- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
V Smoleniciach sa spolu vzdelávajú nadané aj zdravotne znevýhodnené deti
„V našej škole nehovoríme, že sa to nedá, ale hľadáme možnosti, ako to pôjde,“ hovorí riaditeľka základnej školy v Smoleniciach Marcela Pechová.
-
Vytrvalej bojovníčke Emke zaspieva Jana Kirschner a Para
Za svoje miesto na tomto svete sa bije už od narodenia. Emke Krajčírovej bezprostredne po príchode na svet zistili vážnu infekciu, ktorá ju prinútila od prvých chvíľ bojovať o život. Bojuje dodnes, už 11 rokov. Nevie chodiť, rozprávať, dobre nevidí ani nepočuje, napriek tomu sa vytrvalo snaží.
-
Hendikepované deti to budú mať v školách jednoduchšie, štát dá na odstránenie bariér 150-tisíc eur
Sedemnásť základných a stredných škôl, ktoré navštevujú deti zo zdravotným znevýhodnením by malo svojim žiakom zlepšiť podmienky na vyučovanie. Od štátu totiž dostanú peniaze na bezbariérovú úpravu priestorov.
-
Sedem detí z rómskych osád sa prejde po karlovarskom červenom koberci
Sedem detí z rómskych osád sa prejde po červenom koberci festivalu v Karlových Varoch. Nepočujú, komunikujú bez slov vo vlastnej znakovej reči a žijú vylúčené v už tak vylúčených komunitách rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX.
-
Petržalka otvorila prvé bezbariérové ihrisko, má aj hojdačku pre vozíčkarov
Bratislavská Petržalka má prvé bezbariérové inkluzívne ihrisko pre deti so zdravotným postihnutím na Blagoevovej ulici. Nachádza sa v blízkosti denného centra Baobab pre deti s viacnásobným postihnutím. Využívať ho môžu aj zdravé deti.
-
Autisti žiadajú o pomoc. Petíciu podpísalo 11-tisíc ľudí
Približne 11-tisíc ľudí podpísalo petíciu na podporu rodín, ktoré majú doma autistov. Už v najbližších dňoch by s ňou organizátori mali ísť za premiérom Petrom Pellegrinim a príslušnými ministrami, aby hovorili o možnostiach, ako zlepšiť život autistov.
-
Kamarátka s Rózou. Kým som chorobu neprijala, ničila ma, teraz som ja tá silnejšia, vraví Veronika o skleróze multiplex
Svoju chorobu volá Róza. „Je to moja kamarátka, pochopila som, že ju musím prijať a potom môžem byť ja tá silnejšia. Kým tomu tak nebolo, ona ma ubíjala, ničila...,“ vraví Veronika, ktorá trpí sklerózou multiplex. Cesta k tomuto poznaniu jej trvala päť dlhých a nesmierne ťažkých rokov.
-
Autistom sa na Slovensku žije ťažko. Spoločnosť sa tvári, že autizmus neexistuje, vraví matka jedného z nich
Autisti to na Slovensku nemajú ľahké. Nechcú ich v škole, nechcú ich v práci, a hoci ich každoročne pribúda, štát sa nimi nijako špeciálne nezaoberá. Väčšinu starostlivosti necháva na rodičoch a treťom sektore.
-
Stačila by jedna kvapka krvi a Vaneska mohla žiť
Andrea Keleová z Bešeňova prežila šťastné tehotenstvo a po pôrode si myslela, že sa jej narodilo zdravé dievčatko. No všetko bolo inak. Vaneske zistili vážnu metabolickú poruchu propiónovú acidúriu, ktorá napokon spôsobila, že dievčatko v necelých štyroch rokoch zomrelo. Dnes sa už na chorobu príde včas, jej zisťovanie je od roku 2013 súčasťou novorodeneckého skríningu. Vaneska také šťastie nemala, narodila sa v roku 2009.
-
VIDEO Takú radosť ste ešte nevideli! Chlapček na vozíčku skáče na trampolíne
Aj ľudia na vozíčku môžu viesť plnohodnotný život a robiť to, čo zdraví ľudia. Deti milujú skákanie na trampolíne a tie s postihnutím snáď ešte oveľa viac.
-
Trinásťročný Denis je autista, maľuje spamäti hrady a kostoly. Bude mať svoju prvú výstavu
Rozpráva málo a stručne. Jednoslovne, nanajvýš dvojslovne. Má rád matematiku, systém, poriadok, nemennosť. Maľuje nádherné obrázky, najmä krajinky a stavby – hrady, kostoly, domy, mestá. Mnohé dokáže nakresliť spamäti. Trinásťročný Denis je autista a od 2. apríla bude mať v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči svoju prvú výstavu.
-
Každý druhý pacient so zriedkavou chorobou je dieťa
Zriedkavých chorôb existuje asi šesť až osemtisíc, 80 percent z nich má genetický pôvod. Každý druhý pacient je pritom dieťa, 35 percent z nich sa nedožije prvého roku života, 30 percent detí neoslávi svoje piate narodeniny.
-
Na Slovensku sú v najťažšej situácii matky postihnutých detí, hovorí právnička
V najťažšej životnej situácii sa na Slovensku nachádzajú matky zdravotne postihnutých detí. Myslí si to právnička Katarína Fedorová, ktorá sa venuje sociálno-právnemu poradenstvu pre ľudí so zdravotnými problémami.
-
Kým mamičky riešili odgrgnutia a teploty, ja to, či sa mi dieťa ráno zobudí alebo nie
Keď prišla na svet, dávali jej pár dní života. Predčasne narodené dievčatko s masívnym krvácaním do mozgu štvrtého stupňa, štvorkomorový hydrocefalus... Keď mala pár dní, zavolali k nej pravoslávneho kňaza. „Nechcela som, aby zomrela nepokrstená,“ spomína jej mama Veronika. Dnes je z Laury desaťročná tretiačka, ktorá sa na pohľad ničím nelíši od spolužiakov.
-
Dara Rolins prosí o dve percentá z dane pre vážne postihnutú Paulínku. Zverejnila fotku, kde je spolu s dievčatkom
Osemročná Paulínka Pechovská z Levíc prišla na svet cisárskym rezom v 31. týždni tehotenstva, problémom bolo predčasné odlučovanie placenty. Vážila len 1,1 kilogramu, pretože nemala v maternici dostatok živín. Od narodenia sa musela vyrovnávať s celým radom diagnóz. Jej rodičia potrebujú peniaze, aby mohli zaplatiť nevyhnutné terapie.
-
Žilinskí futbalisti pomohli detskej poliklinike a jej pacientom na vozíčkoch
Exhibičný zápas pri 110. výročí klubu, dražba dresov, ale aj vlastné finančné príspevky hráčov vyniesli takmer 17-tisíc eur, za ktoré futbalisti kúpili žilinskej detskej poliklinike bezbariérovú plošinu.
-
V Trnave otvorili prvú škôlku pre deti s autizmom
Špecializované zariadenie pre deti od troch do siedmich rokov, ktoré majú poruchu autistického spektra či iné vývinové poruchy, otvorili v Trnave. Bude fungovať ako materská škôlka, jeho kapacita je desať detí. Pre túto vekovú kategóriu je to prvé zariadenie tohto typu v Trnavskom kraji.
-
Maličká škola v Záhradnom prijíma aj deti, ktoré inde odmietli. Kamilka s Downovým syndrómom nechce po vyučovaní domov
Druháčka Kamilka má Downov syndróm. Nechodí do žiadnej špeciálnej školy, ale navštevuje „bežnú“ vidiecku školu v Záhradnom v prešovskom okrese. Do iných škôl ju prijať odmietli. Slovo bežná sme dali do zátvoriek úmyselne, pretože táto škola tak celkom bežná nie je.
-
Ako mať z víťazstva naozaj radosť? Malí hendikepovaní pretekári na tomto videu nás učia fair play
Pozrite si preteky hendikepovaných detí a ich zmysel pre fair play. Viete si predstaviť také niečo na olympiáde? Asi sotva. Svet by si však takýchto víťazov určite zapamätal prinajmenšom rovnako ako svetových rekordérov.
-
Múzeum v Skalici umožní nepočujucim výklad v posunkovej reči, stačí načítať QR kód
V skalickom múzeu začali návštevníkom pri jednotlivých exponátoch ponúkať QR kódy. Tie si môžu sluchovo postihnutí načítať do svojich telefónov, prípadne tabletov a získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči.