Po chorobe sa do škôlky či školy netreba ponáhľať. Ako dlho by malo dieťa ešte zostať doma?

TASR, pt, 29. novembra 2023 o 06:28

„Teploty ustúpili, tu i tam soplík či zakašlanie už nepredstavujú problém, dieťa môže do škôlky či školy,“ vydýchnu si často rodičia, ktorí horko-ťažko „zaplátali“ dni doma so svojou chorou ratolesťou na úkor pracovných povinností. Nie je to však celkom pravda, lekári odporúčajú nechať dieťa doma ešte nejaký čas.

Aj keď už dieťa vyzerá zdravé, jeho imunita je ešte krehká a preto je lepšie, ak ostane niekoľko ďalších dní doma.

Foto: Shutterstock.com

Dôvod, prečo by sa dieťa nemalo po chorobe vrátiť do kolektívu príliš skoro, je prostý – jeho imunita je ešte oslabená a je teda náchylnejšia na ďalšie ochorenie. Podľa imunologičky Svetlany Hadvabovej by malo zostať doma aspoň 10 až 12 dní, kým si detská imunita vytvorí dostatočnú protilátkovú odpoveď.

„Keď sa dieťa stretne s novým vírusom či baktériou, jeho imunita potrebuje na dostatočnú protilátkovú odpoveď čas, a to 10 až 12 dní. Dovtedy nemá vytvorené dostatočné množstvo protilátok špecifických práve proti tomu konkrétnemu vírusu či baktérii. A ak sa dieťa vráti do kolektívu príliš skoro, je oslabené a náchylnejšie na ďalšie ochorenie,“ vysvetľuje.

Zároveň ale pripomína, že je bežné, ak sa po nástupe dieťaťa do kolektívu frekvencia respiračných infekcií zvýši. „Jeho imunitný systém sa totiž začne dostávať do kontaktu s inými baktériami a vírusmi, než na aké bol zvyknutý v rodine.“ A hoci choroba môže neraz vyzerať dramaticky, až v 80 percentách prípadov ide o vírusové infekcie, pri ktorých je potrebné iba tlmiť príznaky, znižovať veľmi vysokú teplotu tela a chorobu jednoducho „vyležať“. Spozornieť ale pri opakovaných zápaloch alebo pri príliš dlhých ochoreniach.

Čo sa týka liečby, odporúča dodržiavať takzvané režimové opatrenia, ako napríklad udržiavanie správnej vlhkosti vzduchu v domácnosti. „Tá by sa mala pohybovať v rozpätí 45 až 55 percent. Ak je vzduch príliš suchý, sliznica ako prvá obranná línia nemôže správne fungovať. Ak je, naopak, vlhkosť vysoká, je to živná pôda na množenie roztočov a vzdušných plesní, ktoré sú prítomné všade,“ spresňuje odborníčka.

Okrem toho je na správne fungovanie imunity dôležitý aj zdravý životný štýl, teda pestrá strava, dostatok tekutín, pohybu aj oddychu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >