Tá domáca je najchutnejšia.
Foto: Shutterstock.comFungujúci recept sme našli v kuchárskej knihe Zaváranie, ktorú pripravil český časopis o varení Apetit. Príprava receptu vám zaberie len pol hodinu času, kapustu potom nechajte kvasiť najmenej tri dni pri izbovej teplote.
Budete potrebovať 1,5 kilogramu kapusty, dve lyžice morskej soli a jednu lyžicu rascy. Kapustu nakrájajte najemno alebo ju nastrúhajte. Posoľte a posypte kmínom. Potom si vezmite drevený tĺčik, väčšiu varechu či drevenú paličku na mäso a asi štvrťhodinku kapustu tlčte, aby pustila šťavu.
Keď máte hotovo, natlačte kapustu do pripravených, umytých a osušených fliaš. Ideálne sú fľaše s patentným uázverom, ale môžete použiť aj bežné zavarovacie. Urobte to tak, aby šťava vystúpila nad kapustu. Hladina šťavy sa má pritom pohybovať asi päť centimetrov pod okrajom fľaše.
Fľaše nikdy neplňte kapustou ani šťavou až po okraj, kvasné procesy by mohli spôsobiť vytečenie šťavy alebo „výbuch“ pri otvorení. Steny nad hladinou očistite papierovou utierkou.
Zatvorené fľaše ešte môžete obmotať v piatich vrstvách potravinárskou fóliou. Je to prevencia napríklad pred larvami mušiek octomiliek, ktoré vyzerajú ako malí bieli červíci.
V teple nechajte stáť najmenej tri dni, ale pokojne aj tri týždne. Potom môžete konzumovať alebo preložiť do chladu.
Kapusta je jedlá v ktorejkoľvek fáze kvasiaceho procesu, môže byť aj prekvasená, len dajte pozor na vznik plesní alebo povlaku, ktorý svojou vôňou pripomína kvasnice. Vtedy samozrejme túto tradičnú slovenskú pochúťku konzumovať nemožno. Kapustu môžete z nádoby odoberať postupne, len dbajte na to, aby ste použili čistú lyžicu a fľašu znovu poriadne zatvorili.
Kvasiť samozrejme nemusíte len bielu kapustu, ale aj červenú. A do základu môžete pridať ďalšie suroviny podľa vašej chuti. Mrkvu, cibuľu, cesnak, reďkovku.