- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
ROZHOVOR Vedkyňa Eva Šteliarová-Foucher: Zdá sa, že dojčenie a kyselina listová sú prevenciou detských nádorov
Je členkou Sekcie dohľadu nad rakovinou v Medzinárodnej agentúre pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je špecializovanou inštitúciou Svetovej zdravotníckej organizácie. Jej tím sleduje výskyt nádorov podľa veku, pohlavia, geografických jednotiek, sama sa zameriava na nádory u detí: „Výskyt nádorov u detí je zriedkavý. V európskych krajinách predstavujú menej ako jedno percento všetkých nádorov," uviedla vedkyňa Eva Šteliarová-Foucher.
-
Chlapec alebo dievča? Barbie prišla s bábikami, ktoré stierajú rozdiely medzi pohlaviami
Žiadna vyzývavá Barbie ani svalnatý Ken. Výrobca populárnych bábik, firma Mattel, prišla v týchto dňoch na trh s novinkou, ktorá stiera rozdiely medzi pohlaviami a vyvoláva odpor tých, ktorí si myslia, že hračky majú byť aj naďalej rozdelené na dievčenské a chlapčenské.
-
„Decká stojte, rozhodca píska!“ Detský futbal je v prvom rade zábava
„Dobrý den, sportu zdar, fotbal je príma!... “ Boli ste niekedy na detskom futbalovom zápase? Svoje miniligy v najpopulárnejšom športe majú u nás už aj šesťročné deti, a hoci niektoré sotva vedia trafiť do lopty, vždy lepšie, keď sú na ihrisku, než keby doma sedeli pred televízorom. Zvlášť teraz, keď je vonku pekne.
-
Som sympatická, neboj sa ma! Učiteľka vyrobila pre žiakov nástenku, prečo sa nebáť chýb. Stala sa hitom internetu
Za chyby sa v škole platí zhoršenou známkou. Deti sa tak učia, že robiť ich je zlé. Pritom práve chyby posúvajú v učení ďalej.
-
Dostať vši možno i v bazéne. Ako sa im vyhnúť?
Vši vo vlasoch nie sú len prejavom zanedbanej hygieny. Dostať vši je veľmi jednoduché, skoro niečo ako dostať chrípku, stačí bližší kontakt s niekým, kto tento nepríjemný hmyz má.
-
Rodičia vysokoškolákov dostanú prídavky na deti neskôr
Rodičia študentov vysokých škôl dostanú prídavky na deti v neskorších októbrových výplatných termínoch, prípadne až v novembri. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny totiž čaká na to, kedy mu rezort školstva zašle údaje o študentoch vysokých škôl.
-
Vlastná logika! Pozrite sa, ako sa deti vynašli pri písomkách, ako by ste ich ohodnotili?
Čo je lepšie? Vedieť správnu odpoveď, alebo sa vedieť vynájsť v každej situácii? Učitelia zrejme nad odpoveďou nezaváhajú ani sekundu, čo vy ostatní?
-
KVÍZ Slováci, ktorí dokázali výnimočné veci. Poznáte ich dobre?
Otestujte sa, aký prehľad máte o výnimočných mužoch, ktorí Slovensko preslávili vo svete.
-
Radšej si dáme sušené jablko než striekanú mandarínku
Do zberu išlo všetko, aj lístok z MHD, spomína Jana Michálková na svoje detstvo v Žiline. Chrániť prírodu, žiť s ňou v harmónii a minimalizovať odpad, to všetko jej zostalo dodnes. Ako konkrétne, rozpráva laktačná a rodičovská poradkyňa v našej ankete.
-
Prečo je med pre deti lepší ako cukor?
Sladkú chuť väčšina detí miluje, biely cukor je však pre ne zo zdravotného hľadiska veľmi nebezpečný. Ak im chcete občas dopriať sladké, skúste ho vymeniť za med.
-
Zázračná otázka, ktorá vyrieši mnoho výchovných problémov. Položte ju dieťaťu!
Skúšate vo výchove najrôznejšie stratégie, ale príliš nezaberajú. Vysvetľovanie, hecovanie či prehováranie? Akoby ste hrach na stenu hádzali. Keď zlyhávajú pozitívne metódy, siahnete k uplácaniu či dokonca vyhrážaniu sa, ale výsledok je rovnaký. Dá sa ešte vôbec niečo robiť?
-
Mýli si písmenká, zabúda na dĺžne? Nemusí ísť len o nepozornosť
Mýli si váš malý školák b a d, m a n, zabúda písať mäkčene, dĺžne, či ich dáva tam, kam nepatria? To, čo niekedy vyzerá len ako nepozornosť, môže však byť aj poruchou, ktorou dieťa trpí. Narušená schopnosť osvojovať si pravidlá jazyka, dysortografia.
-
Mimoriadne vzácny Badínsky prales sprístupnia v sobotu verejnosti
Vzácne chránené územie Badínskeho pralesa pri Banskej Bystrici sprístupnia v sobotu na jeden deň verejnosti. Kto sa chce prísť pozrieť na mimoriadne vzácne prírodné úkazy, musí sa registrovať na obecnom úrade v Badíne.
-
Bronzový model Bratislavy 18. storočia vystavili na Vajanského nábreží
Ak ste z Bratislavy či blízkého okolia, bežte sa spolu s rodinou pozrieť na novú atrakciu v hlavnom meste. Bratislavu a jej bezprostredné okolie v 18. storočí, kedy rozkvitala za vlády Márie Terézie, znázorňuje nový bronzový model mesta. Odhalili ho na Vajanského nábreží, pri kaviarni Propeller.
-
Prežila útok Talibanu, rodila medzi švábmi. Dobrodružný život Slovenky Zuzany, ktorá pracuje pre OSN
Keď som sa pozrela doľava, videla som mravce. Keď doprava, videla som šváby, spomína na pôrod svojho syna v Mikronézii Levočanka Zuzana Jankechová. Pracovne tam strávila tri roky, potom sa s rodinou presunula do Mongolska, odkiaľ tento mesiac odchádza na nové pôsobisko do Alžírska.
-
Najlepšia! Domáca kvasená kapusta jednoducho a rýchlo
Kupovaná nikdy nebude tak dobrá ako domáca. Kvasená kapusta je skvelou zásobárňou vitamínov na chladnejšie obdobie roka. Nájdete v nej hlavne tak potrebné céčko, ktoré chráni pred infekciami dýchacích ciest a podporuje obranyschopnosť. Za tridsať minút si môžete doma „vyrobiť“ vlastný jesenný a zimný životabudič.
-
Príďte sadiť les, v Telgárte je v sobotu vítaná každá ruka
Ak premýšľate, čo s víkendom, príďte do Telgártu. Budú sa tam vysádzať nové stromy a vítaná je každá ruka. Cieľom je vysadiť 3000 stromčekov.
-
Turistický vláčik Záhoráčik vypravia cez víkend na posledné jazdy sezóny
Počas najbližšieho víkendu bude posledná možnosť využiť turistický vláčik Záhoráčik a odviezť sa ním na peší výlet či cyklotúru po Záhorí.
-
Babička nadovšetko! Sedem dôvodov, prečo sú starí rodičia nenahraditeľní
Starí rodičia hrajú v živote detí nezastupiteľnú úlohu. Nech sú akíkoľvek, je dobré, ak ich dieťa pozná a je s nimi v kontakte. Aj keď neraz zastávajú inú filozofiu než rodičia, pre dieťa sú prínosom.
-
FOTO Herečka Michaela Čobejová s rodinou v zasnežených Tatrách: Prestaňme ich hlúpo vylepšovať
Herečka Michaela Čobejová (49) sa vybrala s manželom Ivanom a deväťročnou dcérou Táničkou stráviť zopár jesenných dní vo Vysokých Tatrách. So zasneženými štítmi hôr síce asi nepočítali, ale ako vidieť na fotografiách, výlet si aj tak poriadne užili. Hoci sa stretli aj negatívnymi javmi v podobe nezmyselnej výstavby v chránenom území či gýčovitou „výzdobou" tam, kde vôbec nepatrí.