Pite zriedka a vždy s mierou.
Foto: Shutterstock.comAlkohol by určite nemali piť deti, poškodzuje totiž mozog, vyvoláva závislosti no a v neposlednej miere je záťažou aj pre samotný organizmus. Odbúravanie alkoholu sa deje najmä v črevách, veľmi malé množstvo sa však vylučuje aj močom, pľúcami a pokožkou. Dĺžka odbúravania závisí od množstva skonzumovaného alkoholu a jeho koncentrácie v krvi, spravidla však ide o niekoľko hodín. Pre organizmus predstavuje záťaž z viacerých hľadísk, tu sú štyri hlavné negatíva:
Strata zábran
Nezanedbateľný a nebezpečný je aj vplyv alkoholu na psychiku, človek stráca zábrany a kontrolu. Čo všetko môže byť dôsledkom takéhoto správania, dá sa ľahko domyslieť. Žiaľ, nie všetko, čo človek urobí v alkoholickom opojení, možno po vytriezvení vrátiť späť, prípadne napraviť, napríklad smrteľná autonehoda.Nápor na tráviaci systém a hroziaca obezita
Alkohol tiež zvyšuje chuť do jedla, čo často vedie ku konzumácii nevhodných jedál bohatých na sacharidy a tuky. V dôsledku toho vzniká nadprodukcia inzulínu, ktorý nadbytok glukózy v krvi mení na tuky a urýchľuje ich ukladanie.To nie je všetko – pri odbúraní alkoholu v črevách dochádza k odloženiu štiepenia vlastných tukových zásob. Čiže namiesto spaľovania vlastných nadbytočných tukov (ak ich človek má) pribúdajú organizmu na spaľovanie ďalšie.
„Energetická hodnota alkoholu je približne 20 kj na jeden gram. Jeho významným negatívom je obsah tzv. prázdnych kalórií. Týmto nemyslím len „nulové kalórie“, ale kalórie s nulovou, teda „prázdnou“, výživovou hodnotou. Alkohol je v tele metabolizovaný prednostne. Následne dochádza k využitiu ďalších nutrientov z potravy, ktorých spaľovanie však alkohol blokuje. Vplyvom kalorickej prevahy v dôsledku konzumácie alkoholu je predpoklad, že sa energia z potravy uloží vo forme tuku. Metabolizmus tukov je naviazaný na črevá, kde musí najskôr dôjsť k odbúraniu alkoholu, čím sa odkladá spaľovanie tukov,“ vysvetľuje Šárka Hovorková, výživová poradkyňa značky Prodietix.