Kliešťov je enormné množstvo, na boreliózu či encefalitídu sa však často príde neskoro. Môže za to aj táto vec

gb, 14. mája 2023 o 04:15

Kliešťa obyčajného čoraz častejšie nájdeme aj na miestach, kde by sme ho ešte pred pár rokmi hľadali márne. Jeho výskyt je navyše na území Slovenska mimoriadne vysoký, čo zvyšuje nielen počet prípadov prisatia kliešťa, ale aj prípadov prenosu vážnych ochorení.

Nevítaný spoločník jarných, letných a jesenných dní.

Foto: Shutterstock.com

Nie je to príliš dobrá správa. U takmer polovice ľudí, ktorí sú nakazení kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou, sa neobjavia žiadne prvotné symptómy, ktoré by mohli signalizovať, že v organizme sa niečo zlého deje. Môže to oddialiť liečbu a zhoršiť následky.

Už dávno pritom neplatí, že kliešťa si so sebou môžete priniesť iba z lesa či lúky. Môže striehnuť v nízkej tráve či na listoch kríkov aj v meste, na detskom ihrisku, v parku alebo na cintoríne. Jeho prirodzené prostredie sa postupne rozširuje, s čím súvisí aj vyšší výskyt ochorení, ktoré prenáša. „Medzi najznámejšie ochorenia, ktoré kliešť obyčajný prenáša, patrí kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Ľudia si tieto diagnózy často mýlia, pretože majú podobné príznaky, ide však o rozdielne ochorenia. Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, lymskú boreliózu spôsobujú baktérie,“ vysvetľuje v tlačovej správe riaditeľka odboru laboratórií Agellab Elena Gaboňová.

Následky ochorení

Prvotné príznaky sú v oboch prípadoch podobné chrípke – vyskytuje sa horúčka, únava, bolesti hlavy, malátnosť, bolesti svalov. Dôležité je však sledovať miesto kontaktu s kliešťom. Zatiaľ čo pri kliešťovej encefalitíde zostáva zvyčajne nezmenené, pri lymskej borelióze sa približne po štyroch až piatich dňoch môže objaviť typické začervenanie. Škvrna je presne ohraničená, má biely stred a miesto je podráždené, často aj horúce. „U takmer 40 percent ľudí sa však vôbec neobjavia typické prvotné príznaky ochorení, ktoré kliešte prenášajú. Ide najmä o jedincov so silnou imunitou,“ upozorňuje Elena Gaboňová.

Neskoršia fáza kliešťovej encefalitídy postihuje nervovú sústavu, vyskytuje sa tiež zápal mozgu a mozgových blán. To sa prejaví vysokými horúčkami, svetloplachosťou, závratmi, vracaním, bolesťami hlavy, nervovou a svalovou obrnou, dezorientáciou, poruchami spánku či vedomia. Keďže ide o ochorenie vírusového pôvodu, nie je možné nastaviť medikamentóznu liečbu, iba tlmiť príznaky. Účinnou ochranou je však očkovanie. Pri lymskej borelióze sú zase zasiahnuté kĺby, srdce a nervový systém, pričom ochorenie môže prejsť až do tretej fázy, čo znamená celoživotné problémy s bolesťami kĺbov, zápalom osrdcovníka, tŕpnutím končatín či poruchami pamäti. Pri včasnej diagnostike je však liečba lymskej boreliózy pomerne jednoduchá – stačí, ak lekár správne nastaví antibiotickú liečbu.

Vyšetrenie kliešťa

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza však nie sú jediné ochorenia, ktoré kliešte prenášajú. V prípade, že chcete vedieť, akému riziku ste boli vystavení, môžete si nechať urobiť vyšetrenie z kliešťa. „V laboratóriách aktuálne uvádzame dve nové vyšetrenia. Jedno sa zameriava na laboratórnu diagnostiku protilátok kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy z krvnej vzorky. Druhou novinkou je vyšetrenie z kliešťa. Ak pacient prišiel do kontaktu s kliešťom a chce vedieť, akému riziku bol vystavený, stačí, ak sa objedná na vyšetrenie a doručí nám vybratého kliešťa, ktorého rozanalyzujeme. Vyšetrenie vykonávame multiplexovou PCR kvalitatívnou analýzou, pričom dokážeme odhaliť prítomnosť až desiatich najčastejšie sa vyskytujúcich patogénov u kliešťa obyčajného,“ vysvetľuje riaditeľka odboru laboratórií.

Pozitívny výsledok PCR analýzy kliešťa však nemusí znamenať, že ste sa nakazili. Prenos ochorenia závisí od stavu vašej imunity, doby prisatia kliešťa, vašej momentálnej kondície, ale aj spôsobe, akým ste kliešťa vybrali. Pri nesprávnom postupe sa riziko zvyšuje, ak totiž kliešťa pridusíte, vyvráti obsah tráviaceho traktu do rany. Vo všeobecnosti sa preto odporúča sledovať ranu i celkový zdravotný stav a v prípade podozrenia vyhľadať všeobecného lekára alebo infektológa.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >