Najlepším nápojom je obyčajná voda z vodovodu.
Foto: shutterstock.comK dehydratácii najrýchlejšie dochádza v horúcom a vlhkom počasí, keďže človek má tendenciu strácať veľa telesných tekutín potením. „Dôvodom, prečo sa dehydratácia stáva hrozbou, je skutočnosť, že telo pozostáva z viac ako 60 percent z vody. Keď sa hladina telesných tekutín zníži, organizmus je vo veľkej škode,“ vysvetľuje vedúca sestra Oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice AGEL Levice Katarína Ješková.
Množstvo vody, ktoré človek potrebuje, závisí od veku, pohlavia aj zdravotného stavu, vysvetľuje Katarína Ješková z levickej nemocnice.
Foto: AGELKeďže sme všetci rozdielni, každý má aj inú potrebu dopĺňania tekutín. Ako vysvetľuje Katarína Ješková, potreby vody závisia od veku, hmotnosti, pohlavia človeka a aj od ochorení, ktoré má. Pripúšťa, že niektorí ľudia majú problémy s pitím vody a udržiavaním primeranej úrovne hydratácie v tele. Zatiaľ nie je známe, či ide o psychický stav, alebo im niečo v tele skutočne bráni v konzumácii vody, aj v ich prípade je však potrebný prísun tekutín, aj iných namiesto vody. Priemerná tabuľka vyzerá takto:
Koľko by mali vypiť za deň
deti od 4 do 8 rokov – minimálne 1 až 1,2 litra vodydeti od 9 do 13 rokov – 1,4 a 1,6 litra vody
deti od 14 do 18 rokov – 1,6 až 2, 2 litra vody
ženy od 19 rokov – 1,6 až 2 litre vody
muži od 19 rokov – 1,6 až 2,6 litra vody
dojčiace ženy – 2 až 3 litre vody (podľa pocitu, nie je dobré nútiť sa piť nasilu len preto, že žena dojčí)
tehotné ženy – 2 až 2,2 litra vody
Výhody pravidelného pitia vody
Okrem hydratácie poskytuje voda množstvo ďalších výhod, ako napríklad zmiernenie problémov so zápchou, vyplavovanie toxínov z obličiek, zníženie výskytu akné a kožných problémov. Voda tiež napomáha procesu trávenia, dodáva jasnú a hydratovanú pleť, regeneruje telesnú teplotu a krvný tlak, udržuje rovnováhu elektrolytov, znižuje pravdepodobnosť bakteriálnych infekcií v močovom mechúre, podporuje zdravý krvný obeh, chráni tkanivá a orgány.ANKETA: