Zázračná otázka, ktorá vyrieši mnoho výchovných problémov. Položte ju dieťaťu!

Gabriela Bachárová, 11. októbra 2019 o 05:30

Skúšate vo výchove najrôznejšie stratégie, ale príliš nezaberajú. Vysvetľovanie, hecovanie či prehováranie? Akoby ste hrach na stenu hádzali. Keď zlyhávajú pozitívne metódy, siahnete k uplácaniu či dokonca vyhrážaniu sa, ale výsledok je rovnaký. Dá sa ešte vôbec niečo robiť?

A čo by ti pomohlo, dieťa moje?

Foto: Shutterstock.com

Keď máte pocit, že s dieťaťom už nepohne vôbec nič, skúste sa ho jednoducho opýtať, čo by mu v danej chvíli a danej situácii pomohlo. A možno budete prekvapení výsledkom. Vezmime si modelovú situáciu. Dieťa odmieta opustiť detské ihrisko, ale mama už potrebuje ísť domov. Postupne vyskúša všemožné stratégie:

Vysvetľovanie: „Sofinka, už ideme, musíme ísť nakúpiť a domov, robiť večeru.“
Hecovanie: „Poď, odchádzame. Kto bude prvý pri tamtom strome?“
Prehováranie: „No tak poď už, prosím ťa, nech ťa nemusím prehovárať.“
Uplácanie: „Keď pekne pôjdeš, kúpim ti v obchode bonbón.“
Vyhrážanie sa: „Ak okamžite nepôjdeš, dostaneš jednu na zadok.“ A keď dcérka nejde, naozaj po zadku aj dostane.

Skúste však v situáciách, keď dieťa niečo tvrdošijne odmieta, jednoducho položiť otázku: „A čo by ti pomohlo?“

Možno sa dozviete, že Sofinke by pomohlo, ak by sa mohla ešte chvíľočku pohrať na červenom hojdacom koníkovi alebo ak by ju mama ešte roztočila párkrát na kolotoči. Potom by si bez protestovania zbalila svoj batôžtek, chytila mamu za ruku a spokojne by z ihriska odišla.

Keď sa dieťaťa opýtate, čo by mu pomohlo, zhodíte zo seba bremeno zodpovednosti za vyriešenie problému a s plnou vážnosťou prizvete do hry aj potomka. Ten navyše prestane byť tým, kto je „problémový“ a „kto neposlúcha“. Pocíti, že ho rešpektujete a bude oveľa ochotnejší spolupracovať.

Je samozrejme možné, že u vášho potomka metóda príliš nezaberie, pretože každé dieťa je iné a nedá sa vychovávať presne podľa šablóny. Nie vždy tiež dieťa vie, čo by mu presne v konkrétnej situácii pomohlo. Alebo je príliš emocionálne rozrušené, aby vám mohlo rozumne odpovedať. Za vyskúšanie to však určite stojí. Napíšte nám do komentárov, ako ste dopadli.

Áno, tvoje pocity sú oprávnené
Podobnou metódou, ako zlepšiť vzťahy s dieťaťom a lepšie ho vo výchove viesť, je potvrdenie pocitov. Prišla s ňou americká rodinná poradkyňa Naomi Aldort v knihe Vychovávame deti a rastieme s nimi. Na harmonickú a rovnocennú komunikáciu s dieťaťom má takzvanú metódu SALVE (z anglických slov S – separate – nájsť odstup od chovania dieťaťa a jeho emócií, teda nevybuchnúť hnevom, A – attention - venovať pozornosť dieťaťu, L – listen – načúvať mu, V – validate - uznať jeho potreby a pocity, ktoré prejavuje, E – empower – povzbudiť dieťa, umožniť mu, nech sa samé vysporiada s vlastným hnevom či problémom).





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >