- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
Maličká škola v Záhradnom prijíma aj deti, ktoré inde odmietli. Kamilka s Downovým syndrómom nechce po vyučovaní domov
Druháčka Kamilka má Downov syndróm. Nechodí do žiadnej špeciálnej školy, ale navštevuje „bežnú“ vidiecku školu v Záhradnom v prešovskom okrese. Do iných škôl ju prijať odmietli. Slovo bežná sme dali do zátvoriek úmyselne, pretože táto škola tak celkom bežná nie je.
-
Ako mať z víťazstva naozaj radosť? Malí hendikepovaní pretekári na tomto videu nás učia fair play
Pozrite si preteky hendikepovaných detí a ich zmysel pre fair play. Viete si predstaviť také niečo na olympiáde? Asi sotva. Svet by si však takýchto víťazov určite zapamätal prinajmenšom rovnako ako svetových rekordérov.
-
Múzeum v Skalici umožní nepočujucim výklad v posunkovej reči, stačí načítať QR kód
V skalickom múzeu začali návštevníkom pri jednotlivých exponátoch ponúkať QR kódy. Tie si môžu sluchovo postihnutí načítať do svojich telefónov, prípadne tabletov a získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči.
-
Zbierka Biela pastelka opäť pomôže nevidiacim
Výnos zo zbierky sa použije na výcvik chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma či práce s rôznymi kompenzačnými a optickými pomôckami.
-
Neskutočná žena! Sama s podlomeným zdravím, no neúnavne pomáha iným. Marcela Václavková Konrádová: „Vo všetkom hľadám to pozitívne.“
Má za sebou 24 operácií a dlhé pobyty v nemocniciach, môže sa „pochváliť" dlhým zoznamom diagnóz. Napriek tomu sa neúnavne snaží zlepšovať život iných ľudí. „Náročné situácie sa mi žiaľ nevyhýbajú, a tak som sa časom naučila otočiť ich vo svoj prospech," hovorí Marcela Václavková Konrádová, riaditeľka pomáhajúcej organizácie Prístav nádeje, koučka osobného rozvoja či autorka knihy Prebuď sa a žiar na svojej ceste.
-
Výťažok z Plesu v opere umožní spoločné vzdelávanie postihnutých a zdravých detí
Peniaze získané z Plesu v opere, ktorý sa koná dnes 12. januára, pomôže hendikepovaným deťom, aby sa nemuseli vzdelávať oddelene od svojich zdravých rovesníkov, ale spolu s nimi.
-
Chcú vydať knižku pre rodičov nepočujúcich detí. S takýmto videom darcov určite zoženú!
Šikovná publikácia Sprievodca poruchou sluchu pre rodičov chce v zrozumiteľnej podobe poskytnúť informácie, ktoré potrebujú rodičia s nepočujúcimi deťmi. Peniaze sa vyberajú na portále www.dobrakrajina.sk.
-
Súťaž o naj príbeh na ahojmama.sk má svojich výhercov
Hlasovanie o najlepší príbeh na ahojmama.sk sa skončilo. V redakcii sme vyžrebovali výhercov.
-
Ako žiť bežný život s hendikepovaným dieťaťom, pomôžu rodinám odborníci
Rodinám s malými deťmi, ktoré trpia zdravotným postihnutým, budú v Ružomberku pomáhať odborníci. Priamo u nich doma sa ich budú snažiť naviesť na to, aby žili podľa možností čo najnormálnejší život, neboli príliš upätí na dieťa.
-
Ocenenie Vnímavá škola dostala aj maďarská základka v Moldave nad Bodvou. Začlenila rómske a sociálne znevýhodnené deti
Ocenenie Vnímavá škola získalo deväť škôl z rôznych regiónov Slovenska. Nezisková organizácia Eduma tak vyzdvihla školské zariadenia, ktoré sa snažia začleniť do vzdelávania aj žiakov s hendikepom, inou etnicitou alebo s poruchami učenia.
-
Zdravotne postihnuté deti sa učia oddelene, zmeniť to chce Škola inkluzionistov
Deti so zdravotným znevýhodnením sa často stretávajú s odmietnutím na bežných školách, ktoré im nedokážu zabezpečiť podmienky na spoločné vzdelávanie sa s ich kamarátmi, a musia byť umiestnené do špeciálnych škôl.
-
„S Dominikom je na vozíčku celá naša rodina,“ hovorí mama neskutočného mladého muža
Hneď v deň narodenia musel Dominik Drdul z Trnavy absolvovať svoju prvú operáciu v živote. Nasledovalo ich ešte veľa. Ako ale hovorí jeho mama Terézia Drdulová, všetko vždy znášal veľmi statočne. Dnes je z neho spokojný vysokoškolák.
-
Zaostáva vaše dieťa v pohybovom vývoji? Všímajte si tieto znaky a vyhľadajte pomoc včas
Nehovorte si, že len máte pomalšie dieťa a časom sa to určite zlepší. Jednou z možností, ako nepriaznivý vývoj zvrátiť, je intenzívna rehabilitačná pomoc.
-
Dominanty slovenských miest žiaria na purpurovo. Nedonosené deti majú sviatok
Skoro o tretinu narástol za posledných pätnásť rokov na Slovensku počet predčasne narodených detí. Každý rok príde na svet okolo 55-tisíc detí, z toho každé jedenáste predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. V sobotu 17. novembra je Svetový deň predčasne narodených detí, oslavuje sa aj u nás.
-
Šesťročná Ela sa narodila s Downovým syndrómom. „Má bunku lásky navyše,“ hovorí jej mama
Keď sa malá Ela narodila, jej rodičia sa tešili, že na svet prišlo dievčatko. Podľa lekárov to mal byť chlapec. Testy v tehotenstve Downov syndróm neodhalili. „Keď nám ju potom priniesli a držali sme ju v náručí, vedeli sme, že je naša, nech je akákoľvek, a že ju budeme ľúbiť," povedala Elina mamička Eva Šarkozyová z Trnavy.
-
Bublinková šou, bubnovanie. Rodiny s nepočujúcimi deťmi sa v nedeľu stretnú v Bratislave
Už túto nedeľu sa v hlavnom meste chystá veľké stretnutie rodín, ktoré majú deti s poruchou sluchu.
-
Dcéru sme od začiatku brali ako zdravú
Keď sa narodila, nikto by neveril, že z nej dnes bude to, čo je – päťdesiatročná žena, schopná variť, samostatne nakupovať, venčiť psa, a dokonca aj prežiť niekoľko dní sama doma. Táňa sa narodila s poruchou chromozómov – má Downov syndróm.
-
Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte
„Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.
-
Ako zlepšiť zručnosti autistických detí, ukáže rodičom školenie
Rodičia autistických detí, ktorí chcú čo najviac rozvinúť ich potenciál v komunikácii, motorike, imitácii či hrách, sa to môžu naučiť na špeciálnom kurze.
-
Ninka počuje spievajúceho psa! Zábavné videá ukazujú, ako zistiť poruchu sluchu u dieťaťa
Ak majú rodičia podozrenie, že so sluchom ich potomka nie je niečo v poriadku, musia konať rýchlo. Čas majú len do troch rokov dieťaťa. Pozrite si videá, ktoré pripravilo občianske združenie Nepočujúce dieťa.