Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

pt, 7. októbra 2018 o 16:01

Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.

Materské sa zvyšuje, čo rodičov teší.

Foto: shutterstock.com

Rodičovský príspevok sa každoročne upravuje podľa určeného vzorca, materské sa odvíja najmä od zárobkov.

Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2016 vzrástla na 478 eur a vlani až na 567 eur. V auguste tohto roka vyplácala Sociálna poisťovňa materské v priemernej výške už 639 eur.

Nárast priemernej výšky materského poisťovňa odôvodňuje tým, že sa zvyšujú platy a teda aj vymeriavacie základy, z ktorých sa táto dávka počíta. Vymeriavacím základom je najčastejšie hrubá mzda.

Ďalším významným faktorom zvýšenia materského je úprava zákonov. Ako uvádza TASR, v roku 2016 sa výška materského upravila zo 65 % denného vymeriavacieho základu na 70 %. Od 1. mája 2017 sa ďalej zvýšila na 75 % denného vymeriavacieho základu.

Zároveň sa predĺžila doba, kedy môžu ženy materskú dostávať. Matky, žijúce v partnerskom zväzku ju dostávajú 34 týždňov, osamelé ženy 37 a ženy, ktoré majú aspoň dvojčatá, ju môžu poberať 43 týždňov.

Najvyššie materské, ktoré môže žena dostať, je 1394,30 eura. V budúcom roku to bude 1458,50 eura.

„Materské je fajn, dá sa z neho celkom vyžiť. Ani som veľmi necítila pokles príjmov, keď som nastúpila na materskú a začala pracovať,“ spomína mamička Katarína. Predtým pracovala v energetike, takže jej materská siahala takmer k maximálnym výškam. „O to väčší bol potom skok, keď som prešla na rodičovský príspevok. Nebyť manžela, tak by som sa musela vrátiť do práce. Z tých dvoch stovák ani smiešnych prídavkov na dieťa by sme určite nevyžili...,“ hovorí.

Rodičovský príspevok je dnes 214,70 eur mesačne. K tomu má rodič nárok na prídavok na dieťa vo výške 23,68 eur. Pracujúci rodič si ešte môže uplatniť aj daňový bonus.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >