Škola, kde sa tragédia udiala. Roman bol podľa slov rodičov dlhodobo šikanovaný, škola nedokázala problém vyriešiť, došlo k najhoršiemu.
Foto: facebook Základná škola ParchovanyVideo, kde vidieť Romana na streche základnej školy v Parchovanoch (okr. Trebišov) a počuť jeho spolužiakov, ktorí ho zdola sledujú a nabádajú k samovražde, poskytol denníku Nový čas jeho otec. S tým, aby všetci videli, čo sa stalo a aby sa podobná tragédia už nezopakovala. Odborníci však varujú, že efekt môže byť presne opačný a radia video z internetu stiahnuť.
Liga za duševné zdravie k tomuto kroku vyzvala médiá. „Zverejnenie videa vnímame ako neetické, traumatizujúce a nebezpečné pre spoločnosť. Výskumy ukazujú, že nevhodné a necitlivé spracovanie témy ukončenia vlastného života v médiách, môže viesť k zvýšeniu pravdepodobnosti, že niekto z príjemcov tento čin napodobní,“ zdôrazňuje Liga vo svojej výzve.
Zvlášť citlivé to je v prípade detí a mladistvých, ktorí sa nachádzajú v ťažkom duševnom rozpoložení. Pri prípadných úvahách o samovražde je pri tomto videu, rovnako ako u celebrít, riziko napodobenia výrazne vyššie. „Zároveň sa ohrozenejšou skupinou stávajú nielen blízki ľudia, ale aj rovesníci a spolužiaci,“ dodávajú predstavitelia Ligy.
Pripomínajú tzv. Wertherov efekt, na ktorý upozornila aj Svetová zdravotnícka organizácia – keď sa po informovaní o siahnutí si na život v nebezpečenstve ocitajú predovšetkým osoby, ktoré na ukončenie vlastného života často myslia vplyvom viac či menej výrazných problémov s duševným zdravím. „Verejná pozornosť venovaná tejto téme a atmosféra vypätých emócií má preukázateľnú silu motivovať týchto ľudí k tragickému rozhodnutiu vziať si život. Zverejňovanie miesta, okolností a dokonca videa môže sekundárne traumatizovať rodičov dieťaťa, jeho blízkych, ako aj spolužiakov, kamarátov, ale aj ľudí s problémami v oblasti duševného zdravia.“
Komisár pre deti Jozef Mikloško v súvislosti s tragédiou v Parchovanoch vyzal na posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti duševného zdravia detí, na zlepšenie vzájomnej komunikácie naprieč všetkými školami, rodičmi a inštitúciami, ktoré majú dohľad nad školami a školskými zariadeniami. „Neustála výmena informácií a spolupráca môžu hrať kľúčovú úlohu pri identifikácii a riešení potenciálnych problémov v oblasti duševného zdravia detí a mládeže,“ uviedol.
Jeho názov je odvodený z Goetheho knihy „Utrpenie mladého Werthera“, v ktorej sa hlavný hrdina kvôli nenaplnenej láske nakoniec zastrelí. Román vyšiel v roku 1774, po jeho uvedení sa v niektorých európskych krajinách začal zvyšovať počet samovrážd. Niektorí ľudia sa pred svojou samovraždou dokonca obliekli ako Werther, po nájdení mali v ruke knihu alebo zvolili rovnakú metódu zabitia ako literárny hrdina.
(Zdroj: Liga za duševné zdravie)
ANKETA: