Dara Rolins prosí o dve percentá z dane pre vážne postihnutú Paulínku. Zverejnila fotku, kde je spolu s dievčatkom

Gabriela Bachárová, 17. februára 2019 o 17:11

Osemročná Paulínka Pechovská z Levíc prišla na svet cisárskym rezom v 31. týždni tehotenstva, problémom bolo predčasné odlučovanie placenty. Vážila len 1,1 kilogramu, pretože nemala v maternici dostatok živín. Od narodenia sa musela vyrovnávať s celým radom diagnóz. Jej rodičia potrebujú peniaze, aby mohli zaplatiť nevyhnutné terapie.Speváčka Dara Rolins i tento rok prosí o to, aby ľudia venovali dve percentá zo svojich daní práve na pomoc dievčatku. Na Instagrame zverejnila fotografiu s Paulínkou, ku ktorej napísala: „Vaša láskavosť a peniaze môžu prispieť k financovaniu tak potrebných rehabilitácií. Katka, jej mamina, je moja kamarátka, a preto je moja prosba osobná. Ich úsmev je pre mňa vždy tou najlepšou terapiou a učí ma pokore a vďačnosti, že mám možnosť žiť svoj život so všetkými tými benefitmi, ktoré tak často považujeme za samozrejmosť." Viac informácií o možnosti darovania môžete nájsť na internetovej stránke www.paulinapechovska-oz.sk.

Paulínka sa dokáže pohybovať s pomocou prístrojov.

Foto: www.paulinapechovska-oz.sk

Po narodení sa u Paulínky zistilo veľmi ťažké krvácanie do mozgu, ktoré potom spôsobilo i hromadenie mozgomiešneho moku. Ten sa musel odsať. Prvú operáciu mozgu tak dievčatko absolvovalo priamo v inkubátore. Po dvoch mesiacoch mohla odísť domov a okrem množstva vyšetrení nič nenasvedčovalo tomu, že sa spustí kaskáda najrôznejších komplikácií.

„Pri bežnej kontrole odobratého likôru sa ukázalo, ža Pauli ma zlatého stafylokoka a zápal mozgových blán. Okamžite ju hospitalizovali na infekčnom oddelení na JIS. Dostávala silné antibiotiká. Pre nezlepšený stav ju museli previesť na Kramáre do Bratislavy. Okamžite ju operovali a vybrali jej mozgovú komôrku, voperovali jej druhú na iné miesto v mozgu a nasadili nové antibiotiká. Po pár dňoch sa jej stav začal zlepšovať," popisujú na webe jej rodičia.

Paulínka sa maximálne zapája do bežného života.

Foto: www.paulinapechovska-oz.sk

Počas operácie sa ukázalo, že má v mozgu tri cysty, ktoré ho poškodzovali. To znamenalo ďalšiu operácia: „Hodinu po operácii Pauli na ARE prvýkrát dokázala nahlas plakať, dovtedy to nebolo možné, pretože tlak z cysty jej poškodzoval rečové centrum mozgu a my sme sa do toho dňa museli riadiť iba zvukmi počas dýchania a jeho intenzitou."

Paulínka potrebuje rehabilitácie.

Foto: www.paulinapechovska-oz.sk

Paulínka dodnes absolvovala veľa operácií a musela prekonať veľa zdravotných komplikácií. Nedokáže sa sama pohybovať, má mentálne poškodenie, epilepsiu, čiastočnú slepotu, nie je schopná sa sama vymočiť: „Napriek všetkým nástrahám je Paulínka veľmi veselé a hravé dievčatko s obrovskou chuťou do života. Každý deň svoje telíčko a hlavičku poctivo rehabilituje v súkromných centrách, jazdí na koníkoch, pláva a podobne… Aj keď ešte sama nesedí, nechodí a okrem pár slov nerozpráva, veríme, že to raz príde, pretože naozaj bojuje zo všetkých síl…"

Pomáha aj terapia pomocou psa.

Foto: www.paulinapechovska-oz.sk


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet

  Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

Ďalšie články v rubrike >