Losos patrí k najzdravejším druhom rýb.
Foto: Shutterstock.comKedy ste mali naposledy na stole rybu? Ak si neviete spomenúť, patríte k väčšine Slovákov, ktorí ryby v porovnaní s prímorskými národmi veľmi neobľubujú. Je to škoda, pretože táto potravina patrí k najzdravším.
Ryby sú veľmi dôležité najmä pre deti, pretože podporujú ich správny vývoj. Odporúčajú sa hlavne pre vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín. Tieto zdravé tuky podporujú činnosť srdca a sú vynikajúce v prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Štúdie potvrdzujú, že konzumácia rýb aspoň dvakrát za týždeň má významný ochranný efekt v prevencii kardiovaskulárnych ochorení.
Zdravé omega kyseliny majú tiež pozitívny vplyv na činnosť imunitného systému či mozgu a celého nervového systému. Okrem toho sa podieľajú na zdraví očí, pokožky a na správnej tvorbe hormónov.
„Veľký význam majú aj pri udržiavaní dobrej pamäte, a teda aj pri liečbe Alzheimerovej choroby. Odporúčajú sa diabetikom a ľudom trpiacim vysokým cholesterolom. Ryby sú aj významným zdrojom minerálnych látok ako fosfor (silné kosti a zuby, podpora pulzu), selén (silná imunita), vápnik (nevyhnutný pre zdravé kosti), draslík (podporuje činnosť srdca), horčík (je potrebný pre nervovú a svalovú činnosť) a železo (tvorba krvi), čím sa pokryje naša potrebná dávka, ktorú si potom nemusíme dopĺňať prostredníctvom umelých vitamínov,” uvádza Zuzana Klinčáková z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
V rybách nájdeme i zinok (podpora imunity, pekné vlasy, nechty) a meď (zlepšuje trávenie, proti cholesterolu). V morských rybách majú významné zastúpenie vitamín A (pevné kosti, zdravá kožu a funkčný reprodukčný systém, posilňuje tiež imunitu) a vitamín D (nervový systém, imunita, srdce).
Na náš trh sa podľa slov Zuzany Klinčákovej dostávajú najmä ryby sladkovodné, no v poslednom období je širšia aj paleta morských rýb. Zo sladkovodných sú najznámejšie kapor, lieň, ostriež, pstruh, šťuka, zubáč, úhor. Z morských rýb sú to makrela, losos, treska, sleď, tuniak, žralok, sardinky a šproty. V morských rybách sa nachádza vyšší obsah minerálov ako v sladkovodných rybách. Najviac je zastúpený draslík, sodík (tvorba červených krviniek či kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku), výnimočné postavenie má vápnik, ktorého v morských rybách nájdeme sedem- až desaťkrát viac ako v mäse jatočných zvierat,” hovorí odborníčka. Mimoriadne vysoký obsah vápnika majú ryby konzervované, pretože sa väčšinou konzervujú celé, teda mäso aj kosti.