Škola doma dáva deťom slobodu

Patricia Poprocká, 4. októbra 2018 o 13:07

Najznámejšou domácou žiačkou je od tohtoročných olympijských hier v Pchongjangu česká snowboardistka a zjazdárka Ester Ledecká. Jej rodičia patria u našich susedov v tejto oblasti medzi priekopníkov, a doteraz na domáce vzdelávanie nedávajú dopustiť.

Najznámejšia domáca žiačka Ester Ledecká sa učila s otcom, rovnako aj jej brat.

Foto: profimedia

Ako povedal jej otec, hudobník Janek Ledecký pre český Blesk, to, čo by v škole stihla za jeden deň, doma zvládla za hodinu a pol, čím získala dosť času, aby sa venovala aktivitám, ktoré ju zaujímali. To bol v jej prípade šport. Domáce vzdelávanie naberá na popularite aj medzi Slovákmi. V minulom školskom roku sa doma učilo 481 detí prvého stupňa základných škôl, čo je o takmer 200 percent viac než pred siedmimi rokmi, kedy ich bolo 24. Koľko ich je v tomto školskom roku, ministerstvo školstva ešte nevie, údaje budú k dispozícii o niekoľko týždňov. Trend je však jednoznačný, čoraz viac Slovákov učí deti doma.

Neprepadol nikto


Na rozdiel od Česka sa u nás dá doma vzdelávať len na prvom stupni základných škôl. Rodičia to však často riešia tak, že na druhý stupeň dieťa prehlásia do českej školy, a v domácom vzdelávaní pokračujú.

Deti, učiace sa doma, chodia do školy na preskúšanie každý polrok. Zákon určuje, že ak neuspejú, musia zasadnúť do školských lavíc. „Za desať rokov neprepadol ešte nikto,“ hovorí predsedníčka občianskeho združenia Domáce vzdelávanie na Slovensku Viera Krajčovičová. Ich hodnotenie sa zvyčajne nevymyká žiakom dennej školskej dochádzky, v rozpätí medzi jednotkami a trojkami.

V domácom vzdelávaní sú podľa nej u nás často aj deti, ktoré by v normálnych školách zaostávali či zlyhávali, napríklad s dyslektickou poruchou či ľahšími mentálnymi poruchami. Domáce prostredie im vytvára väčšiu pohodu, izoluje ich od tlakov, ktoré by zažívali v triede porovnávajúc sa s nehendikepovanými spolužiakmi.

Mimo priemeru


Pre zdravé deti je v domácom vzdelávaní najväčšou motiváciou sloboda. Žiaci sa môžu venovať predmetom, ktoré ich zaujímajú, vo väčšej miere než keby boli v škole, čím sa vytvára priestor pre nadpriemerné výsledky.

„Prístup k domácemu vzdelávaniu odmieta myšlienku zpriemerňovania. Je dosť pravdepodobné, že dieťa bude mať niektoré predmety nadpriemerné a iné budú trošku potlačené. Nie je tam snaha, aby boli deti vo všetkých predmetoch priemerné,“ povedal pre ČT 24 viceprezident českej Asociácie pre domáce vzdelávanie Martin Klusoň.

„Osobne sme mali problém, kým si dcéra zvykla, že sa treba učiť. V detstve mala veľkú slobodu, a trvalo jej, kým sa naučila pristupovať k učeniu seriózne. Nechápala, čo sú povinnosti. Tí, čo chodia do školy, si zrejme zvyknú ľahšie,“ opisuje skúsenosti Michaela, matka súčasnej prváčky.

A čo kamaráti?


Rodičia, ktorí učia svoje deti doma, čelia najčastejšie otázkam, či dieťa nie je izolované, keďže je ochudobnené o školské spoločenské kontakty. Viera Krajčovičová v tom problém nevidí.

„Socializáciu rieši každý z nás. Dieťa sa samé pýta, ak chce byť v kolektíve, a rodič mu to dokáže zabezpečiť aj mimo školy, napríklad keď ho prihlási do krúžkov alebo združení, ku ktorým dieťa inklinuje,“ hovorí. Takéto združovanie je podľa nej prirodzenejšie a neraz aj kvalitnejšie než v školách, pretože deti spája spoločný záujem o danú vec – či už je to tanec, skauting, maľovanie, hudba...

„Keď sa napríklad stretne desať detí s rovnakými záujmami, ľahšie nájdu spoločnú reč, než keď je v škole v triede tridsať detí združených spolu len preto, že sa narodili v rovnakom roku alebo majú priezvisko na spoločné písmená. Navyše, aj v školách si deti hľadajú kamarátov podľa toho, čo majú spoločné,“ vysvetľuje Viera Krajčovičová.

Domáce vzdelávanie na Slovensku
 • Dieťa treba prihlásiť riadne do školy, a s tou sa potom dohodnúť na tom, že sa bude učiť doma.

 • Nie všetky školy sú ochotné na takúto spoluprácu, mávajú s tým veľa úradovania.

 • Rodič musí zabezpečiť pre dieťa odborného pedagogického garanta, ktorý má vysokoškolské učiteľské vzdelanie.

 • Okrem toho musí predložiť škole ďalšie dokumenty, ktoré žiada škola - napríklad žiadosť, učebné osnovy, metódy, a podobne.

 • Raz za polrok príde žiak na preskúšanie do školy.

 • Domáce vzdelávanie je u nás možné iba na prvom stupni, potom musí dieťa nastúpiť do školy, prípadne prestúpiť na zahraničnú školu, napríklad do Česka, Maďarska, prípadne do USA, kde je možné študovať na diaľku.

 • Najjednoduchšie je prehlásiť sa na školu v Česku, keďže na základne medzinárodnej zmluvy sa známky a dokumenty o vzdelávaní automaticky uznávajú.
 • Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Škola - ďalšie články

  • Obrázok Slovenskí rodičia dávajú deťom vreckové priemerne 22 eur mesačne

   Slovenskí rodičia dávajú deťom vreckové priemerne 22 eur mesačne

   Deti dostávajú od rodičov každý mesiac priemerne 22 eur ako vreckové. Najčastejšie ho minú na jedlo a sladkosti, tretina si peniaze odkladá na väčšiu investíciu do budúcnosti.

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

   Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

   Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok Možnosti štúdia v zahraničí priblíži víkendový veľtrh škôl

   Možnosti štúdia v zahraničí priblíži víkendový veľtrh škôl

   Študenti, ktorí by radi študovať v zahraničí, môžu o možnostiach získať lepší prehľad tento víkend. V Bratislave a v Košiciach bude totiž StudyFest – veľtrh zahraničných vysokých a stredných škôl.

  • Obrázok Deti na Horehroní budú súťažiť o najlepšie video, ako prilákať dovolenkárov

   Deti na Horehroní budú súťažiť o najlepšie video, ako prilákať dovolenkárov

   Školáci z Horehronia sa môžu s pomocou triednych učiteľov zapojiť do súťaže, v ktorej budú vytvárať videopozvánky na prilákanie domácich i zahraničných turistov do regiónu.

  • Obrázok Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov

   Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov

   Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.

  • Obrázok Čo mu dnes obliecť... Na uniformách možno ušetriť

   Čo mu dnes obliecť... Na uniformách možno ušetriť

   Tričko Under Armour, Gant alebo Hillfiger, tenisky Nike alebo aspoň najnovší model conversov... Počúvate toto doma často? Ako z toho vykľučkovať, aby netrpel rodinný rozpočet, a ani dušička dieťaťa túžiaceho vyrovnať sa bohatšiemu kámošovi v škole?

  • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

   Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

   Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

  Ďalšie články v rubrike >