie sú na prsníku 24 hodín denne, že jedia normálne jedlo i nápoje a trávia čas všetkým, čo k životu v ich veku patrí, zdôrazňuje podpredsedníčka združenia MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Sťahovať alebo nie? Starostlivosť o intímne partie chlapcov v prvom roku života sprevádza množstvo protichodných informácií. Časť zdravotníkov odporúča tak, časť inak. Ako by to malo byť?

 • Obrázok Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Vyhovieť malému dieťaťu sa oplatí. Aj keď dospelým znie často niektorá jeho požiadavka prehnane či nezmyselne, deti samotné najlepšie vedia, čo potrebujú. To, za čím dospelí vidia rozmaznanosť či nesamostatnosť, je v skutočnosti len naplnenie potreby, po ktorom sú opäť spokojné a vyrovnané. Svedčí o tom aj príbeh Anny, mamičky dvoch malých detí.

Ďalšie články v rubrike >