- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
Pomáha deťom, posilňuje matky. Dojčenie je pri postihnutí dieťaťa veľmi dôležité
Ak sa vraví, že choré deti potrebujú dojčenie ešte viac než zdravé, a o zdravotne postihnutých to platí dvojnásobne. Význam dojčenia pre deti so zdravotným znevýhodnením je nielen pre vzácne látky v materskom mlieku, ale i pre dojčenie samotné. Pozitívne vplýva na dieťa i celú rodinu a výrazne zvyšuje účinnosť ďalších terapeutických postupov, upozorňuje liečebná pedagogička Oľga Chovancová.
-
„Niekedy je potrebná proste iba ochota,“ vraví o živote na vozíku mama troch detí Silvia Shahzad
Byť trojnásobnou mamou na vozíku nie je také ťažké, ak máte okolo seba správnych ľudí. Silvia Shahzad ich našla. Jej životný príbeh by mohol byť inšpiráciou na knihu, ona sa však nepovažuje za niečo výnimočné.
-
Bratislavský Výtvarný salón predstaví tvorbu ľudí s mentálnym postihnutím
Oboznámiť širokú verejnosť s výtvarným nadaním, spôsobom, akým stvárňujú svoj svet ľudia s mentálnym postihnutím, je cieľom výstavy Výtvarný salón ZPMP 2020. V Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave je prístupná do 31. októbra.
-
Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet
Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.
-
Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala
Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.
-
Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným
Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.
-
Keď zviera dokáže viac ako lekár
Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.
-
Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť
Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?
-
Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus
Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.
-
Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý
Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.
-
Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“
Optimizmus a radosť zo života by mohol vyučovať na vysokej škole. Hoci je Jan Lacko už 26 rokov na vozíku, sám dokázal po rozvode perfektne vychovať dve deti. Ľudia ho za to potľapkávali po pleciach, on však nechápal, čo je na tom obdivuhodného. „Či na vozíku, alebo nie, o deti som sa postarať musel,“ vraví rozhodne.
-
V Smoleniciach sa spolu vzdelávajú nadané aj zdravotne znevýhodnené deti
„V našej škole nehovoríme, že sa to nedá, ale hľadáme možnosti, ako to pôjde,“ hovorí riaditeľka základnej školy v Smoleniciach Marcela Pechová.
-
Vytrvalej bojovníčke Emke zaspieva Jana Kirschner a Para
Za svoje miesto na tomto svete sa bije už od narodenia. Emke Krajčírovej bezprostredne po príchode na svet zistili vážnu infekciu, ktorá ju prinútila od prvých chvíľ bojovať o život. Bojuje dodnes, už 11 rokov. Nevie chodiť, rozprávať, dobre nevidí ani nepočuje, napriek tomu sa vytrvalo snaží.
-
Hendikepované deti to budú mať v školách jednoduchšie, štát dá na odstránenie bariér 150-tisíc eur
Sedemnásť základných a stredných škôl, ktoré navštevujú deti zo zdravotným znevýhodnením by malo svojim žiakom zlepšiť podmienky na vyučovanie. Od štátu totiž dostanú peniaze na bezbariérovú úpravu priestorov.
-
Sedem detí z rómskych osád sa prejde po karlovarskom červenom koberci
Sedem detí z rómskych osád sa prejde po červenom koberci festivalu v Karlových Varoch. Nepočujú, komunikujú bez slov vo vlastnej znakovej reči a žijú vylúčené v už tak vylúčených komunitách rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX.
-
Petržalka otvorila prvé bezbariérové ihrisko, má aj hojdačku pre vozíčkarov
Bratislavská Petržalka má prvé bezbariérové inkluzívne ihrisko pre deti so zdravotným postihnutím na Blagoevovej ulici. Nachádza sa v blízkosti denného centra Baobab pre deti s viacnásobným postihnutím. Využívať ho môžu aj zdravé deti.
-
Autisti žiadajú o pomoc. Petíciu podpísalo 11-tisíc ľudí
Približne 11-tisíc ľudí podpísalo petíciu na podporu rodín, ktoré majú doma autistov. Už v najbližších dňoch by s ňou organizátori mali ísť za premiérom Petrom Pellegrinim a príslušnými ministrami, aby hovorili o možnostiach, ako zlepšiť život autistov.
-
Kamarátka s Rózou. Kým som chorobu neprijala, ničila ma, teraz som ja tá silnejšia, vraví Veronika o skleróze multiplex
Svoju chorobu volá Róza. „Je to moja kamarátka, pochopila som, že ju musím prijať a potom môžem byť ja tá silnejšia. Kým tomu tak nebolo, ona ma ubíjala, ničila...,“ vraví Veronika, ktorá trpí sklerózou multiplex. Cesta k tomuto poznaniu jej trvala päť dlhých a nesmierne ťažkých rokov.
-
Autistom sa na Slovensku žije ťažko. Spoločnosť sa tvári, že autizmus neexistuje, vraví matka jedného z nich
Autisti to na Slovensku nemajú ľahké. Nechcú ich v škole, nechcú ich v práci, a hoci ich každoročne pribúda, štát sa nimi nijako špeciálne nezaoberá. Väčšinu starostlivosti necháva na rodičoch a treťom sektore.
-
Stačila by jedna kvapka krvi a Vaneska mohla žiť
Andrea Keleová z Bešeňova prežila šťastné tehotenstvo a po pôrode si myslela, že sa jej narodilo zdravé dievčatko. No všetko bolo inak. Vaneske zistili vážnu metabolickú poruchu propiónovú acidúriu, ktorá napokon spôsobila, že dievčatko v necelých štyroch rokoch zomrelo. Dnes sa už na chorobu príde včas, jej zisťovanie je od roku 2013 súčasťou novorodeneckého skríningu. Vaneska také šťastie nemala, narodila sa v roku 2009.